Wilk

Nominacja w plebiscycie 2015
Marek Hłasko Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry literatura piękna
Wydawnictwo Iskry
Człowiek z ostatniej granicy bieda socjalizm debiut literacki dwudziestolecie międzywojenne Marymont Warszawa komunizm II RP Rysiek Lewandowski
literatura piękna
Inne

Dziewiętnastoletni Mareczek, stworzył rzecz spektakularną. Jako młodzian z pełną dojrzałością i przede wszystkim wrażliwością na wskroś zdefiniował przedwojenny Marymont - dzielnice zakurzoną, karczemną, brudną, tworzącą wrażenie jakby każdy mocniejszy świst wiatru miałby zrobić z niej nic innego jak „nic” właśnie.
Bohaterowie „Wilka” to łachudry, gnoje, chamy, szuje. Każda...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest wiele ciekawego w tym obrazie życie slumsów dawnej Warszawy. Kreacje postaci są krwiste, obfitują w charakterystyki niecodzienne. To obraz przywodzący na myśl "Germinal". Widac fascynacje ruchem robotniczym oddalnym, prawdziwym. Są i sceny przekomiczne a najlepsza to malowanie obrazu pewnego przywódcy. Serio. Jest to świetna literatura.

Marek Hłasko i jego twórczość to moja miłość od zawsze i na zawsze. Jego słowa są dla mnie talizmanem. Hłasko proponuje swoją własną interpretację człowieka, życia i świata. Jego brud, papieros i alkohol to kwintesencja czasów, w których przyszło mu żyć. Bardzo mocno identyfikuje się z jego „krzywym” bohaterem. Bohaterem, który zawsze ma trudniej, gorzej, który traci...

Niesamowita interpretacja czasów dwudziestolecia międzywojennego w Warszawie. Zupełnie inne spojrzenie na tę epokę bo nie ma tu dekadencji czy salonów awangardy kulturowej, ale widzimy Warszawę przez pryzmat biedy i wykluczenia. Przez pryzmat człowieka, który beznadziejną codzienność pokonuje niczym skradający się wilk a w tle rosnący nowy prąd ideowy - komunizm jako...

Wspaniała, obfitująca w doskonałe opisy i perełki jezykowe opowieść o przedwojennych przedmieściach Warszawy, zmienia się w żenujący produkcyjniak. Pierwsza część - 9/10 Potem ledwo 3, i to z zaciśniętymi zębami. Tak więc 6.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Według mnie najlepsza książka Marka Hłaski. Bieda, głód, stosunki międzyludzkie, biedna dzielnica Warszawy i chłopak, który marzy o wybiciu się. Trudy zmiany swojej sytuacji i wybory moralne: ukraść - nie ukraść, pobić - nie pobić, kłamać - nie kłamać. Fascynująca, mądra powieść, pokazująca absurdy, ale i beznadziejność życia biedoty. Polecam.

Trochę za ciężka ta książka dla mnie... ale jakoś ją przeczytałam ;)

Książka napisana świetnym językiem czyta się ją znakomicie. Klimat brudnej Warszawy tamtych czasów oddany wyjątkowo chwytliwie.

Wielki plus za opis Marymontu - bardzo plastyczny, czuje się, jakby się tam właśnie było. Szczególna gratka dla osób znających dzisiejszy Marymont. Jednak tematyka dla mnie za ciężka.

Kto - Ryszard Stanisław Lewandowski
Skąd – „Marymonciak z dzielnicy – furmański syn z dziada pradziada”
Gdzie – Warszawa
Kiedy – dwudziestolecie międzywojenne
Cel – znalezienie celu w życiu i wzoru do naśladowania

Jest to debiutancka powieść 19 letniego Marka Hłaski, która powstawała przez ponad trzy lat, a na wydanie której autor jednak nie zdecydował się. Przeleżała 60...

Dyskusje

1 236