Grey

Okładka książki Grey E. L. James
Okładka książki Grey
E. L. James Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Pięćdziesiąt odcieni (tom 1.5) literatura obyczajowa, romans
Pięćdziesiąt odcieni (tom 1.5)
Grey: Fifty Shades of Grey as Told by Christian
Sonia Draga
2015-09-10
2015-09-10
2015-01-01
Paweł Korombel, Katarzyna Petecka-Jurek
miłość erotyka seks romans obyczajowa
Inne

Anatomia Greya

Super było przeżyć to wszystko z perspektywy Christiana.

Super było przeżyć to wszystko z perspektywy Christiana.

ciekawie czytało się tą historie jeszcze raz z perspektywy jego można zrozumieć postepowanie bohatera zrzucające inne światło na zachowanie Greya, które opisuje Anna w wcześniejszych częściach , poznajemy wszystkie leki , które spowodowały to kim stał się Grey polecam

Nie szło przez to przebrnąć. Jak zazwyczaj nie lubię porzucać książek, zawsze staram się je skończyć. To tutaj nie dałam rady, fizycznie. Sprzedana w antykwariacie, nigdy więcej.

Od razu powiem, że nie przeczytałam 50 twarzy Greya. Ale fabuła książki w ogóle mnie nie porwała. Nie rozumiem tego fenomenu.

Wszystko powielone z poprzednich części, do tego tłumaczenie niezbyt dokładne, jak dla mnie nudne

Miałam nadzieję na bardziej błyskotliwą wersję tej samej historii. Ta jest kiepskim powtórzeniem pierwowzoru. To nie jest męska część relacji ze związku, a na to liczyłam. W dalszym ciągu bardzo babskie. Szkoda czasu.

E. L. James to brytyjska autorka, która zdobyła rozgłos dzięki serii "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Jej powieści charakteryzują się silnym naciskiem na erotyzm i romantykę, a także na dynamiczne związki między bohaterami. James stworzyła kontrowersyjną historię miłosną, która wzbudziła zarówno gorące dyskusje, jak i ogromne zainteresowanie czytelników na całym świecie.

Pomimo popularności, książka "Grey" nie spełnia oczekiwań pod względem jakości literackiej. Mimo że otrzymujemy nową perspektywę narracji, która pozwala nam poznać myśli i emocje Christiana Greya, historia wciąż pozostaje słabo napisana i pozbawiona głębi. Charakterystyczny styl pisania autorki, skupiający się na opisach zmysłowych i powtarzających się frazach, może szybko stać się nużący i męczący dla czytelnika.

W "Grey" ponownie spotykamy się z wątkiem kontroli i dominacji, który był obecny w poprzednich częściach serii. Niestety, nie udaje się to przynieść niczego nowego ani oryginalnego do historii. Zamiast tego, powtarza się te same schematy i konflikty, co prowadzi do monotonii i przewidywalności.

Bohaterowie w powieści również nie rozwijają się w sposób przekonujący. Anastasia Steele, pomimo swojej na pozór nieśmiałości, wydaje się być naiwna i pozbawiona głębi jako postać. Christian Grey natomiast pozostaje niezmienny w swoim zachowaniu i nie odnajduje się w roli pełnoprawnego narratora.

"Grey" nie dostarcza wystarczającej jakości literackiej ani nowych perspektyw, które usprawiedliwiłyby kontynuację serii. Pomimo ogromnego sukcesu "Pięćdziesięciu twarzy Greya", ta konkretna książka pozostawia wiele do życzenia i nie spełnia oczekiwań czytelników. Dlatego przyznaję jej ocenę 2/10.

No gółem to ta cała otoczka dotycząca upodobań Greya mi się nie podobała, ale za dużo tego nie było już bez przesady. Po za tym nawet taki spoko romans. Ale nie będę raczej kontynułować tej serii.

Nie ma sensu specjalnie się tu rozpisywać ponieważ to ta sama historia co ,,Pięćdziesiąt twarzy Greya'' tylko z perspektywy Christiana. W oryginalnym pierwszym tomie Anastasia mocno mnie irytowała, jednak po przeczytaniu samego ,,Greya" jestem wstanie trochę bardziej docenić historię pokazaną jej oczami, ponieważ mimo że ona była tylko irytująca i nieciekawa to Chrystian ma w sobie dwieście takich Anastasii pomnożonych przez najbardziej wkurzające postacie jakie znam do sześcianu. Daję 3/10 tak jak pierwotnej części ponieważ jakimś cudem poziom w książce spadł tylko nieznacznie.

Stwierdzam, że tę serię się albo kocha albo nienawidzi. Ja należę do tej pierwszej grupy, co może być kontrowersyjne z czego zdaję sobie sprawę. Jednakże uważam, że jest to historia poruszająca, emocjonalna i wzruszająca. Mi się podobała zarówno w postaci książki jak i filmu.

• 2015
  • 2015