Czerwień obłędu

Okładka książki Czerwień obłędu Dawid Waszak
Okładka książki Czerwień obłędu
Dawid Waszak Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Jarocin (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Jarocin (tom 1)
Novae Res
2015-09-03
2015-09-03
Czerwień Obłędu Dawid Waszak Zapowiedź Thriller 2015

Totalny obłęd a raczej odpał. Nie wiem co autor brał pisząc tę książkę?
Dwa plusy. Pierszy za okładkę.
Na trzeźwo trudno byłoby uzyskac tak prawdopodobny efekt halucynacji a brak skladni i ładu osiąga zamierzony efekt.

Totalny obłęd a raczej odpał. Nie wiem co autor brał pisząc tę książkę?
Dwa plusy. Pierszy za okładkę.

A gdybym tak oszalał?
A gdyby nastał taki dzień, w którym masz przeświadczenie, że jesteś w stanie zapobiec katastrofie? Czy zrobiłbyś wszystko by temu zapobiec? A co jeśli nikt nie chciałby Ci w to uwierzyć? Czy nadal ryzykowałbyś, że inni uznają Cię za szaleńca?
Dorian to spełniony mąż i ojciec. Ma niekoniecznie znośną pracę, rodzinne ciepło i wymarzony dom. Na codzień realizuje swoje marzenia o szczęściu, na które w głównej mierze składa się posiadanie rodziny. To ona przesłania jego świat.
Mieszkający na co dzień w Jarocinie Dorian Zajda, budzi się pewnego ranka i nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości. Nękają go dziwne wizje i przeświadczenie, że wie o czym, czego sam nie umie wyjaśnić.
Dorian jest światkiem morderstwa i uczestniczy w dziwnym zdarzeniu. To, co początkowo wydaje mu się realne okazuje się tylko objawem niewyjaśnionego dotąd przez naukowców zjawiska deja vu. Wizja, której doznał Dorian nie daje mu spokoju. Mężczyzna jest przekonany, że to co zobaczył za chwilę się wydarzy. Ma nadzieję, na odwrócenie zdarzeń i za wszelką cenę chce zapobiec zdarzeniom, które będa katastrofalne w skutkach.
Kolejne godziny przynoszą brutalną prawdę. Znajomi i bliscy nie są w stanie uwierzyć w to co mówi Dorian, nie są też skłonni zaakceptować jego przedziwnego zachowania. Nikt nie chce mu pomóc, wszyscy odtrącają go i tym samym pogłębiają jego złą kondycję psychiczną.
Dorian jest przekonany, że wszystkie elementy jakie pojawiają się w jego umyśle, poukładają się w kompletną układankę. Niestety mężczyzna nie może liczyć na nikogo. Wszyscy w jego otoczeniu są przekonani, że to powrót do jego alkoholowej przeszłości.
Czy Dorian oszalał? Czy jego wizje są prawdą czy jedynie wytworem wyobraźni?

Dawid Waszak stworzył niewielki thriller psychologiczny, w którym niespójne wizje bohatera sprawiają, że czytelnicy w maksymalnym stopniu wykorzystują swoje bodźce by zrozumieć co tak naprawdę się stało. To bardzo przekonująca powieść, która zabierze Cię w świat absurdu i niedomówień. Nie polecam osobom z zaburzeniami psychicznymi, bo psychoza Doriana może Was wciągnąć.

A gdybym tak oszalał?

Dobrze rozkręcająca się akcja pokazująca rodzący się w bohaterze obłęd.
Czyta się szybko, bo czytelnik ciekawy jest jak daleko w swoich wizjach posunie się Dorian, albo do czego wizje sprowokują mężczyznę.
Narracja jest pierwszoosobowa, dlatego czytelnik poznaje tylko to, co główny bohater chce przedstawić... I wydaje mi się, że to jest minus tej książki, bo zmiana narracji, a przez to dodanie innych punktów widzenia dodałoby smaczku tej książce. Dlatego tylko 6 gwiazdek.

Dobrze rozkręcająca się akcja pokazująca rodzący się w bohaterze obłęd.

"CZERWIEŃ OBŁĘDU" DAWID WASZAK
Zobacz jak rodzi się obłęd.

Powieść została zakwalifikowana do kategorii : polski kryminał, sensacja, thriller.Jest to pierwsza część cyklu "Jarocin".

Ciekawy pomysł, prosty język i styl.
Ta cieniutka powieść, licząca niespełna 175 stron  niesamowicie wciąga, intryguje i zadziwia.
Bardzo dobrze się ją czytało, a właściwie zostałam wchłonięta w wykreowany świat po pierwszych linijka i wypuszczona z macek po ostatniej kropce.Zaskakujące zakończenie. Lubię takie książki.

Nasz główny bohater to Dorian. Szczęśliwy młody mężczyzna, który ma wszystko : piękną, młodą żonę Amelię, sześcioletniego syna Kacpra, ciekawą prace i ładny dom.
Jest poukładanym i odpowiedzialnym mężczyzną. Zadowolony z tego co ma i co osiągnął. Nie pragnie nic zmieniać. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia, a cały jego świat rozwala się na drobne kawałeczki.
Zaczyna mieć wizje i to właśnie one powodują nieprzewidywalne w skutkach sytuacje i dziwny rozwój wydarzeń.
Dorian przeżywa deja vu, ma szaleńcze myśli o morderstwie i widzi czerwoną sukienkę.
Budzi się w białym, jasnym pomieszczeniu i dowiaduje się, że miał wypadek samochodowy - nie wyrobił autem na zakręcie. Jedyne co pamięta to kobietę w czerwonej sukience, która szamotała się z jakimś typem na ulicy.Dorian po kilku dniach zostaje wypisany ze szpitala i wraca do domu. Ręka w gipsie i ból głowy to jedyne zauważalne skutki wypadku, który miał wielkie szczęści przeżyć. Od tego momentu zaczynają się omamy, wizje i dziwne halucynacje. Mężczyzna traci kontrolę nad tym co jest realne, a co jest tylko wytworem jego wyobraźni.
Rysunki syna i wizje uzupełniają się tworząc bardzo realny i przerażający świat.

Wciąż nie wiemy kim jest kobieta z długimi blond włosami w czerwonej sukience ?

Świetna powieść, mega zaskakująca. W tym chaosie myśli jest sens.

POLECAM :)

Zapraszam Cię do siebie http://ostatniastrona.com.pl/

"CZERWIEŃ OBŁĘDU" DAWID WASZAK
Zobacz jak rodzi się obłęd.

Ciekawy pomysł, prosty język i styl.
Bardzo dobrze się ją czytało, a właściwie zostałam...

Książkę Dawida Waszaka zamówiłam z ciekawości i nie zawiodłam się . PO przeczytaniu jej nie wiedziałam nic , jestjedną z moich ulubionych książek , po których bylam zachwycona . Oczywiście , żeby nie było slodko były momenty , gdzie niektóre watki były przesadzone i się gubiłam , ale nie przeszkodziło mi to w zrozumieniu całości .

Po raz pierwszy mogę powiedzieć, ze jakaś książka mi sie nie podoba. Książka majaca 170 stron zajela mi tydzień nie mogłam zrozumiec o co chodzi. Chaotyczna i jak dla mnie niezrozumiala.
Dobilam do konca ze względu na to,ze nie lubie pozostawiac nieprzeczytanych ksiazek,ale z ta bylo ciezko.

PRAWDA W TWOICH OCZACH

„Czerwień obłędu” to interesująca powieść młodego autora Dawida Waszaka, która została wydana nakładem wydawnictwa Novae Res w 2015 roku. Krótka przypowieść o szaleństwie. Czy chwyta?

Dorian to młody, ambitny mężczyzna, który pozornie ma wszystko, co można sobie wymarzyć. Piękny dom, dochodową pracę, kochającą żonę i utalentowanego syna. Czyż można chcieć więcej? Okazuje się jednak, że praca daleka jest od ideału, a rodzinną sielankę zakłócą dziwne wydarzenia. Wszystko rozpoczyna się w dniu, gdy Dorian doznaje przedziwnego deja vu. Od tego czasu życie mężczyzny zmienia się diametralnie. Czy wstrząsające wizje są jedynie projekcją jego umęczonego umysłu?

Życie na kredyt, stresująca praca i wszystkie cele, które sobie stawiamy potrafią przytłoczyć nawet najodporniejsze jednostki. Świat, w którym żyjemy nie bierze jeńców. Uwikłani w zobowiązania czujemy coraz większą presję. Tak jest i z naszym bohaterem. Dorian chce po prostu zapewnić godny byt swojej rodzinie.Tylko tyle. Jak wiele będzie go to kosztowało dowiecie się jeśli sięgnięcie po tę książkę. Dawid Waszak wyśmienicie wykreował postać Doriana i w bardzo interesujący sposób prezentuje nam jego stopniowy upadek. Bardzo zgrabna narracja sprawia, że świetnie się tę książkę czyta. Nie jest to jednak lekka i przyjemna lektura. Autor stopniowo buduje napięcie, które sprawia, że naprawdę można poczuć dreszcz na karku. Powoli wkraczamy w świat Doriana i, podobnie jak on sam, nie wiemy co jest przyczyną tajemniczych zdarzeń, które zaczynają się wokół niego nawarstwiać. Bardzo dobrze wykreowana sylwetka głownej postaci pozwala nam zaangażować się w tę historię i wraz z chłopakiem przeżywać jego lęki.

Oszczędnym, miejscami surowym językiem, snuje swą opowieść Waszak. Z pozoru banalna historia zwyczajnego faceta przeradza się w coś więcej. Umiejętnie dozowane napięcie, aura tajemniczości, obrazy z pogranicza jawy i snu – wszystko to sprawia, że jest to książka mocno niepokojąca. Czułam duże napięcie zbliżając się do końca. Zupelnie nie wiedziałam jak to wszystko się zakończy. I muszę przyznać, że finał zrobił na mnie duże wrażenie. Młody pisarz zakończył swoją historię w stylu starych wyjadaczy. Rewelacyjne to jest. Warto przeczytać „Czerwień obłędu” ponieważ Waszak stworzył naprawdę intrygujące i przejmujące studium szaleństwa. To bardzo krótka książka. Na niespełna dwustu stronach autor nas zwodzi, oszukuje i straszy. Nie każdemu to się udaje, a Dawid Waszak poradził sobie fenomenalnie. Można pokusić się o stwierdzenie, że „Czerwień obłędu” to thriller psychologiczny, ale myślę, że jest tu także duża porcja dramatu. Dobre portrety psychologiczne bohaterów, interesujący pomysł na fabułę i proste, ale jakże udane wykonanie. Bardzo podobała mi się ta powieść. Kiedy rozpoczynamy lekturę nie wiemy czego się spodziewać, a tu z każdego kąta wypełza lęk i tajemnica. Dałam się zwieść i lubię być tak wkręcana.

To, co dzieje się w naszych głowach potrafi niszczyć. Nigdy nie wiemy jak potoczy się nasze życie i czy nie przekoczymy granicy za którą rzeczywistość miesza się z iluzją. Dawid Waszak w swojej powieśi pokazuje nam jak bardzo ulotna jest ta granica. Jak łatwo przekoczyć punkt zapalny i jakie mogą być tego konsekwencje. Bardzo przemyślana książka i dopracowana. Czyta się ją bardzo dobrze, ale przez caly czas, gdzieś z tyłu podąża za czytelnikiem narastający niepokój. W tak krótkiej książce autorowi udało się zawrzeć tak dużo. To naprawdę rewelacyjna sprawa. Przez cały czas czułam ten mrok otaczający Doriana. Jego działania będące próbą wyrwania się z zaklętego kręgu uważam za bardzo przekonujące. Dobrze zarysowane postaci są dla tej historii kluczowe. Aura tajemnicy i strachu narasta z każdą stroną. Niektórzy potrzebowaliby kilkuset stron, by nakreślić tak sugestywną opowieść, Dawid Waszak zrobił to na zaledwie 175. Niewiarygodne.

Mocna, przejmująca i dająca prawdziwego kopa lektura. Misternie utkana opowieść o stopniowym pogrążaniu się w obłędzie. Chwilami autentycznie przerażająca. Niewątpliwie sięgnę po kolejne powieści pisarza, gdyż mój diabelski nos mówi mi, że „Czerwień...” to zaledwie preludium tego, co może zaoferować ten autor. Waszak mnie przekonał, zachwycił, a także wprawił w pewne zakłopotanie. Jakże to tak? Tak prosto, tak urokliwie i tak krótko wykreować taką historię? Pierwszoosobowa narracja to coś, co na ogół ganię, ale nie tym razem. Nie wyobrażam sobie, by dzieje Doriana mogły być opowiedziane inaczej. To zasługa tego, że ta postać po prostu jest dobra. Bardzo dobra. Jest tak realistyczna, że chwilami odnosiłam wrażenie, że autor tchnął w nią coś swojego.

PRAWDA W TWOICH OCZACH

Przeczytałam szybko. Historia wciąga i chce się wiedzieć, co dzieje się z bogaterem.Skąd te wizje i co ma z tym wspólnego czerwona sukienka. I kończy się tak, że sama nie wiem.

Co jest prawdą....? A co fikcją.....?

Co jest prawdą....? A co fikcją.....?

„Czerwień Obłędu” to thriller z elementami fantastyki. Niektórzy mogą dzieło Dawida Waszaka potraktować nawet jako powieść psychologiczną. Dużo jest tutaj niedomówień, a fabuła aż się prosi o dalszy ciąg. Po przeczytaniu całości zacząłem przypominać sobie filmy, które kojarzą mi się z tego typu historiami. Podobny klimat odnajduję w „Efekcie motyla” i „Wehikule czasu”. W pierwszej wymienionej produkcji również musiały zostać spełnione konkretne warunki dla podróży w czasie, a w drugiej główny bohater także stara się odmienić los, żeby uratować kobietę. „Czerwień Obłędu” czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Pozostawia spory niedosyt, co w moim przypadku zaostrzyło apetyt na kolejne książki z cyklu Jarocin. Polecam miłośnikom dobrej literatury. Okładka sugeruje, że czytelnicy znajdą wewnątrz gorące wątki, a tytuł może być mylący. Myślę, że to był zabieg raczej marketingowy. Jednakże fani romansów i dreszczowców znajdą też w tej powieści coś dla siebie. Osobiście najbardziej urzekła mnie wieloznaczność „Czerwieni Obłędu” i nieprzewidywalność. Początek zapowiadał spokojną lekturę, ale dalsze strony zmieniły wszystko, a ostatnie były zaskakujące. Spodobała mi się też narracja pierwszoosobowa, bardzo swobodna. Lubię taki styl. Zachęcam do przeczytania.

• Ebooki
  • 2016