Po katastrofie. Antologia opowiadań postapokaliptycznych

Okładka książki Po katastrofie. Antologia opowiadań postapokaliptycznych Robert Bloch, James Elroy Flecker, Mike Gelprin, Piotr Górski, Fritz Leiber, Jack London, David I. Masson, H. Beam Piper, Robert Sheckley
Okładka książki Po katastrofie. Antologia opowiadań postapokaliptycznych
Robert BlochJames Elroy Flecker Wydawnictwo: Solaris, Stalker Books fantasy, science fiction
Solaris, Stalker Books
2015-06-17
2015-06-17

Okładka książki Złoty Wiek SF tom 6 Jerome Bixby, Algis Budrys, Mark Clifton, Joe L. Hensley, Henry Kuttner, Fritz Leiber, Mack Reynolds, James H. Schmitz, Robert Sheckley
Złoty Wiek SF ... Jerome Bixby, Algis...
Okładka książki X Minus One 2 Isaac Asimov, James Blish, Ray Bradbury, Frederic Brown, Algis Budrys, Mark Clifton, Philip K. Dick, Gordon R. Dickson, James Gunn, Robert A. Heinlein, Fritz Leiber, Murray Leinster, Katherine MacLean, H. Beam Piper, Frederik Pohl, Frank M. Robinson, Ross Rocklynne, Michael Shaara, Robert Sheckley, Clifford D. Simak, Theodore Sturgeon, L. Sprague de Camp
X Minus One 2 Isaac Asimov, James...

Zastanawiające, że bohaterami najbardziej przejmującego, wzruszającego opowiadania w zbiorze są nie ludzie, lecz roboty („Tam, na południowym wschodzie” Gelprina). Z przedstawicieli naszej rasy katastroficzne wydarzenia wydobywają najczęściej najgorsze instynkty: bezwzględność, skrajne okrucieństwo, moralny nihilizm. To zresztą nasze, ludzkie ułomności najczęściej do końca świata doprowadzają (vide: „Dzień kretyna” Pipera).
Więcej o książce:

Mimo tytułu czytało się doskonale. Jest tu szkarłatna londonowska klasyka i licznie obecny Złoty wiek SF z domieszką klimatu wojownika szos i mechanicznej pomarańczy, wlewających się do polskiej fantastyki w pierwszej dekadzie po powrocie do wolności. Pokatastroficzne wizje z XXI wieku reprezentuje natomiast tylko jedna robotyczna historia, ale za to kapitalnie łącząca się z także już klasyką "Kto zastąpi człowieka".

Wybór świetny, ale jeszcze lepsze jest posłowie Redaktora. Powiedziałbym nawet, że jest to przegląd tego, czego nie udało się zmieścić w jednej pokatastroficznej antologii. Dobry, zwięzły przegląd i poniekąd systematyka okraszona przekonywującą samokrytyką autora wyboru.

• Science Fiction
  • Antologie