Jurassic Park: Park Jurajski

Okładka książki Jurassic Park: Park Jurajski
Michael Crichton Wydawnictwo: Dream Books Cykl: Jurassic Park (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Jurassic Park (tom 1)
Jurassic Park
Dream Books
2015-07-06
2015-07-06
Krzysztof Bednarek
dla młodzieży park jurajski film na podstawie książki

+ klimat*
+ fajna przygoda (przynajmniej dla czytelnika)
+++ wiedza*
- ekspozycja***
- plot armor i zbiegi okoliczności****
- kreacja postaci
- naiwność sytuacji

* naprawdę poczułam jakąś dziwną nostalgię. Choć nigdy nie interesowały mnie dinozaury, w mojej głowie pojawił się zachwyt nad wymarłą kulturą zamieszkującą przecież tę samą ziemię. Nigdy nawet nad tym nie rozmyślałam
** to że oprócz zaprojektowania warunków dzięki którym można było współcześnie przywrócić dinozaury do życia, autor przedstawił wiele ciekawostek na temat zwyczajów zwierząt, wiele rozważań filozoficznych na temat celowości działań naukowych czy też ekologii, zachwyciło mnie niesamowicie. To jest ten element który mnie przyciągnął do lektury i czekałam tylko na to co ciekawego powie Ian Malcolm :D
*** informacje naukowe były wplecione dosyć topornie, na niekorzyść dialogów, bo wyglądały bardzo tendencyjnie (odpowiedzi słuchacza były tylko wtrąceniami pozwalającymi na kontynuowanie wywodu naukowego/filozoficznego)
**** to widać, że autor pozbawiał życia osoby zdemoralizowane. Osoby "złe" ginęły przy pierwszej niebezpiecznej okazji, natomiast te "dobre" autor chronił. Wielokrotnie miały naprawdę niesamowite szczęście lub ratowały je zbiegi okoliczności. Początkowe napięcie całkowicie spadło, bo tylko wyczekiwałam aż "w ostatniej chwili" postać wywinie się śmierci.

+ klimat*
+ fajna przygoda (przynajmniej dla czytelnika)
+++ wiedza*
- ekspozycja***
- plot armor i zbiegi okoliczności****
- kreacja postaci
- naiwność sytuacji

Uwielbiam filmowy Park Jurajski. Nie zliczę ile razy go oglądałam i z pewnością znajduje się na szczycie mojej filmowej top-listy. Czemu do tej pory nie zabrałam się za książkę? Nie mam bladego pojęcia. Gdy w końcu po nią sięgnęłam, czułam się podekscytowana.
Ekscytacja utrzymywała się w czasie lektury. Książka jest wartka, pełna akcji, a kolejne strony połykałam łapczywie niczym prokompsognat na padlinie.
Nie do końca wiem jednak, jak odnieść się do "edukcyjnej" części powieści. Autor stara się przemycić w książce bardzo dużo treści naukowych, które mają stanowić podwalinę wydarzeń. Czasem jest to zjadliwe, czasem nudnawe, a czasem przewracałam oczami, gdy wychodziły z tego okropne ekspozycje w stylu: "bohater przypomniał sobie, że gatunek diznozurów x..." (i tu należy wstawić wykład na kilka stron). Wszystkie rysunki, schematy i ilustracje mimo iż powodowały u mnie kpiący uśmiech na twarzy, to jednak były całkiem przydatne.
Lektura uświadomiła mi też, jak dobrą ekranizacją jest filmowy Park Jurajski. Wycięto to, co nie było potrzebne, a wprowadzone zmiany były bardzo na plus. Aż mam ochotę zobaczyć to jeszcze raz!

Książka mojego dzieciństwa. Wracam co jakiś czas, żeby przeżyć z doktorem Alanem Grantem jego przygodę jeszcze raz.

Od zawsze jestem fanką Parku Jurajskiego w wydaniu filmowym i sama nie wiem dlaczego, aż do tej pory nie wpadłam na to, żeby sięgnąć do źródła. Na szczęście ostatnio, w sumie przypadkiem, natknęłam się na książkę i udało mi się ją upolować do własnej biblioteczki. Dosłownie ją pochłonęłam i absolutnie ją uwielbiam. Michael Crichton to bezapelacyjnie mistrz, który "kręci filmy piórem" - jeśli rozumiecie o co mi chodzi. Nic dziwnego, że powstało tyle adaptacji jego książek. Czytając Park Jurajski, oglądałam w głowie niesamowity, trzymający w napięciu film. Oczywiście obrazy przeplatały się momentami z tymi z ekranizacji, jednak książka przedstawia zdecydowanie o wiele bogatszą historię.
Biorę się za drugą część.

Przesłuchałem w formie audiobooka, który trzymał mnie w napięciu nie mniej niż film, który widziałem jako dziecko. Polecam, świetna książka oparta o fantastyczne pomysły.

Opowieść mojego dzieciństwa. To jedna z tych książek, które uwielbiasz albo nie. Ja jestem na tak.

Bo miłości do dinozaurów nie da się od tak wyłączyć :D

Bo miłości do dinozaurów nie da się od tak wyłączyć :D

Jurassic Park to bardzo "filmowa" powieść - na dobre i na złe. Czytając ją, niemal widzimy rozgrywający się przed naszymi oczami film (a mówi to osoba, która nie pamięta już zbyt dobrze ekranizacji).

Z drugiej jednak strony ta filmowość przekłada się na pewną powierzchowność książki. To znaczy dostajemy dialogi, akcję, naukowe (czy pseudonaukowe) wstawki i właściwie tyle. Na innych polach książka praktycznie nie istnieje. Osoby, które nie są zainteresowane dinozaurami i "techno-thirllerami" Crichtona, właściwie nie znajdą tutaj nic. Powieść skorzystałaby też z pewnością na odchudzeniu, bo w pewnym momencie kolejne sceny ucieczek, biegów, skoków, skradania się itp. robią sie po prostu nudne. Zachowanie bohaterów też pozostawia sporo do życzenia. Część z nich zachowuje się głupio, co wpływa na wiarygodność przedstawionych wydarzeń i "wybija" nas ze świata powieści, a część z nich jest po prostu irytująca (szczególnie pewna mała dziewczynka) czy mocno przerysowana (pewien staruszek).

Dodatkowo miałem pewne trudności z usystematyzowaniem topografii terenu, a w konsekwencji chwilami czułem się nieco zagubiony jeśli chodzi o dokładne miejsce akcji i to jak pewne wydarzenia współgrają ze sobą. Nie wiem, może to kwestia braku skupienia, ale wydaje mi się jednak, że był tu pewien problem.

Powieść, pomimo dosyć wysokiej średniej w portalu, jest w moim odczuciu raczej książką przeciętną (w kierunku słabej). Dla fanów dinozaurów i ekranizacji pewnie warte przeczytania, ale dla wszystkich innych niekoniecznie. Ja musiałem ją przemęczyć.

Od samego początku książka bardzo mi się podobała i szybciutko ją pochłonęłam. Naukowe wstawki w fabule to był świetny pomysł. Nic dodać nic ująć. Polecam!

(Nie) udany powrót do hitu z lat dzieciństwa. Może to przez nadużywanie wykrzykników (wtedy pojawił się Tyranozaur! Zaryczał głośno! Ruszył do ataku!), nierówne tempo akcji czy momentami zbyt nużące opisy (okazuje się, że welociraptory szturmujące hotel mogą być nudne) sprawia, że całość wypada nieco szkolnie. Jak opowiadanie zafascynowanego dinozaurami ucznia. Jeden z niewielu znanych mi przypadków, gdy film jest jednak lepszy od książki.