Piętnaście kazań

edu-Libri
2015-01-01
2015-01-01
Religia kazania

Okładka książki Personal Identity Joseph Butler, Paul Grice, David Hume, John Locke, Thomas Nagel, Derek Parfit, John Perry, Anthony Quinton, Thomas Reid, Sydney Shoemaker, William Uzgalis
Personal Identity Joseph Butler, Paul...

Chcąc zrozumieć wywody tutaj zawarte spędziłem po 2 godziny dziennie przez prawie 10 dni. Wypada mi złożyć hołd Panowi Jakubowi Zawiła-Niedźwieckiemu, który przetłumaczył "Kazania" na Polski, i prawdopodobnie z wielkim trudem, ale uczynił je zdatnymi do odbioru. Początkowo próbowałem przeczytać w oryginale, i mój mózg się roztapiał po jednej stronie.

W każdym razie.

Zadziwiające jest, jak bardzo aktualne może być dzieło anglikańskiego biskupa z 1729 roku. Przypomina mi to o prawidle, które mówi iż ludzkość tylko wypożycza sobie myśli jak z biblioteki. Wszystko już było w końcu pomyślane. Joseph Butler imponuje mi zdrowym podejściem do własnych przemyśleń, dystansem i skromnością. Nie cechuje go tak rozpowszechniona w nauce dzisiejszych czasów tendencja, do wyjaśniania wszystkiego ukutym przez siebie terminem, i uporczywego twierdzenia o jego bezgranicznej poprawności.

Większość z nauczań, które są tu przedstawione są ponadczasowe. Bardzo zgrabnie ujmują ludzką naturę jednocześnie posługując się przykładami, które pomagają w zrozumieniu toku myśli autora. Te drugie natomiast edukują na temat prawidłowego rozumienia, i stosowania w codziennym życiu przykazań/prawideł biblijnych. Tracą one trochę w konfrontacji z 291 latami nauki, które mieliśmy szansę poczynić od momentu zebrania tego zbioru.

Nie mogę stwierdzić z pewnością, że zrozumiałem wszystko o czym mówił Joseph Butler. Ale mimo tego, że była to ciężka, i powolna lektura to jestem pewien, że jeszcze kiedyś wrócę do niektórych z jej fragmentów. Polecam się z tym zapoznać, o ile niestraszna wam poezja i zdania (bardzo) wielokrotnie złożone :).

W każdym razie....

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Piętnaście kazań