Jesus: A Pilgrimage

HarperOne
2014-03-11
2014-03-11
9780062024237

Czytana w okresie Wielkiego Postu. Jeśli zadajesz sobie pytanie jak działalność Jezusa mogła wyglądać w rzeczywistości, to ta książka może Ci w tym pomóc. Poza tym zawiera fragmenty, które także pomagają umacniać się duchowo.

Kiedy przeczytałem na str 76 że Józef miał dzieci z wcześniejszego małżeństwa a Maria być może urodziła też kolejne oo Jezusie , szybko sprawdziłem info o autorze (wcześniej tego niestety nie zrobiłem) i wszystko stało się jasne... Tęczowy ksiądz który gloryfikuje LGBT i profanuje obrazy Matki Boskiej. Więc dlatego każda jego książka to bestseler ... Polecam trzymać się jak najdalej

Może być, głównie dla tych, którym trzeba wyjaśnić co myślał Jezus w danym momencie. Nie znoszę książek, w których autorowi wydaje się, że wie jak żył i co robił Jezus, gdy był dzieckiem lub nastolatkiem. Wkładanie swoich przeżyć w Jego życiorys i twierdzenie, że większość z nas tak myśli i działa to zaniżanie roli Jezusa. Nikt z nas nie wie jak boskość i człowieczeństwo połączyły się w Synu Bożym i zostawmy to jako tajemnicę. Przewodnik to żaden, gdyż nie ma tu żadnych wskazówek. Autor znajduje się w danym miejscu i snuje swoje domysły

Podróż do miejsc, w których prowadził swoją działalność Jezus Chrystus. To nie tylko encyklopedyczny opis tych miejsc. Autor dzieli się z czytelnikiem swoimi emocjami, spostrzeżeniami, przeżyciami - zarówno duchowymi, jak i tymi ludzkimi, przyziemnymi.

Lektura bardzo wciąga. Dobra książka dla osób, które zastanawiają się nad pielgrzymką do Ziemi Świętej. Dla mnie była impulsem do poznania świata Jezusa takiego, w jakim żył.

Książkę otrzymałem w prezencie 2 lata temu i nie mogłem się za nią zabrać. Sięgnąłem, przeczytałem i nie żałuję. Poniżej można znaleźć co mi się w niej podobało, a co nie. Uwaga! Pisząc poniższą recenzję przyjmuje podobną perspektywę jak autor książki - staram się patrzeć na wydarzenia opisane w Biblii jak na prawdziwe i próbuję zrozumieć co autorzy Pisma Świętego i autor niniejszej książki chcą nam przekazać. Jeśli kogoś to odrzuca to proszę nie czytać dalej.

Plusy:
-książka ta stanowi niesamowite połączenie podróży, przewodnika, rozważań wewnętrznych i rozważań nad Pismem Świętych. Taki eklektyzm jest bardzo interesujący.

-niesamowita jest wrażliwość autora, która sprawia, że sama lektura książki jest zaproszeniem do kameralnej i przyjacielskiej podróży wraz z autorem. Szczególnie polecam tę książkę osobom, które myślą, że każdy fragment Pisma Świętego znają na pamięć,

-autor kładzie nacisk na czas w życiu Jezusa, który nie jest powszechnie znany (czasy przed jego działalności ewangelizacyjną). Stara się rozważać jak Jezus Chrystus dorastał, jakich miał przyjaciół, jak pracował, jak traktowało go społeczeństwo w jego wiosce. Pozwala to zobaczyć Jezusa Chrystusa z tej unikalnej ludzkiej perspektywy i często jest to oblicze, którego my - Chrześcijanie nie znamy,

-Ojciec Martin stara się pokazać Jezusa Chrystusa jako człowieka i Boga w sposób zbalansowany ze wszystkimi zaletami i wadami,

-bardzo ciekawe są przemyślenia autora nad prawdziwością miejsc opisanych w Piśmie Świętym oraz nad samą prawdziwością Pisma Świętego (np. fakt istnienia 5 krużganków w Sadzawce Owczej do czasów dzisiejszych potwierdza prawdziwość Pisma Świętego).

-książka również stanowi ostrzeżenie przed bezkrytycznym przyjmowaniem autentyczności wszystkich miejsc w Ziemi Świętej (np. “Via Dolorosa” pochodzi z XVIII wieku a jej stacje nie pokrywają się z drogą krzyżową z Pisma Świętego)

-autor potrafi doszukiwać się prawdziwości Biblii nawet w reakcjach uczniów na zmartwychwstanie Jezusa. Ich reakcje są zupełnie inne i nikt z ludzi, którzy mieli okazję widzieć Jezusa Zmartwychwstałego, nie rozpoznaje Go po jego fizycznej postaci. To oznacza, że ciało po zmartwychwstaniu musi być inne niż to przed śmiercią. Autor twierdzi, że gdyby Pismo Święte nie było autentyczne to by takie szczegóły zostały ustalone między synoptykami i Św. Janem,

-w książce bardzo zaintrygowało mnie wyjaśnienie chrztu Jezusa Chrystusa - według autora bierze On na siebie wszystkie nasze grzechy. Ten moment zaczyna się rozłamem na niebie - tak jak i moment, w którym kończy się Jego ziemskie życie. Jest to moment, który można by nazwać momentem przełomowym (“kairos”),

-książka jest pełna wartościowych lekcji, które na bazie Pisma Świętego chce nam przekazać autor - np. bardzo ciekawa nauka płynie z odrzucenia Jezusa przez ludzi w jego wiosce w Nazarecie. Człowiek musi byc soba nawet jak społeczeństwu to się nie podoba. Nie ma miejsca na zabieganie o przyjaźń lub milość za wszelka cene. Trywialne, prawda? Dotyczy jednak każdego,

-zwrócenie uwagi na sam fakt, że to Jezus Chrystu szuka uczniów było dla mnie fenomenalnym spostrzeżeniem. To jest dokładnie odwrócenie stanu obecnego jak i stanu z czasów antycznych (basen morza Śródziemnego),gdzie to uczeń szuka/szukał mistrza.

-niesamowicie interesujące jest wyjaśnienie przyczyny zdrady i śmierci Judasza. Nie spotkałem się z taką hipotezą wcześniej,

-książka jest napisana z perspektywy Ojca Jezuity ale myślę, że nie jest to przeszkoda dla czytelników z innych odłamów.

Minusy:
-książka zmusza do refleksji (to dobrze!) jednak miałem wrażenie, że nie będzie aż tak wymagająca. Przez to możliwe okna czasowe na jej czytanie uległy redukcji praktycznie do jednego,

-niekiedy ma się wrażenie, że opinie głoszone przez Ojca w książce są na granicy dopuszczalnych przez Katechizm Kościoła Katolickiego,

-wiele wątków pozostaje niewyjaśnionych (np. kim są wspomniani bracia i siostry Jezusa z Nazaretu?),

-zostało wspomniane, że rybacy z jeziora Genezaret, którzy są powołani przez Jezusa do służby mają swoje korzenie (Szymon (Piotr) ma teściową, więc ma żonę, Jakub i Jan wspólny biznes ze swoim ojcem). Warto by było rozwinąć ten wątek i spróbować rozważyć co on oznacza dla nas - Chrześcijan.

Jezuita o. J. Martin w swojej książce opisuje swoje wrażenia i przeżycia z pielgrzymki do Ziemi Świętej, którą odbył z przyjacielem. Wraz z opisami odwiedzanych miejsc, które autor podaje zgodnie z chronologią życia Jezusa, stara się przybliżyć Jego postać. A wyjaśniając niejasności z Pisma świętego, odwołuje się do licznych źródeł i autorytetów.
Polecam każdemu, kto wybiera się do Ziemi Świętej lub dla odświeżenia wspomnień.

Przesłuchałam audiobook z cudownie kojącym głosem Aleksandra Machalicy, który również polecam.

Polecam każdemu, kto...

Polecam dla tych co wrócili z Ziemi Świętej i chcą sobie utrwalić wspomnienia. Polecam dla tych, którzy jeszcze nie marzą o podróży do Izraela i wgłębienia się w Jezusa, ta lektura gwarantuje chęć poznania Jego historii.

Książkę się dobrze czyta, bo jest napisana łatwym, przystępnym językiem. Amerykański jezuita James Martin zabiera nas w podróż do Ziemi Świętej, by z perspektywy tego niezwykłego miejsca i z perspektywy świata ludzi tam żyjących opowiedzieć raz jeszcze historię związaną z losami Jezusa z Nazaretu. Dzięki tej książce łatwiej jest zrozumieć ewangeliczne przypowieści, łatwiej zrozumieć postępowanie Jezusa i znaczenie Jego męczeńskiej śmierci. James Martin nie wymądrza się, nie serwuje teologicznych rozważań i przypisów biograficznych. W lekki, nieraz humorystyczny sposób wyraża swoje odczucia i myśli jakie towarzyszą mu podczas zwiedzania miejsc opisanych na kartach Ewangelii. Może dlatego jest tak łatwy w odbiorze, a to niewątpliwie przyczyniło się do wielkiego sukcesu czytelniczego jego książki.

Współczesna podróż do biblijnego świata Jezusa. Moc tej książki jest w umiejętnymi miksie gatunków. Ks. Martin połączył opis swojej podróży do Ziemi Świętej z odniesieniami / porównaniami rzeczywistości sprzed 2 tysięcy lat opisywanych w Nowym Testamencie i rozważaniami na temat tych fragmentów Biblii. Przyznam się, że męczyłem tę książkę w kilku podejściach ponad rok. Nie dlatego, że nudna, ale refleksyjna. Będę wracał.

Nie przeczytałam tej książki do końca i nikomu jej nie polecam. Byłam w Ziemi Święte kilka lat przed sięgnięciem po tę lekturę i dlatego nie miała być dla mnie przewodnikiem, a raczej przyczynkiem do wywołania wspomnień i rozsmakowania się w wierze, ale to pomyłka. Słabe pióro, zupełnie nie rozumiem skąd się wzięła tak wysoka ocena tej książki.

• Religia
  • Religia