Regulamin tłoczni win

literatura piękna
2015-07-14
Jolanta Kozak
Jolanta Kozak sierociniec aborcja sierota ciąża

John Irving "Regulamin tłoczni win"

Remedium na wszelkie problemy zawsze uważałam czytanie książek. Zaznaczę, że bardzo dobrych tym szczególniej. Ale i o takie, dziś coraz trudniej. Na całe szczęście są wyjątkowi pisarze, którzy czego się nie tkną - zamieniają w powieściowe perełki. Ja do tego zacnego grona zaliczam od kilkunastu lat Johna Irvinga.

Przyjemność zapoznania...

Jedna z moich ulubionych książek Irvinga. Pomimo poruszanych trudnych tematów, jest niezwykle ciepła, a długość powieści nie stanowi żadnego problemu, a wręcz pomaga lepiej wczuć się w klimat książki i zżyć się z bohaterami.

Tego wina nie tłoczy się, aby podać do deseru. I choć Irvingowi nie brakuje polotu, świeżości języka i celnych, humorystycznych uwag, to pozostawia cierpkość na języku. Podjął się tematu niełatwego, opowiedział się jasno po jednej stronie, a mimo to, stając po stronie ..kobiet(?), nie przedstawił ani jednego obrazu psychologicznego kobiety "po", jej życia możliwie, że...

Bardzo głęboko sięgająca w człowieka i społeczeństwo opowieść o kobietach i mężczyznach, o trudach dorastania i wychowywania, o relacjach międzyludzkich, o sile i słabości ludzkiej.

Z upływem minut audiobooka ciekawiła coraz bardziej. I może nie porywająca całkowicie, ale wart przeczytania.

Piękna książka, chyba najcieplejsza Irvinga. Tym bardziej, że pokazującą trudny problem aborcji bez jej oceniania. Wspaniała postać Dr Larcha, jego miłość i dbałość o dzieci (zawsze po tej książce obiecuje sobie, że przeczytam Davida Copperfielda). Dojrzewanie Homera w miejscu, gdzie znalazł prawdziwy dom i świadoma decyzja, co do swojej przyszłości. Wspaniała opowieść.

Na półkach: , , , , ,

Bardzo udany powrót do prozy Irvinga po latach. Pisarz porusza w swojej powieści szereg tematów trudnych i niewdzięcznych: życie sierot, aborcja, rasizm i przemoc wobec kobiet. Przenosi nas w samo serce sierocińca prowadzonego przez doktora Wilbura Larcha, który nie tylko opiekuje się sierotami, lecz również przeprowadza aborcje. Fantastycznie wykreowana to postać, nie...

No z takim szerokim objęciem ramion i z taką siłą uczucia kochać to się można tylko w Hameryce. Albo jeszcze w Żiwago ;).

wielowarstwowa opowieść poruszajaca problem aborcji. warto przeczytać. i obejrzeć film wbrew regułom.

'' Z latami w człowieku narasta potrzeba spotkania z ludźmi którzy go znali w młodości, tylko z nimi da się naprawdę pogadać ''

John Winslow Irving to pisarz znany , mimo że pisze i wydaje swoje książki już kilka dekad, to można powiedzieć że w przeciwieństwie do niektórych innych pisarzy (naszych rodzimych też, albo przede wszystkim) jest średnio płodny pisarsko . Jednak...

Dyskusje

2 853