Portret Doriana Graya

The Picture of Dorian Gray
Jerzy Łoziński
Zysk i S-ka
klasyka
Jerzy Łoziński literatura angielska literatura brytyjska narcyzm piękno egocentryzm portret

The Picture of Dorian Gray
Jerzy Łoziński
Zysk i S-ka
klasyka

Kup książkę

1. Dystynkcja
Wytworny sposób bycia, iście dżentelmeński i pełne zaufanie wśród bohaterów, z miejsca mnie urzekło. To literaturę różni z rzeczywistością, która pokazuje nam zaufanie od bardziej sztucznej, amerykańskiej strony. Chyba dlatego wolę właśnie książki.

2. Romantyzm
Piękna atmosfera wśród bohaterów nie wystarczyła do zwieńczenia tego dzieła. Wątek miłosny jest...

Myślę, że jest to lektura, po którą powinien sięgnąć niejeden nastolatek uganiający się za ideałem piękna, o jaki walczy dzisiejszy świat socialmediów. Książka jest niewielkich rozmiarów, napisana przystępnym zrozumiałym językiem. Dla mnie klasyka! Przesłanie ponadczasowe. Gorąco polecam.

Czas, który omija swym zasięgiem i daje tym samym poczucie wiecznej młodości. Fabuła niepowtarzalna, język przepiękny, przekaz ponadczasowy. Jedna z najlepszych pozycji, które dotychczas przeczytałam.

Absolutna klasyka gatunku powieści gotyckiej. Studium ludzkiej natury, przemijania, niegodzenia się na zmiany, wielbieniu powierzchowności. Zatracaniu siebie w uciechach hulaszczego trybu życia by na końcu przekonać się, że "Jest wielka różnica między przyjemnościami a szczęściem"

Nie wiedziałam, czego spodziewać się po tej książce, ale dostałam przyjemną mieszankę grozy i refleksji nad istotą urody oraz młodości. Powieść opisuje nie tylko złowieszczy, przeklęty obraz Doriana, ale także zepsucie całej londyńskiej arystokracji.
Przyznam, że długie, filozoficzne wywody bohaterów mogą nieco nużyć, ale są momenty, gdzie akcja przyśpiesza, a bogaty język...

Napisana pięknym językiem historia pięknego młodzieńca, który swoim pięknem zbrukał piękno człowieczeństwa.
Piękne.

Wiecie o jakich książkach nie lubię pisać? O klasykach. A to z tej prostej przyczyny, że na ich temat wszystko już zostało napisane. Nie będę więc tutaj przytaczać zarysu fabuły ani nic z tych rzeczy, bo to każdy pewnie wie, nawet jeśli nie czytał książki. Ograniczę się więc do kilku subiektywnych wrażeń, które wywarł na mnie „Portret Doriana Graya”.

Temat jak najbardziej...

Początkowo trudno mi było wejść w ten specyficzny świat i trochę język. Jednakże już po kilkunastu stronach wsiąkłam.
Przerażająca wizja bezkarności, braku sumienia, a także trochę poklasku dla pozornego piękna.
Dla mnie pokazująca jak szczególnie młode osoby potrzebują autorytetów, jaki te mają na nie wpływ i jak łatwo jest jednak zatracić granicę.

Obowiązkowo, choć spodziewałem się więcej...

Uznany malarz Basil Hallward stwarza portret Doriana Gray’a.
Gray tak jest zachwycony obrazem, że zakochuje się w sobie, zawierając pakt, że nigdy się nie zestarzeje.
Mijają lata, a Dorian nic się nie zmienia. Natomiast jego portret odzwierciedla każdą metamorfozę, jaka następuje w duszy bohatera.
Młodzieniec dopiero ma dojść do konkluzji, że w życiu nie jest najważniejsze...

Dyskusje

15 512