Niewiarygodne przygody Marka Piegusa.

Okładka książki Niewiarygodne przygody Marka Piegusa. Edmund Niziurski
Okładka książki Niewiarygodne przygody Marka Piegusa.
Edmund Niziurski Wydawnictwo: Greg literatura dziecięca
literatura dziecięca
Greg
2014-01-01
2014-01-01

Ubawiłam się przy Przygodach Marka Piegusa fajne były,powieść autora jest przyjemna,wesoła.

Urzeczony powrotem po latach do "Sposobu na Alcybiadesa", sięgnąłem po kolejną kultową pozycję w dorobku Edmunda Niziurskiego.

Tym razem pozostawiam ją jednak bez oceny. Byłoby nieporozumieniem wydawać wyrok na książce dla dzieci i młodzieży z perspektywy prawie 35-letniego starego konia. :)

Cóż, tym razem nie chwyciło, choć pamiętam, że za dzieciaka "wchodziło" elegancko. Jest to po prostu książka dla szkolnej młodzieży i pewnie także i dziś niejeden uczeń podstawówki odnajdzie cząstkę siebie w Marku Piegusie, którego najdziwaczniejsze przygody powstrzymywały przed odrobieniem lekcji na czas. :)

Cóż, tym razem nie chwyciło, choć pamiętam, że za dzieciaka "wchodziło"...

Ale ta książka jest dobra. Kiedyś czytałem kilka razy szczególnie początek jak tam wchodzili do Marka łapacze pcheł ktoś z drabiną ktoś z bombą potem jakaś nawiedzona ciotka :) Fabuła jest mocna i intrygująca, język unikatowy, zabawny i bogaty. Specyficzny niepodrabialny styl Niziurskiego. Top książek w kategorii pod dzieci. Detektyw i zakończenie z murzynami w łaźni, zarysowany półświatek nieszczególnych przestępców, Pan Surma, wstrętne indywidua.

Ja bardzo lubie te ksiażkę i chetnie czytam ze swoimi dziećmi. Kapitalna książka dla całej rodziny, czytają duzi jak i mali. Gorąco polecam tę książkę!

1933

Niby trąci myszką, ale tak naprawdę wiele nie straciła z biegiem dziesięcioleci: nadal jest to fajna, zabawna, pełna zwariowanych przygód książka dla starszych dzieciaków.

uwielbiałam te książkę jako dziecko, chciałam być jak Teodor i należeć do jego bohaterskiej szajki! dobrze jednak, że nieobecność dziewczynek w przygodowych fabułach młodzieżowych stanowi już relikt dawnych czasów.

Gdybym 40 lat temu miał 11 lat to byłoby coś niesamowitego... niestety jak to mawiają Czesi "to se ne wrati". Świetna książka dla tej młodszej młodzieży, wartka akcja, pseudonimy, zagadki, tajemnice... Niestety wszystko dość naiwne i podane w konwencji lat 70-tych.
Styl życia młodzieży zmienił się, ich problemy czy zainteresowania także. Już sam sposób odzywania do starszych jest nieporównywalnie inny.

Nie zgodzę się z jedną z opinii, że książka się nie starzeje. Oj postarzała się i to bardzo mocno. Niestety też jest Warszawo-centryczna. Akcja musi gdzieś się okazywać, ale skróty myślowe dla nastolatka spoza stolicy będą nieczytelne.

Nie zainteresowałem się na tyle, żeby też sięgnąć po inne książki Nizurskiego w obawie o podobne zastrzeżenia czasowe. Nowa generacja jednak szuka innych wyzwań w życiu. Marek Piegus, Tomek Wilamowski czy choćby Tomek Sawyer nie będą już idolami, tak jak postępowanie Stefci Rudeckiej znudziło się w latach 80-tych. Naturalna przemiana pokoleniowa.

Jest to lekka i przyjemna lektura, humor i styl Niziurskiego powinien trafić do wszystkich nie tylko do najmłodszych. Przygody które spotykają głównego bohatera jak sam tytuł wskazuje są naprawdę niewiarygodne aż ciężko w nie uwierzyć. Czytając niewiarygodne przygody Marka Piegusa cofamy się do lat dzieciństwa i wspominamy nasze własne przygody których też mieliśmy bez liku.

Kiedy byłem małym chłopcem, byłem Markiem Piegusem. No dobra. Ani Markiem. Ani piegów. Lazłem przez ulicę połowy lat 80-tych, bo wtedy byłem w wieku Piegusa, i myślałem. Dlaczego nie mogę być Piegusem? Dlaczego do mnie nie włamuje się Wieńczysław Nieszczególny? I odpowiadałem sobie, nie włamuje się, bo nie trzeba. Mieszkałem wtedy w komuszkowym bloku, w świętokrzyskiej pipidówce, i zamki w drzwiach po prostu nie działały. A jak włamać się, gdy drzwi nie są zamknięte?
Marek Piegus został ze mną. Jak się pewnie domyślacie. Dziś, czasami, żona pyta, jak mogłeś, wychodząc ostatni z domu, nie zamknąć go na klucz? Tyle złodziejstwa. A ja spokojnie odpowiadam: Wieńczysław Nieszczególny będzie miał łatwiej. Ona oczywiście nie rozumie, o czym prawię :)

Świetna, zabawna i lekka książka. Naprawdę warto przeczytać czasem coś takiego dla relaksu. Specyficzny humor Niziurskiego zdecydowanie do mnie przemawia.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa