Koniec rozdziału t. I

Okładka książki Koniec rozdziału t. I John Galsworthy
Okładka książki Koniec rozdziału t. I
John Galsworthy Wydawnictwo: Videograf II Cykl: Saga rodu Forsyte'ów (tom 7) literatura piękna
Saga rodu Forsyte'ów (tom 7)
End of the chapter: Maid in waiting
Videograf II
2009-01-01
1957-01-01
Stella Landy
XIXw Anglia literatura piękna Forsyte saga

Już trochę mniej ciekawa ta końcowa książka , ale jeszcze w podobnym klimacie , już biorę się za cz. 2 .

Wciąż świetna, choć nie ujęła mnie na razie tak jak poprzednie trylogie. Choć czytało się tylko minimalnie gorzej, a wszelkie niedogodności wynikają chyba z tego, że jeszcze nie pokochałam tych bohaterów, jak Forsyte'ów. Cieszyłam się, że pojawia się tu choćby na kilka chwil Fleur. Dinny jest zupełnie inną osobą niż główni bohaterowie pozostałych części, co jest bardzo ciekawe do obserwacji. Najbardziej podobał mi się wątek Diany i jej męża oraz biednego Adriana czekającego na nią gdzieś z boku. Świetna lektura, ukazująca ludzkie wady i słabości, jak zawsze u Galsworthy'ego na najwyższym poziomie.

Piękno epoki piórem Mistrza pisane :)

Piękno epoki piórem Mistrza pisane :)

Zrozumiałe, że skoro spodobał mi się tom 1 to chciałam więcej. Saga, powieść - rzeka, rozpisana na bez mała stulecie i wciąga. A naszych Nocy i Dni mimo prób nigdy nie doczytałam do końca. A teoretycznie podobno podobne...

Koniec rozdziału – Tom I
Kolejna trylogia będąca kontynuacją „Sagi rodu Forsyte’ów”, poświęcona jest losom rodziny Cherwell’ów skoligaconej z Forsyte’ami poprzez małżeństwo Fleur z Michałem. Tym razem wszystkie części trylogii łączy postać Dinny Cherwell.
Głównym wątkiem pierwszej części jest historia brata Dinny Huberta Cherwell’a, który musi dowieść swojej niewinności w sprawie o zabójstwo Metysa. Równie istotnym wątkiem powieści są małżeńskie problemy Diany (nie mylić z Dinny).
Po dwóch trylogiach skupiających się głównie na mieszczaństwie Galsworthy opisał arystokracje. Tradycyjnie u tego autora książka napisana bez patosu, kiedy jest to konieczne autor potrafi wytknąć ludzkie wady i słabości. Postaci kreowane w powieści są jak najbardziej wiarygodne. Nie spotkałam się jeszcze u tego autora z typowo papierowym bohaterem. Odnoszę wrażenie, że jest to „najdelikatniejsza/ najcieplejsza” z trylogii powieściowych o Forsyte’ach i powiązanych z nimi ludźmi. Pierwszy raz w nich Galsworthy wykreował postać taką jak Dinny, młodą kobietę, altruistkę z poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Koniec rozdziału – Tom I

• Literatura piękna