Wilk

Marek Hłasko literatura piękna 348 str.
Wydawnictwo Iskry
literatura piękna
Człowiek z ostatniej granicy bieda socjalizm debiut literacki dwudziestolecie międzywojenne Marymont Warszawa komunizm II RP Rysiek Lewandowski

Wydawnictwo Iskry
literatura piękna

Kup książkę

Niesamowita interpretacja czasów dwudziestolecia międzywojennego w Warszawie. Zupełnie inne spojrzenie na tę epokę bo nie ma tu dekadencji czy salonów awangardy kulturowej, ale widzimy Warszawę przez pryzmat biedy i wykluczenia. Przez pryzmat człowieka, który beznadziejną codzienność pokonuje niczym skradający się wilk a w tle rosnący nowy prąd ideowy - komunizm jako...

Wspaniała, obfitująca w doskonałe opisy i perełki jezykowe opowieść o przedwojennych przedmieściach Warszawy, zmienia się w żenujący produkcyjniak. Pierwsza część - 9/10 Potem ledwo 3, i to z zaciśniętymi zębami. Tak więc 6.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Według mnie najlepsza książka Marka Hłaski. Bieda, głód, stosunki międzyludzkie, biedna dzielnica Warszawy i chłopak, który marzy o wybiciu się. Trudy zmiany swojej sytuacji i wybory moralne: ukraść - nie ukraść, pobić - nie pobić, kłamać - nie kłamać. Fascynująca, mądra powieść, pokazująca absurdy, ale i beznadziejność życia biedoty. Polecam.

Trochę za ciężka ta książka dla mnie... ale jakoś ją przeczytałam ;)

Książka napisana świetnym językiem czyta się ją znakomicie. Klimat brudnej Warszawy tamtych czasów oddany wyjątkowo chwytliwie.

Wielki plus za opis Marymontu - bardzo plastyczny, czuje się, jakby się tam właśnie było. Szczególna gratka dla osób znających dzisiejszy Marymont. Jednak tematyka dla mnie za ciężka.

Kto - Ryszard Stanisław Lewandowski
Skąd – „Marymonciak z dzielnicy – furmański syn z dziada pradziada”
Gdzie – Warszawa
Kiedy – dwudziestolecie międzywojenne
Cel – znalezienie celu w życiu i wzoru do naśladowania

Jest to debiutancka powieść 19 letniego Marka Hłaski, która powstawała przez ponad trzy lat, a na wydanie której autor jednak nie zdecydował się. Przeleżała 60...

Cyniczne spojrzenie typowe dla Hłaski jest tutaj zminimalizowane. Zastępuje je ogromna wrażliwość wylewająca się z każdego zdania. Prosta, ale chwytająca za serce podróż po świecie, gdzie człowieka nie stać nawet na parę butów. Zimna i okrutna rzeczywistość opisana paradoksalnie ciepło i jakby sentymentalnie.

mam mieszane uczucia co do wydawnictwa książek po śmierci autora, tym bardziej, że jestem fanką hłaski od wielu lat i wiem, jak bardzo przywiązywał wagę do swojej twórczości i wydawanie czegoś nieskończonego w jego oczach byłoby największym świętokradztwem.

Skończyłem ją kilka dni temu. Nie znam realiów międzywojennej Polski ani tym bardziej Warszawy, ale jeśli to, co napisał Hłasko jest prawdą, to naprawdę ciesze się, że żyjemy w czasach relatywnie bogatych i spokojnych.
Powieść jest plastyczna, ale ani nie przynudza opisami ze szczegółami, ani nie wciska ich co 3 akapity. Jednocześnie dzięki tej książce zetknąłem się z tym...

Dyskusje

1 221