Oby wszyscy tak milczeli o Bogu!

Anna Karoń-OstrowskaJózef Tischner Wydawnictwo: Znak religia
Znak
religia Kościół filozofia wspomnienia
religia
religia Kościół filozofia wspomnienia

Książka jest w formie wywiadu uczennicy z mistrzem. Autorka poukładała całą rozmowę tematycznie. Ale na plan pierwszy wysuwa się filozofia. Te wypowiedzi dla przeciętnego czytelnika nie tylko nie są zbyt interesujące, ale przede wszystkim mało zrozumiałe.

Po raz pierwszy czytałm słowa Księdza Tischnera, w których nie ma żartów, czy choćby żartobliwego tonu. Jeszcze nie...

Trudno uwierzyć, że nie jest to wywiad przeprowadzony wczoraj. Opinie wciąż aktualne, myśli inspirujące... Czytać i myśleć - takie motto powinno widnieć na skrzydełku tej książki.
Sporo tu filozofii, mnie jednak zauroczyła historia i to ta lat60 czy 80- niejednoznaczna, pocieniowana, prawdziwsza niż w lukrowanych podręcznikach.

Szereg wywiadów przeprowadzonych z ks. Tischnerem powstał w ważnym dla Polski momencie. Rok 1993. Cztery lata po rzekomym „odzyskaniu niepodleglości”, w okresie kiedy supremacja Gazety Wyborczej była coraz większa, gdy rysowały się spory światopoglądowe z taką silą, gdy wreszcie wściekły antyklerykalizm osiągał swoje apogeum. Mimo, że wywiady sporadycznie nawiązują do...

• Chcę w prezencie
  • 2017
  • Filozofia Religia
  • ViB
  • #biografie, pamiętniki, listy, rozmowy
  • Przeczytane w 2016
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Oby wszyscy tak milczeli o Bogu!