Poszerzenie pola walki

literatura piękna
9788328021907
Ewa Wieleżyńska
Ewa Wieleżyńska powieść francuska

W noweli tej czuć zalążki cech charakterystycznych dla twórczości Houellebecqa, które będą znamionować całą dalszą twórczość literacką francuskiego pisarza. Są to: wycofany, zblazowany bohater; licznie występujące wulgaryzmy i elementy erotyki; depresyjny, nihilistyczny klimat oraz występowanie motywu przewodniego, mikroświata, w obrębie którego rozgrywa się akcja powieści....

Szczerze mówiąc typowe Houellebecqowskie motywy, jakoś bez wartości dodanej, jak w "Uległości" chociażby.

Pochłonięta w jeden wieczór. Wszystko to co u Houellebecqa lubię. Jest specyficznie ale ja ten "humor" kupuję.

Zdecydowanie książka nie dla mnie. Główny bohater super antypatyczny typ, dla którego wszyscy dookoła są kretynami, a wszystko co mu się przydarza godne jedynie krytyki. Nie bardzo wiem jak to ma się do rzeczywistości, no chyba, że ja w całkiem innym świecie się obracam. Ostatecznie bohater ląduje u psychiatry, tylko czy tym mam się ekscytować? Dobrze, że krótka książeczka,...

Wszechobecna depresja, mrok, osamotnienie, ludzkie zobojętnienie, samobójstwa ze strajkami w tle: typowy Houellebecque.

Na początku miałkość słowa uruchomiła we mnie wzmagającą się falę agresji wobec tej książki. Jednak z czasem dostrzegłam w niej światło, które z trudem próbowało wydostać się z pod tej pełnej goryczy konstrukcji. Walka o głębszy oddech, o poczucie czegokolwiek i ta jakże nieobojętna obojętność...
Uwiodła mnie.

Ocena "przeciętna", być może trochę niesprawiedliwa, bo co właściwie można książce zarzucić? Nic, oprócz tego, że Houellebecq ciągle pisze o tym samym (co nie oznacza, że sprawy przez niego poruszane są nieważne), ciągle kreśli tego samego bohatera, ciągle stawia go w podobnych sytuacjach. Trochę nudne.

Na tle innych powieści Houellebecqa słabsza, ale i tak wżyna się w serca. Nie polecam robić maratonu książek tego pisarza, bo poszerzenie pola walka, które brzmi optymistycznie, wręcz zachęcająco, kończy się zanurzeniem się w okrutnej i przytłaczającej niezmienności po szyję.

Houellebecq w oczywisty sposób od swojego debiutu aż po dzień dzisiejszy piszę tą samą książkę. Co nie zmienia faktu, że jest to książka ważna.
To jest jak w Von Trierem - kochasz albo nienawidzisz. Dla jednych to intelektualne, pseudofilozoficzne popłuczyny, a dla innych ekstrakt ze współczesności.
Dla mnie Houellebecq jest pisarzem ważnym. Pierwszy kontakt z jego...

Książka nie wzbudziła we mnie ani zainteresowania fabułą ani językiem, jakim została napisana. Może to trochę przez ten francuski ogląd świata. Przypomniały mi się przygody urzędnika wysłanego z południa kraju do Bretanii w jakimś filmie. Podobnie wydumane.

Dyskusje

1 719