28 bajek arabskich

Blue Bird
2015-05-01
2015-05-01
orient bajki bajki arabskie

Okładka książki Arabska wiosna i świat arabski u progu XXI wieku Marek M. Dziekan, Zdulski Krzysztof, Bania Radosław
Ocena 7,0
Arabska wiosna... Marek M. Dziekan, Z...
Okładka książki Islam i muzułmanie w kulturze, literaturze i językach Słowian Południowych Aida Bajraktarević, Muris Bajramović, Katarzyna Bednarska, Anetta Buras-Marciniak, Klaudia Chalczyńska, Maria Cichońska, Marek M. Dziekan, Magdalena Garnczarska, Sabina Giergiel, Magdalena Ickiewicz-Sawicka, Agata Jawoszek, Adnan Kadrić, Alen Kalajdžija, Sanjin Kodrić, Justyna Kroczak, Anna Modelska-Kwaśniowska, Lilla Moroz-Grzelak, Krystyna Pieniążek – Marković, Magdalena Rekść, Monika Skrzeszewska, Artur Stęplewski, Wojciech Szczepański, Ewa Szperlik, Artur Zaręba, Marinko Zekić
Ocena 0,0
Islam i muzułm... Aida Bajraktarević,...
Okładka książki Islam. Minibook Janusz Danecki, Marek M. Dziekan, Anna Krasnowolska
Ocena 6,0
Islam. Minibook Janusz Danecki, Mar...

Tak się złożyło, że miałam chwilę czasu i "pochłonęłam" tą książkę w jeden wieczór. Ale bardzo jestem z niej zadowolona. Piękne wydanie i przyjemna forma graficzna tej książki sprawia, że często do niej wracam. Moja ulubiona bajka to "Córka tkacza".

Od razu da się zauważyć, że baśnie arabskie są skierowane na opowiadanie. Teksty są krótkie, nawet bardzo krótkie i pozostawiają lekki niedosyt. Według mnie bardziej lub mniej ciekawe, interesujące lub nie. Są różne, jednak to co powinno je łączyć to morał - jakaś nauka lub promowanie uniwersalnych wartości, które niezmienne są od lat. Niestety tutaj mogłabym polemizować.
W jednych baśniach jest on bardzo wyraźny - wypowiedziany słowami. W innych ukryty, ale dostrzegalny, jednak w pozostałych mimo największych starań nie potrafiłam jego dostrzec.

Całość trochę mnie zawiodła. Oczekiwałam po niej czegoś innego. Może ciut lepszego i ciekawszego? Jednak mimo poczucia zawodu nie żałuję, że sięgnęłam po te baśnie, nie żałuję że je przeczytałam i spędziłam z nimi czas. Doceniam odwieczną ukrytą w nich mądrość. To, że przypominają między innymi o tym jakimi wartościami należy kierować się w życiu: dobroć, prawdomówność, szacunek wobec drugiego człowieka.... że nie należy oceniać po pozorach a nim wydamy osąd trzeba poznać całą historię a nie tylko jej część.

Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele baśni i bajek porusza te tematy, jednak to jednocześnie inna kultura - inne zwyczaje i po prostu inne baśnie. Jeśli będziecie mieli okazję sięgnijcie, przeczytajcie. Kto wie? Może baśnie urzekną Was na tyle, że znajdzie się dla nich stałe miejsce na domowej półce.

...

Nigdy wcześniej nie miałam przyjemności czytać innych bajek czy legend oprócz naszych, polskich. Arabskie były więc dla mnie całkowitym zaskoczeniem, jak najbardziej pozytywnym!
Pojawiły się historie śmieszne, smutne, refleksyjne, jak i zadziwiające - od początku do końca. Nie umiem wybrać ulubionej, ponieważ każda zawiera w sobie coś charakterystycznego, co powoduje, że można ją skojarzyć.
Cieszę się, że miałam przyjemność poznania tej pozycji i spokojnie mogę ją polecić osobom, które wciąż zastanawiają się nad jej przeczytaniem.

Marek M. Dziekan 28 bajek arabskich Zobacz więcej