Lód i woda, woda i lód

Okładka książki Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
literatura piękna
Is och vatten, vatten och is
W.A.B.
2015-08-01
2010-08-11
Data 1. wydania:
2009-06-01
Katarzyna Tubylewicz
literatura szwedzka Katarzyna Tubylewicz

Powieść Majgull Axelsson, pisarki do tej pory mi nieznanej, pozostawiła mnie w stanie bolesnego napięcia i smutku spowodowanego atmosferą panującą w rodzinie bliźniaczek Inez i Elsie. To napisana pięknym językiem historia o ludziach z zamrożonymi sercami. O kobietach odrzucających swoje dzieci, niezdolnych do obdarzenia uczuciem mężczyzn, o rodzinnych dramatach i ciągnących się latami konsekwencjach niewyjaśnionych spraw. Wszystko dzieje się w mroźnym, skutym lodem i śnieżnym klimacie Szwecji oraz wśród lodowców bieguna północnego.
Autorka wspaniale sportretowała swoje bohaterki. Na początku trudno je zrozumieć, ale z biegiem akcji z maleńkich fragmentów informacji układa się opowieść o siostrach, z pozoru identycznych i zżytych, które okazują się być krańcowo różne, a jednocześnie w jakiś dziwny sposób do siebie podobne.
Wydarzenia w powieści dzieją się na dwóch płaszczyznach czasowych. O wszystkim dowiadujemy się od Susanny, córki Inez, która będąc już dojrzałą kobietą, odbywa podróż lodołamaczem na koło podbiegunowe i odkrywa, że ktoś włamuje się do jej kajuty i zostawia jej niepokojące znaki. Jeden z nich prowokuje bohaterkę do wspomnień o tragedii rodzinnej, która odbiła się na samej Susannie i jej bliskich.
Osią fabuły jest postać Bjorna, syna Elsie, który został przez nią oddany siostrze. Chłopak wychował się w rodzinie Inez i jej męża, a będąc nastolatkiem niespodziewanie stał się gwiazdą rocka. Jego historia zaciążyła nad wszystkimi niczym nemezis. Nie wiemy, co stało się z Bjornem, dlaczego matka go nie chciała i co spowodowało, że druga siostra tak bardzo go pokochała.
Bardzo podobał mi się sposób, w jaki autorka odsłania powoli fakty z życia bohaterów. Na początku wiemy niewiele. Później ujawniane są kolejne informacje, by w końcu ułożyć się w spójny obrazek. To trochę tak jak z zaglądaniem do mieszkania przez zamrożoną szybę. Najpierw widać tylko niewyraźne kształty, a wraz z kolejnym chuchnięciem widoczność robi się coraz lepsza i w końcu widzimy wyraźnie.
Spodobał mi się także tytuł tej książki, bo dał mi wiele do myślenia. „Lód i woda, woda i lód” to, moim zdaniem, metafora charakterów sióstr bliźniaczek, będących swoim lustrzanym odbiciem, a zarazem mających w sobie zarówno zmienność wody, jak i stałość i twardość lodu. Myślę, że obie kobiety są kwintesencją kobiecości, takiej pierwotnej, na którą składa się przede wszystkim żywioł wody, bo woda to życie.
Dużo by mówić o powieści Majgull Axelsson, ale najlepiej ją przeczytać. Zaznaczam jednak, że to nie jest milutka lektura, kojarząca się z kocykiem i herbatką. Raczej trudna lekcja życia, ale bardzo mądra i pięknie napisana.

"Lód i woda, woda i lód" to właściwie historia pewnej rodziny. Dzięki autorce zagłębiamy się w trudne relacje między rodzicami i dziećmi, między rodzeństwem, małżonkami... Podążamy za bohaterami, kiedy ci próbują się ratować, kiedy chcą walczyć o siebie.
Nie jest to lekka i przyjemna historia. Ale na pewno ważna i bardzo dobrze napisana.

Majgull Axelsson i tym razem mnie nie zawiodła. Szczerze polecam powieść "Lód i woda, woda i lód" a także inne książki tej pisarki!

Bardzo intrygująca, klimatyczna i taka inna. Przekazuje wiele życiowych prawd, mówi o trudnych, czasem dramatycznych wyborach. A wszystko to otulone białym puchem śnieżyc,skrzypiącymi krami lodu i bezmiarem morskich fal.
Spotkało mnie coś bardzo świeżego w natłoku bylejakiej literatury, w gąszczu takiejsobie pisaniny.
Dla mnie rewelacja. Poruszone problemy, czy konflikty rodzinne autorka przedstawia w taki sposób, że aż chce się o nich czytać, i dowiedzieć co dalej, jakie rozwiązania czy wybory zostaną podjęte przez bardzo zagubionych i bardzo samotnych bohaterów.
Sposób ujęcia i przedstawienia poszczególnych postaci i ich zmagania z życiem są jednocześnie tak bliskie i tak odległe. Bo czyż nie ma wśród nas osób mających problem z dogadaniem się ze swoimi rodzicami, czy dorastającymi nastolatkami?
Gorąco polecam.

Dla mnie rewelacja. Poruszone problemy, czy konflikty...

Przez połowę przeczytanej książki nie byłam pewna do czego zmierza i czyją historię tak naprawdę chce przekazać w swojej książce Majgull Axelsson.
Okazało się, że wiele.
Wiele emocji, dramatów, tajemnic, które autorka wplata tak bardzo umiejętnie, tak prosto, jednocześnie przyprawiając o niezły ból głowy, by zrozumieć to, co się czyta, takim jakie jest naprawdę, by odnaleźć głębszy sens, który skrywa lód i woda, woda i lód...

Okazało się, że wiele.

Pozycja ta jest dość ciekawa. Historia prowadzona jest na dwóch liniach czasowych. Dowiadujemy się o chłopaku muzyku, który trafia do zespołu i robi karierę jako wokalista. Wychowuje go jego ciotka, podczas gdy jego wyjeżdżała i nie była pryz nim obecna. Druga linia czasowa opowiada nam historię dziewczyny, kuzynki wielkiej gwiazdy, która nie ma przy sobie nikogo. Jest to dość ciekawa pozycja, bez szokujacego zakończenia (moim zdaniem) język pisarki także jest dość przystępny, mimo wszystko uważam, że jest delikatnie przegadana i mogłaby być krótsza. Jednak sądzę, że warto podjąć się jej przeczytania 👍

Twórczość Majgull Axelsson do przyjemnych i rozrywkowych nie należy, wręcz przeciwnie. Jest pełna nieprzyjemnych i niewygodnych tematów, traum, bólu i problemów. Nie pozostawia jednak czytelnika obojętnym. Autorka w czasem chłodny i rzeczowy sposób prowadzi fabułę i przedstawia nam bohaterów z problemami, skomplikowane relacje jakie ich łączą, nie ubarwia tego, bezlitośnie wszystko obnaża. Jest w tej powieści porzucenie, odrzucenie, zdrada, nienawiść, skomplikowana miłość. Jest niemożność poradzenia sobie z problemami. Jest próba stawienia im czoła.

Relacje między bohaterami są lekko mówiąc toksyczne. Pełne zamierzchłych krzywd, żalu, pretensji i lęków. Axelsson w świetny sposób to ujęła, bez taniej psychodramy i zbędnego melodramatyzmu. Nie popada w skrajności, nie wyolbrzymia. Po prostu przedstawia nam niewygodną, bolesną prawdę a całość jest w dosyć mroczny, niepokojący i duszny sposób. I co najważniejsze – autorka nie ocenia, nie jest stronnicza.

Prawda w tej książce jest podawana bez znieczulenia, wzbudza spore emocje, nie obiecuje happy endu. Pełno w niej napięcia. Nie jest to lektura łatwa i przyjemna, nie pozostawia złudzeń. Ale to perfekcyjnie skonstruowana obserwacja ludzkiej psychiki i zachowań ludzkich. Autorka jest w tym wręcz znakomita. Na plus zasługuje też klimat jaki stworzyła, a zwłaszcza to dziwne, klaustrofobiczne wrażenie, które panuje arktycznym lodołamaczu, na którym toczy się akcja.

Jedna z moich znajomych stwierdziła, że lektura tej powieści wymaga sporego samozaparcia. Coś w tym jest. Ja osobiście nie byłem w stanie przeczytać jej na raz, musiałem sobie robić kilka przerw. Książka zmusza do przemyśleń, nierzadko na niewygodne tematy. I zdecydowanie jest to historia, która zostaje w głowie na długo. Polecam, zdecydowanie warto.

Po raz kolejny Axelsson wprowadza czytelnika w depresyjny nastrój.
I nie potrafię racjonalnie wyjaśnić, czemu mi się to podoba, dlaczego ponownie czytam jej książkę z dużym zainteresowaniem.

Tym razem nie ma tu elementów baśniowych (akurat to na plus), czasami jest szara codzienność, czasami blask gwiazdy pop, a może właściwie jej cień. Innym razem to biel skutego lodem morza.

Wszystkie te barwy i odcienie odsłania nam jednak autorka stopniowo, dawkuje spokojnie pewne informacje, by na koniec wszystko ze sobą powiązać.

Radości tu niewiele,a nawet jak się na chwilę pojawia to i tak sprawia wrażenie niezasłużonej.

Powieść tylko dla wybranych czytelników, którym takie smutne klimaty odpowiadają. Smutne, ale ładnie napisane ...

Po raz kolejny Axelsson wprowadza czytelnika w depresyjny nastrój.

Wiele osób, które przeczytało tę kolejną już powieść Majgull Axelsson twierdzi, że jest ona gorsza od poprzednich być może dlatego, że pisarka ta jest w pewien sposób monotematyczna i w pewnym sensie dotyczy tego samego kobiecych relacji, kobiecych wyborów. W każdej powieści przeważa podobny schemat: akcja toczy się na kilku planach czasowych, a w miarę rozwoju wydarzeń możemy zaobserwować jak pewne sytuacje i decyzje podjęte w przeszłości wpływają na teraźniejsze życie bohaterów. Może jednak niektórym ten schemat się już znudził ?

Mnie książka się podobała i wbrew opinii, że wiele wątków jest tam niepotrzebnie „upchanych” mnie było jej mało,chciałam, żeby się nie kończyła chciałam czytać więcej i więcej. Może właśnie dlatego jest mi bliższa od pozostałych książek Axelsson bo opowiada o trudnej miłości ? W życiu ludzi przeważają pewne wzorce, które w każdej większej czy mniejszej społeczności są podobne dlatego często spotykając jakąś kobietę, nawet gdy jej nie znamy, ale wiemy, że jest matką możemy stwierdzić, że dla niej spośród wszystkich osób na świecie najważniejsze są jej dzieci dopiero gdzieś dalej w hierarchii jest rodzeństwo, bratankowie, siostrzeńcy. W książce „Lód woda, woda lód” cały ten porządek jest zachwiany. Jest siostrzeniec ważniejszy od własnej córki, ciocia ważniejsza od mamy, siostry bliźniaczki, które kiedyś były jak jedna dusza w dwóch ciałach a teraz są para wrogów i dzieci skrzywdzone przez własnych rodziców.

Podoba mi się rys psychologiczny bohaterów. Nie są oni podzieleni na dwie grupy dobrych i złych jak to bywa w innych książkach ( zwłaszcza jeśli główna bohaterka jest alter ego autorki bywa, że jest dobra cnotliwa podejmuje same dobre decyzje i zachowuje się nad wyraz poprawnie – bo autorka zazwyczaj właśnie tak widzi siebie – a kto nie jest z nią jest czarnym charakterem). Każda postać ma wady i zalety, nie można jej jednoznacznie ocenić. Podoba mi się również jak została ukazana przyjaźń Susane z jej szkolną koleżanką to, że jest pełna takich ludzkich cech jak niewypowiedziane żale i pretensje, próby „ bycia tą lepszą, tą lepiej ubraną i tą bardziej popularną”. Właśnie takie są przyjaźnie małych dziewczynek, które właśnie tak się zachowują. Choć często uciekam do świata książek po to by „zobaczyć lepszy obraz świata” ostatnio natrafiam na prozę w której relacje międzyludzkie ukazane są nie idealistycznie, ale wręcz infantylnie i naiwnie jakby proza ta tworzona była nie przez dojrzałych pisarzy a kilkunastoletnią zbyt romantycznie nastrojoną dziewczynkę. W tej powieści nie znajdzie się takich infantylnych elementów, w niej takich nie ma są za to te życiowe.

W tej powieści są sceny, które wzbudzały moje emocje. Na przykład kiedy widziałam stosunek Inez do własnej córki wzbierała we mnie złość. Gdybym mogła wyciągnęłabym tę kobietę ze stronic powieści i mocno nią potrząsnęła.Tak samo zrobiłabym z chłopcem Elsie po tym jak ją skrzywdził.
Uważam, że właśnie tak powinno się pisać, tak aby poruszyć czytelnika. Wszystkim tę książkę gorąco polecam.

Największym atutem powieści jest jej klimat - na całość historii składa się głównie mrok, smutek, zimne morze, krainy lodu na końcu świata i w sercach głównych bohaterów. Brawo!