Ostatnia krew na Pomorzu. Léon Degrelle i walońscy Waffen SS luty-maj 1945

Okładka książki Ostatnia krew na Pomorzu. Léon Degrelle i walońscy Waffen SS luty-maj 1945 Tomasz Borowski
Tomasz Borowski Wydawnictwo: POMOST historia
historia
POMOST
2013-01-01
2013-01-01
2 Wojna Światowa Leon Degrelle Waffen-SS III Rzesza

Okładka książki Drugi próg życia Tomasz Borowski, Krzysztof Boruń, Andrzej Czechowski, Tadeusz Zbigniew Dworak, Konrad Fiałkowski, Dariusz Filar, Henryk Gajewski, Wacław Gołembowicz, Adam Jaromin, Andrzej Kossakowski (historyk sztuki), Mirosław Kwiatek, Stanisław Lem, Krzysztof Wiesław Malinowski, Julia Nidecka, Jacek Sawaszkiewicz, Ryszard Sawwa, Janusz Siwek, Andrzej Stoff, Tadeusz Suchorzewski, Tadeusz Unkiewicz, Andrzej Urbańczyk, Stefan Weinfeld, Janusz A. Zajdel, Witold Zegalski, Wiktor Żwikiewicz
Drugi próg życia Tomasz Borowski, Kr...

Świetna książka przedstawiająca walki Walończyków na Pomorzu w 1945 roku - głównie są to boje w okolicach Stargardu i Szczecina i nad Odrą. Kapitalna sprawa, bo Borowski chętnie oddaje głos belgijskim żołnierzom, jest niezwykle krwawo, czuć bitewny dym oraz poświęcenie Burgundczyków. Poza tym jest też sporo ciekawych smaczków odnośnie powojennych losów, procesów o kolaborację, ale też współczesnych poszukiwań dziejów przodków poległych na terenie dzisiejszej Polski. Książka jest również bogato ilustrowana zdjęciami walońskich ochotników. Jestem mile zaskoczony ta pozycją.

Coś mi chyba umknęło... ale nie znalazłem informacji (potwierdzenie / zdementowania) odnośnie udziału Belgów w masakrze w Palmnicken.

Dobra choć krótka książka. Trzeba jednak pamiętać, że 28 Dywizja długo nie powalczyła zatem ciężko było coś więcej o niej napisać. Stargard, Szczecin, Odra i ucieczka do Danii.

Na plus zasługuje to, że starano się korzystać ze wszystkich relacji jakie pozostały. Degrelle nie odgrywa kluczowej roli.

Oczywiście mamy tu też opis Reksistów, legionu walońskiego i losów powojennych żołnierzy. Nie zabrakło też zdjęć umundurowania (w ogóle fotografii jest dużo) ani opisów oznaczeń noszonych przez Belgów.

Nie zaszkodzi znać.

Na plus zasługuje to, że starano się korzystać ze wszystkich...

Dobra ksiazka opisujaca szlak bojowy dywizji ss.

Dobra ksiazka opisujaca szlak bojowy dywizji ss.

• Moja mała ojczyzna
  • II wojna światowa