Wilk

Marek Hłasko Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry literatura piękna
Wydawnictwo Iskry
Człowiek z ostatniej granicy bieda socjalizm debiut literacki dwudziestolecie międzywojenne Marymont Warszawa komunizm II RP Rysiek Lewandowski
literatura piękna
Inne

Zawsze to czynię: czytam uważnie wpisy innych użytkowników, zanim coś napiszę.
Załamka.
Mózgi wydają się być skażone wręcz marksistowsko-bolszewicką propagandą. Odnoszę wrażenie ziejącej niewiedzy, nieskończonej jak Wszechświat.
Jak to możliwe, żeby tak utalentowany, na granicy geniuszu pisarz, jak Hłasko napisał tak zakłamaną książkę?
Przypominam sobie moje dzieciństwo, a...

9/10 do 3/4 książki, potem 7/10

Dziewiętnastoletni Mareczek, stworzył rzecz spektakularną. Jako młodzian z pełną dojrzałością i przede wszystkim wrażliwością na wskroś zdefiniował przedwojenny Marymont - dzielnice zakurzoną, karczemną, brudną, tworzącą wrażenie jakby każdy mocniejszy świst wiatru miałby zrobić z niej nic innego jak „nic” właśnie.
Bohaterowie „Wilka” to łachudry, gnoje, chamy, szuje. Każda...

Jest wiele ciekawego w tym obrazie życie slumsów dawnej Warszawy. Kreacje postaci są krwiste, obfitują w charakterystyki niecodzienne. To obraz przywodzący na myśl "Germinal". Widac fascynacje ruchem robotniczym oddalnym, prawdziwym. Są i sceny przekomiczne a najlepsza to malowanie obrazu pewnego przywódcy. Serio. Jest to świetna literatura.

Marek Hłasko i jego twórczość to moja miłość od zawsze i na zawsze. Jego słowa są dla mnie talizmanem. Hłasko proponuje swoją własną interpretację człowieka, życia i świata. Jego brud, papieros i alkohol to kwintesencja czasów, w których przyszło mu żyć. Bardzo mocno identyfikuje się z jego „krzywym” bohaterem. Bohaterem, który zawsze ma trudniej, gorzej, który traci...

Niesamowita interpretacja czasów dwudziestolecia międzywojennego w Warszawie. Zupełnie inne spojrzenie na tę epokę bo nie ma tu dekadencji czy salonów awangardy kulturowej, ale widzimy Warszawę przez pryzmat biedy i wykluczenia. Przez pryzmat człowieka, który beznadziejną codzienność pokonuje niczym skradający się wilk a w tle rosnący nowy prąd ideowy - komunizm jako...

Wspaniała, obfitująca w doskonałe opisy i perełki jezykowe opowieść o przedwojennych przedmieściach Warszawy, zmienia się w żenujący produkcyjniak. Pierwsza część - 9/10 Potem ledwo 3, i to z zaciśniętymi zębami. Tak więc 6.

Według mnie najlepsza książka Marka Hłaski. Bieda, głód, stosunki międzyludzkie, biedna dzielnica Warszawy i chłopak, który marzy o wybiciu się. Trudy zmiany swojej sytuacji i wybory moralne: ukraść - nie ukraść, pobić - nie pobić, kłamać - nie kłamać. Fascynująca, mądra powieść, pokazująca absurdy, ale i beznadziejność życia biedoty. Polecam.

Trochę za ciężka ta książka dla mnie... ale jakoś ją przeczytałam ;)

Książka napisana świetnym językiem czyta się ją znakomicie. Klimat brudnej Warszawy tamtych czasów oddany wyjątkowo chwytliwie.

Dyskusje

1 252