B.L.O.G.

Jan Andrzej Kaczmarczyk Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2015-05-19
2015-05-19

Książka sensacyjna o upadku NRD i jego następstwach, oraz o początkach kariery Putina. Niestety, rzecz cała jest pełna bzdur i przekłamań: autor strasznie fantazjuje na temat ostatnich wydarzeń historycznych, w sumie nieźle udokumentowanych. Sporo też tam wpadek fabularnych. Odłożyłem książkę nie doczytawszy połowy. Nie polecam.

W ramach programu poznawania nowych polskich autorów kryminałów i thrillerów, sięgnąłem po książkę Kaczmarczyka i przeżyłem spore rozczarowanie. Autor przedstawia w sensacyjnej formie pracę wywiadu NRD, upadek muru berlińskiego i początki kariery Putina. Niestety, książka roi się od błędów faktograficznych i fabularnych. Po pierwsze oficerowie wywiadu amerykańskiego zachowują się jak dzieci, zaś ci z NRD-owskiego to prawdziwe giganty. A największy śmiech pusty budziło we mnie demonizowanie w książce roli Putina, który już w czasie służby w NRD (do 1989r.) jest kreowany przez autora na superszpiega i gwiazdę KGB tamtejszą. I tak generał NRD-owskiego wywiadu mówi do Putina: „Jestem pewien, że zajdziesz wysoko”. A myśli: „Czasem aż się boję przewidywać jak wysoko”. A prawda jest taka, że Putin był szarym funkcjonariuszem wywiadu w Dreźnie, i opuścił szeregi KGB nie dochrapawszy się nawet stopnia pułkownika. Wtedy nikt nie widział w nim przyszłego prezydenta Rosji.

Autor popełnia typowy błąd słabych pisarzy historycznych: znając późniejsze wydarzenia projektuje je na przeszłość. To, że Putin stał się prezydentem Rosji, nie znaczy że był gwiazdą w NRD. Po prostu został wybrany przez Jelcyna w 2000r., bo wielu wcześniejszych, lepszych kandydatów, wcześniej odpadło, lub zostało zniszczonych przez media.

Poza tym sporo w książce wpadek fabularnych: autorowi mieszają się plany czasowe, za dużo tam wątków w których łatwo się czytelnik może pogubić.

W pewnym momencie ilość bzdur i fantazji w książce stała się dla mnie zbyt wysoka, odłożyłem lekturę nie dociągnąwszy do połowy.

Nie polecam.

W ramach programu poznawania nowych...

Wciągająca książka. Wprawdzie liczyłem na ów eksperyment jakiś taki bardziej szokujący i makabryczny a tymczasem to taki gość w tle jednak wątek sensacyjno-szpiegowski skutecznie wszystko nadrabia. Miałem wrażenie takiego klimatu z dzieciństwa gdy czytałem jakąś książkę sensacyjną. Bardzo, bardzo fajnie się czytało. Wprawdzie był tak w 2/3 części książki jakiś taki słabszy moment ale do przeżycia i wszystko wkrótce wróciło do normy i dobrego poziomu.

• 2015
  • 2015
  • Mój 2❤️
  • Mam
  • Posiadam :)
  • E-booki

Dodaj cytat z książki B.L.O.G.