Janko Muzykant

Wolne Lektury
2014-01-31
2014-01-31
6 min.

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Choć losy wątłego, zakochanego w muzyce wiejskiego „odmieńca” – jak zwykli mawiać o nim ludzie – były mi już wcześniej znane, to z niemałą przyjemnością zapoznałam się z nimi ponownie, jednak tym razem wsłuchując się w głos Pawła Wódczyńskiego, czytającego audiobook. Okazją ku temu stał się fakt, iż tę historię przychodzi teraz poznawać uczniom V klasy szkoły podstawowej.

Po niespełna dwudziestu minutach nagrania stwierdziłam z pełnym przekonaniem, że nowela – pierwszy raz opublikowana na łamach „Kuriera Warszawskiego” w 1879 roku – nadal zdolna jest w swej wymowie zagrać na strunach wrażliwego serca.

Janko – „mała dusza”, ale wielki człowiek, takie wciąż odnoszę wrażenie… Czy jednak podzielą je uczniowie? Czy w dzisiejszych czasach możemy spotkać dzieci, które – jak on – zdolne są do wielkich poświęceń, byle tylko mieć choćby cień szansy na rozwój równie wielkich pasji? Czy w dobie komputerów, którym młodzi ludzie poświęcają tak wiele uwagi, jest to w ogóle możliwe? Uważam, że warto by się nad tym głębiej zastanowić…

(Audiobook + czytane w podstawówce)
Krótkie opowiadanie językowo stylizowane na smutną chłopską opowiastkę z tragicznym morałem... Poziom typowego sienkiewiczowskiego średniaka.

(Audiobook + czytane w podstawówce)

Opowiadanie pięknie napisane, jednak dla mnie zdecydowanie zbyt smutne. Nie tylko zakończenie, choć to ono właśnie sprawiło mi wiele bólu. Nie chciałabym czytać tej historii kolejny raz. Zamierzam zapoznać się z innymi nowelami Sienkiewicza, mimo że domyślam się, iż również przy nich poleją się łzy.

Tragiczne losy biednego, wiejskiego chłopca, który kochał muzykę.
Niestety jego otoczenie nie rozumiało jego pasji, a dziecko zapłaciło za nią najwyższą cenę.

Planuję przeczytać ponownie wszystkie nowele, nie tylko Sienkiewicza, bo warto do nich wrócić po latach.

Tragiczne losy biednego, wiejskiego chłopca, który kochał muzykę.

Niezapomniana lektura.

Niezapomniana lektura.

Przyjemna pozycja na lekturę przed snem. Daje na swój sposób do zrozumienia, że rzeczy nie zawsze są takie, jakie się wydają i że marzenia mogą doprowadzić także do zguby, bez zbędnego patosu czy wzniosłości, utrzymując wszystko w prostym świecie prostych ludzi. Miło się czytało; wyraźnie pokazuje perspektywę "tamtych czasów", gdzie ludźmi z potencjalnym talentem mogły być tylko osoby dobrze urodzone.

Bardzo smutna (wyciska łzy, jak wyżymaczka) historia wiejskiego chłopca, "w tle" ukazująca różne braki i porażki polskiego społeczeństwa - nie szanowanie innych ludzi, nie szanowanie kultury i sztuki, okrutną przemoc, która jest w nie wpisana. Bardzo obrazowa i mocna.

Janko ma obsesyjna obsesynajną obsesję na punkcie dotknięcia skrzypiec
(PS. Można to przeczytać na creepypasta fandom nwm czm to się tak znalazlo)

Janko ma obsesyjna obsesynajną obsesję na punkcie dotknięcia skrzypiec
(PS. Można to przeczytać na creepypasta fandom nwm czm to się tak znalazlo)

To była moja lektura w podstawówce. Nie polecam.

To była moja lektura w podstawówce. Nie polecam.

Stare dzieje... ciekawe jak dzisiejsza mlodziesz będzie się zapatrywać na tą powieść jeśli w ogóle kiedyś ją ruszą.

• Lektury
  • Lektury szkolne