Marked in Flesh

INNI (tom 4)
Roc Books
2016-03-01
2016-03-01
anne bishop inni the others wilkołak ucieczka prorok krwi
Inne

Sporo osób narzeka na to, że ta część była słabsza, ale szczerze powiedziawszy, aż tak mi to nie zapadło w pamięć. Wiem jednak na pewno, że ta część była na pewno bardziej ponura, smutna, krwawa, a to oznacza jedno - powoli zbliżamy się do kulminacji serii! Bo ta bańka kiedyś musi wybuchnąć, a znając już możliwości tego świata, będzie z tego niezła jatka.

To również książka, w której poznajemy mocniej inne miejsca w świecie przedstawionym przez autorkę. To również okazja, by poznać innych bohaterów, którzy dołączają i zapisują się na kartach historii jako osoby istotne i ciekawe, choć nie ukrywam, nie mogłam się doczekać, gdy akcja znów wróci do znanego już i kochanego Lakeside, do postaci, które tak dobrze znam i się do nich przywiązałam.

Choć seria nie raczy nas wątkami romansowymi, a sceny seksu, w przeciwieństwie do Czarnych Kamieni, są znikome, tutaj mamy krwawe rozgrywki, dosadne opisy przemocy, które na pewno są dla ludzi o mocnych nerwach. Niemniej - polecam gorąco!

To również...

Na tej części kończę tę serię. Nie wiem, czy to wina zmiany tłumacza, czy spadek formy autorki, ale ledwo przebrnęłam przez ten tom. Podczas czytania nie czułam żadnego napięcia. Główne wydarzenia, na które czekałam prawie przez całą książkę, zostały przedstawione bardzo lakonicznie i ogólnikowo. Jestem ogromnie rozczarowana, zwłaszcza, że zdążyłam bardzo polubić głównych bohaterów oraz świat nakreślony przez autorkę.

Meg Corbyn stara się wymyślić alternatywę dla cięcia skóry, które pozwala wieszczkom krwi na wygłaszanie przepowiedni. W przedsięwzięciu wspiera ją Nadzieja, młoda cassandra sangue, która jeszcze nie zaczęła się ciąć a która wygłasza przepowiednie za pomocą rysunków. W tym samym czasie ruch Ludzie Przede i Nade Wszystko przechodzą do ataku i to dosłownie - zaczynają napadać na mniejsze osady terra indigena. To zaś przykuwa uwagę Starszych, prastarych i straszliwych stworzeń, przy których Inni z Dziedzińca w Lakeside są niczym szczeniaczki. Starsi nie mają zamiaru pozwalać na ataki na jakąkolwiek formę terra indigena i to od nich będzie zależało to ile ludzi przetrwa wojnę, którą sami zaczęli - i czy w ogóle przetrwa ją jakikolwiek człowiek.

Ten tom wydawał mi się początkowo dużo słabszy niż poprzednie, ale druga połowa nadgoniła pierwszą. "Naznaczona" obfitowała głównie w niemiłe i smutne wydarzenia, bo Ludzie Przede i Nade Wszystko nie próżnowali i utrudniali życie Innym na każdym kroku, a Inni, jak to Inni, nie pozostają dłużni, a wydarzenia zataczają kolejne koło.

W tym tomie doszło też kilkoro nowych bohaterów, w tym jak się okazało, jedna z moich ulubionych postaci, czyli Twyla Montgomery. Wprowadziła nową energię na Dziedziniec, a swoim zachowaniem i słowami zbija z tropu nawet Innych, więc kiedy wkracza do akcji to naprawdę jest o czym czytać.

Z każdą książką z serii coraz bardziej zżywam się z mieszkańcami Dziedzińca w Lakeside, zarówno z ludźmi jak i z Innymi, a także z policjantami, którzy z nimi współpracują. Zaczynam się zastanawiać jak przeżyję zakończenie tej serii, bo przede mną ostatni jej tom, a mnie zawsze ciężko jest pożegnać się z postaciami, z którymi zdążyłam się zżyć.

Nie czekam i od razu zabieram się za kolejną część.

Dużo słabsza niż poprzednie części. Smutniejsza, trochę bardziej ponura, miejscami dołująca. Niektóre fragmenty były bardzo rozwleczone i dłużyły się w czytaniu.
Mogłabym napisać, że język, jakim jest napisana ta część, jest dużo gorszy i nieskładny... Ale sprawdziłam, że ta część dostała nowego tłumacza. Myślę, że spora część problemów tej opowieści wynika z beznadziejnego tłumaczenia. Źle użyte wyrazy i nazwy własne, które były inne w poprzednich częściach. Nie do końca dobrze dobrane frazy zdań. Miejscami w dialogach nie wiadomo było co kto i do kogo mówi. Niektóre fragmenty czytałam kilka razy, choć nigdy tak nie mam.. Ale tu wyjątkowo zacinałam się w czytaniu.... jakbym czytała tekst tłumaczony przez translator. Mam wrażenie, że tłumaczka nie czytała poprzednich części i nie potrafiła sobie poradzić z przetłumaczeniem niektórych nazw specyficznych dla tej opowieści. Było to jasne w miejscu gdzie pojawiło się tłumaczenie tytułu piosenki, który miał swoje uzasadnienie w poprzedniej części... tu natomiast przetłumaczony tytuł był zupełnie bez sensu, całkiem pozbawiony kontekstu i znaczenia, przypadkowy zlepek słów ..

Ciężko mi było przez to przebrnąć, ale przez wzgląd na mega wciągające poprzednie części chciałam poznać dalsze losy bohaterów.
Nie powinno się zmieniać tłumacza w trakcie jednego cyklu.

Jak do tej pory tomy kręciły się wokoł Lakeside oraz tamtejszego Dziedzińca, ale w "Naznaczonej" poznajemy inne krainy takie jak Słodka Woda czy Złota Preria, autorka zdecydowała się pokazać nam jak inni ludzie oraz terra indigena próbują znaleźć wspólny język tak jak bohaterowie z Lakeside.
Nadchodzi ogromne niebezpieczeństwo, o którym ludzie nie mają pojęcia, Inni są przerażeni, ponieważ skutki mogą być opłakane, a osoby takie jak Simon, zrobią wszystko by zachować jak najwięcej przed gniewem Starszych.
Podobało mi się, że autorka trochę wyszła ze swojej strefy komfortu i pokazała nam więcej świata, więcej ludzi i Innych. Nie powiem, uważam, że ta część jest najbardziej dynamiczna. Mamy tu większą ilość bohaterów, skupiamy się już nie tylko na wieszczkach krwi, ale także na tym co się dzieje w całej Thaisii, a dzieje się dużo.
Tymczasem pojawia się alternatywa dla wieszczek. Być może nie wszystkie muszą przecinać skórę by mieć wizje i o ile początkowo Meg nie widzi dla siebie alternatywy tak z czasem pojawiają się nowe... pomysły? Na razie tak to nazwijmy.
Bardzo dynamiczna, ciekawa i zaskakująca część!
~Idris

Dobrze się czytało.

Dobrze się czytało.

Ta część dłużyła mi się niemiłosiernie.

Ta część dłużyła mi się niemiłosiernie.

Na półkach: , , , , , , ,

Dalej super. Dla mnie troszkę gorzej przez ilość ważnych postaci, która wciąż rośnie. Nic tylko wyczekuje fragmentów Z Meg lub Simonem, no dobra Kocham też Tess. Niestety są one dość krótkie. Ale świat jest niesamowicie magiczny. Chętnie przeczytam ostatni tom, żeby zobaczyć dalsze losy świata i relacje między bohaterami.

Mam wrażenie że po świetnej pierwszej części każda kolejna z sagi Inni stawała się słabsza. Jak dla mnie zabrakło akcji ( no dobra było trochę ale zdecydowanie za mało) Wilki i inni zmiennoksztaltni jeszcze bardziej ugrzecznieni. Pewnie zmęczę i ostatni tom ale może być ciężko

Jak dla mnie - oprócz najważniejszego wątku uczuciowego seria nadal świetna!

Jak dla mnie - oprócz najważniejszego wątku uczuciowego seria nadal świetna!