Grey

Okładka książki Grey
E. L. James Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Pięćdziesiąt odcieni (tom 1.5) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Pięćdziesiąt odcieni (tom 1.5)
Grey: Fifty Shades of Grey as Told by Christian
Sonia Draga
2015-09-10
2015-09-10
Data 1. wydania:
2015-01-01
Paweł Korombel, Katarzyna Petecka-Jurek
miłość erotyka seks romans obyczajowa
Inne

Oficjalne recenzje i

Anatomia Greya

Link do recenzji

1097 48 165

Książka pomaga zrozumieć co dzieje się w głowie Christiana. Szkoda tylko, że aż tyle pokrywa się z pierwszą częścią. Spodziewałam się, że zostanie tu ukazane coś nowego czego nie czytałam w poprzedniej części. Ale i tak było ciekawie.

Ta część mogłaby mieć tak naprawdę ze 150 stron max. Naprawdę. Fajnie, że możemy poczuć to wszystko od strony Grey'a jednak nie różni się to jakoś mocno od pierwszej części. Przechodzimy przez to samo co w pierwszej części, jedyne parę rzeczy jest dopisane od strony Grey'a. Strasznie się to wszystko ciągnie, aż odechciewa się momentami czytać, no ale przebolałam, mam nadzieję, że kolejna książka aż tak mnie nie zawiedzie.

Pierwsza część Greya oczami Greya. Ta perspektywa mi się bardziej podoba, z racji tego, iż jest mniej infantylna.

Z przykrością zwróciłam uwagę na styl wypowiedzi Greya, który jest dowodem na to, że James usprawniła swój warsztat literacki - ponieważ wychodzi na niekorzyść dla narracji Any, do kwadratu.
Moje podejrzenia, że Christian traktuje młodą dziewczynę jako podnóżek zostało dosłownie potwierdzone przez zapis myśli tytułowego bohatera. Konieczne, nad wyraz częste, powtórzenia zdań, tekst umowy, zwłaszcza maile, nie pozwalają na zapoznanie się z historią bezpośrednio po zakończeniu pierwowzoru, przynajmniej dla mnie to było za dużo.
Większość spostrzeżeń okazała się całkiem udanym uzupełnieniem charakteru relacji. Spojrzenie z męskiego punktu widzenia pozwala zrozumieć zaborczość Szarookiego, chociaż nie zawsze autorka potrafi zachować przyjętą stylistykę wypowiedzi postaci: rozwlekłe zdania, zachwyt nad kulinarnymi detalami, powtarzalność... Jednakże trudno w obecnych czasach korzystać z tychże schematów objaśniających charakterystykę stylu językowego ze względu na płeć. Zdaje się, że dążymy do pewnej unifikacji: wszak wyrafinowany bogacz zna się na klasie trunków, to i kubki smakowe musi mieć wyborne...
Liczne zachwyty nad Anastasią wyraźnie składają się na wierszówkę, zapełniając kolejne strony i tak obszernego tomu. Niestety, autorka nie była w stanie przezwyciężyć swojej słabości, jaką jest niemożność napisania porządnego zakończenia. Epilog dłużył się, obejmując wydarzenia już z następnego tomu. Wybór momentu, który finiszuje pierwszą część, okazał się rozwleczoną sceną rozpaczy, marudzenia, stalkingu, zamartwiania, cierpienia - jak widać, te emocje czytelnicy mogli podzielać w pełni.
Jest ciut lepiej i najlepiej by było, aby od razu powstała taka wersja relacji Greya i Steele - dwojakie spojrzenie na te same sytuacje pozwoliłoby wielu odbiorcom uniknąć dramy, jaką okazała się owa twórczość.
3/10

Po kilku latach postanowiłam poznać historię Any i Greya z jego punktu widzenia. Chyba tylko dlatego, że nie pamiętałam zbyt dokładnie tekstu, nie czułam się znudzona - trochę jak bym czytała przydługawe streszczenie pierwszej części. Nie jestem zawiedziona, wiedziałam czego się spodziewać, skoro przebrnęłam przez dwa tomy. Nie ma co krytykować, chciałam czegoś zupełnie innego niż do tej pory pozostającego w kręgu moich czytelniczych zainteresowań, a są dosyć szerokie. A jak ktoś nie lubi, rzuca książką w kąt, i tyle.

Czytanie Greya z punktu widzenia Greya to jakby drugi raz przechodzić drogę przez mękę.
Kobieto! Zakończ już tą serie!

Kobieto! Zakończ już tą serie!

Początek relacji Christiana i Anastazji oczami Greya. Akcja ta sama - perspektywa - moim zdaniem - o niebo lepsza!
Dużo bardziej podoba mi się ta perspektywa. Język na plus.
Co do akcji - to już prawie wszystko znana. Przynajmniej jeżeli chodzi o relacje naszych głównych bohaterów.
Za to świetnie napisane wstawki z perspektywy małego Christiana. Momenty, w których pojawia się coś nowego są dobre.

Dużo bardziej podoba mi się ta perspektywa. Język na plus.

3/4 książki, ba a może nawet więcej to kopiuj/wklej 50 twarzy Greya. Tu różni się książka tym jedynie, że opisuje uczucia jakie przeżywał Christian. Ale szczerze? Nic nowego nie dowiesz się z tej książki, czego do tej pory wiesz. Słabiutko jak dla mnie i jeśli przeczytałeś pierwszą część, to nie trać czasu na tą książkę czytelniku. Ja przeczytałam ją tylko dlatego że chciałam zobaczyć czy dowiem się czegoś nowego o tym mrocznym rycerzu. Plus nie było to już czytanie z jakimś zachwytem, akcje były te same, tylko pod innym okiem.

Swego czasu było dosyć głośno o tej książce, szczególnie po emisji filmu, który powstał na jej podstawie. Niezbyt przepadam za sensacjami, ale z drugiej strony chciałam po prostu sprawdzić, czy na prawdę jest aż tak bardzo kontrowersyjna, jak o niej mówią(tudzież piszą). I może jestem dziwna, ale jakoś nie doszukałam się w niej aż tak bardzo drastycznych opisów doznań erotycznych(czytałam bardziej "pikantne").
Książka rozpoczyna się od sceny, w której studentka literatury, Anastasia Steele, przeprowadza wywiad z młodym, przystojnym i niezwykle błyskotliwym przedsiębiorcą, Christianem Greyem. Wyjątkowy mężczyzna wzbudza w niej szereg sprzecznych sobie emocji - przede wszystkim fascynację, a jednocześnie onieśmiela ją i wzbudza autentyczny strach. Jest jednak przekonana, że ich spotkanie należało do niezbyt udanych. I chociaż próbuje o nim, zapomnieć, to jednak kiedy Anastazja przez przez przypadek spotyka go w sklepie - prosi o drugie spotkanie. Młoda dziewczyna odkrywa, że pragnie tego mężczyzny. Zaczyna też rozumieć czym jest pożądania w swej pierwotnej postaci. Instynktownie przeczuwa, że nie jest w swojej satysfakcji osamotniona. Tymczasem wkrótce okazuje się, że osobowość Chrystiana jest zupełnie inna, niż można by przypuszczać...
Ogólnie książka średnio mnie zachwyciła. Osobowości głównych postaci są jak dla mnie zbyt płytkie, tytułowy Grey wyszedł na uzależnionego od seksu, Ana na bezmózgową lalę, dającą pozwolenie na zachowania rodem z BDSM. Za to podobało mi się wprowadzenie do akcji opisu snów Grey'a, dzięki którym mamy wgląd w genezę jego masochistycznych upodobań.

Jako szybkie czytadło na jeden-dwa wieczory- super! Jeśli oczekujemy od literatury odrobinę więcej to można się zawieść. Czyta się bardzo szybko, jednak książka jest bardzo przewidywalna i momentami kiczowata.