Armia Rzymska w okresie schyłku republiki

Okładka książki Armia Rzymska w okresie schyłku republiki Andrzej Graczkowski
Okładka książki Armia Rzymska w okresie schyłku republiki
Andrzej Graczkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek historia
historia
Wydawnictwo Adam Marszałek
2009-01-01
2009-01-01
Rzym Starożytny Rzym wojsko armia

Praca bardzo, bardzo słaba jakich wiele na polskim rynku wydawniczym. W życiu nie czytałem tak kiepskiej książki poświęconej wojskowości antycznej. Autor nie ma bladego pojęcia o armii rzymskiej w okresie republiki! Nie zna fundamentalnej literatury ani źródeł. Za to nader często cytuje zeszyciki wydawnictwa Osprey o małej wartości naukowej (w którym można spotkać prace solidnych autorów jak np. M. Mielczarek, lecz on wybiera najsłabsze prace do swojej bibliografii). A. Graczkowskiemu brakuje elementarnej wiedzy źródłowej i pozaźródłowej. Nie selekcjonuje literatury do swojej nie zbyt obszernej bibliografii. Przedstawia nieaktualny stan badań sięgający czasów M. Jaczynowskiej. Na dodatek praca stanowi jego "doktorat" a obroniona była pod kierunkiem promotora, który nie był ekspertem od wojskowości rzymskiej w okresie republiki, co rzutuje na wartość samej pracy. Żaden szanujący się specjalista czy pasjonat nie powinien powoływać się na wspomnianą "pracę" Andrzeja Graczkowskiego. To istna herezja! Typowe "lanie wody". Żadnych konkretów, a za to same ogólniki. Na domiar złego praca przedstawia często powielane stereotypy o armii rzymskiej w okresie republiki np. dotyczące dyscypliny w armii rzymskiej, sposobu jej pojmowania etc.

• 5) Sztuka wojny, sztuki walki, militaria
  • Historia wojskowości