Wojna informacyjna - wojna nowej generacji

Okładka książki Układ Sił 23/2020 Rafał Brzeski, Marek Budzisz, Witold Repetowicz, Jan Wójcik
Układ Sił 23/2020 Rafał Brzeski, Mare...
Okładka książki Układ Sił 22/2020 Jacek Bartosiak, Rafał Brzeski, Marek Budzisz, Witold Repetowicz, Jan Wójcik
Układ Sił 22/2020 Jacek Bartosiak, Ra...
Okładka książki Układ Sił 21/2020 Rafał Brzeski, Marek Budzisz, Krzysztof Iwanek, Witold Repetowicz, Jan Wójcik
Układ Sił 21/2020 Rafał Brzeski, Mare...
Okładka książki Układ Sił 20/2020 Jacek Bartosiak, Rafał Brzeski, Witold Repetowicz
Układ Sił 20/2020 Jacek Bartosiak, Ra...

"Wojna informacyjna Wojna Nowej Generacji" to ambitna i aktualna książka autorstwa Rafała Brzeskiego, która skupia się na złożonej tematyce współczesnych konfliktów informacyjnych. Autor dogłębnie analizuje wpływ nowych mediów i technologii na kształtowanie przekazu informacyjnego oraz manipulację masowymi opiniami.

Jednym z najmocniejszych aspektów tej książki jest jej gruntowne badanie różnych form wojny informacyjnej, takich jak dezinformacja, propaganda, rola agentury wpływ, odziaływanie Mass Mediów. Rafał Brzeski przedstawia szeroki zakres przypadków i zjawisk, które ukazują, jak informacje są wykorzystywane jako broń w walce o wpływ i kontrolę.

Autor nie unika trudnych pytań dotyczących etyki i odpowiedzialności wojny informacyjnej. Przez swoje analizy, skrupulatnie przedstawia różne konteksty i perspektywy, zwracając uwagę na wpływ tych działań na demokrację, społeczeństwo i indywidualne życie.

Styl pisania Rafała Brzeskiego jest przystępny i klarowny, co czyni tę złożoną tematykę bardziej dostępną dla czytelnika. Autor stosuje odpowiednie przykłady i case studies, aby zilustrować swoje argumenty, co pomaga zrozumieć i ocenić skomplikowane zagadnienia związane z wojną informacyjną.
Publikacja obfituję w różne przykłady historyczne działalności szpiegowczej i wywiadowczej. Opisując udokumentowane przykłady pracy tajnych służb Prus, II Rzeczpospolitej czy Z.S.R.R. Szczególnie dobrze opisana została metoda działań pruskich służb wywiadowczych zorganizowanych przez Wilhelma Stiebera, których metody działania są stosowne do dzisiaj, nie tylko przez Państwa Niemieckie. Autor zwraca też uwagę na osiągnięcia II Zarządu Wojska Polskiego tak zwanej "dwójki", która osiągała liczne sukcesy wywiadowcze przed i w trakcie II Wojny Światowej. Szczegółowo została opisana rola Majora Ramona Czerniewskiego w jego podwójnej grze z wywiadem III Rzeszy.

Mimo że książka "Wojna informacyjna" może zawierać pewne techniczne szczegóły, które mogą być trudne do zrozumienia dla osób niezaznajomionych z tematem, jest to wartościowe źródło wiedzy dla tych, którzy chcą zgłębić tę dziedzinę. Książka skłania do refleksji nad znaczeniem informacji, manipulacją i odpowiedzialnością każdego z nas jako odbiorców i nadawców treści.
Przedstawia również wiele technik zabezpieczenia się czy szeroko rozumianej prewencji, przeciwko różnym formą manipulacji.

Podsumowując, "Wojna informacyjna" Rafała Brzeskiego to kompleksowa i aktualna publikacja, która przyczynia się do lepszego zrozumienia współczesnych zagrożeń związanych z wojną informacyjną. Jest to niezbędna lektura dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i spojrzeć na świat informacji z nową perspektywą.

Jednym z najmocniejszych aspektów tej książki jest jej...

Część treści ociera się o fantastykę polityczną, ale czyta się wyśmienicie. Polecam

"Jeśli Kali palnąć kogoś maczugą, zgruchotać mu czaszkę i zabrać jego krowy, to jest to wojna energetyczna, ale jeśli Kali przekonać kogoś, żeby sam mu przyprowadził swoje krowy, to jest to wojna informacyjna.

W wojnach energetycznych pokonuje się wroga fizycznie w otwartej walce, maczugą, mieczem lub pociskiem samosterującym. Różnica polega tylko na stopniu stechnicyzowania użytego oręża. Skutkiem ubocznym wojny energetycznej są straty w ludziach i zniszczenia substancji materialnej.
W wojnie energetycznej walczące strony niszczą przeciwnika na jasno określonym froncie. Uderzenia są szybkie, potężne, widoczne i odczuwalne. Ideałem jest Blitzkrieg, „kiedy pancerne zagony przerywają linię frontu i omijając punkty oporu, zmierzają prosto przed siebie, w głąb terytorium wroga, do jego miast, mostów, fabryk, lotnisk, portów, magazynów, ośrodków łączności i dowodzenia.”[1]

W wojnach informacyjnych „narzuca się przeciwnikowi swoją wolę innymi środkami niż działania militarne”.[2] Obezwładnia się go informacją – otumania się działaniami wywiadu, podszeptem agentury wpływu, propagandą i manipulacją, a potem bierze się go w poddaństwo.

W wojnie informacyjnej zniewala się społeczeństwo stopniowo. Trwa to latami. Polem walki jest ludzka świadomość.

W pierwszej fazie, wyznaczona do podboju społeczność jest demoralizowana, żeby złamać jej moralny kręgosłup. W kolejnych fazach, burzy się obowiązujący w niej od wieków porządek wartości, potem pozbawia się ją poczucia własnej godności, zakłamuje osiągnięcia przodków, wpaja poczucie ogólnej niemożności, by wreszcie zniechęcić do stawiania oporu, przekonując, że wszelki sprzeciw jest bezsensowny, bo trzeba płynąć z prądem, a nie żyć zaściankową przeszłością.

* * *
Przekładając mądre definicje na język potoczny, wojna informacyjna sprowadza się to takiego otumanienia ludzi, żeby sami, z dobrej woli, wpakowali karki w jarzmo, przekonani, że jest to w ich najlepszym interesie." Ten obszerny fragment oddaje tematykę książki. Pozycja warta przeczytania wszystkim, którym chcą mieć świadomość w jakim stopniu są sterowani przez różne kanały wpływu. Polecam nie dlatego, że to lekkie, napisane ładnym językiem czytało do pociągu czy poduszki tylko dlatego, że jest to coś co pomoże ci w rozwoju świadomości i zrozumieniu mechanizmów sterowania społecznego.

Bardzo dobra książka. Warto przeczytać, żeby zobaczyć jakie pranie mózgu nam robią.

Ciekawa pozycja poświęcona zagadnieniu wojny informacyjnej we współczesnym świecie. Autor na wybranych przykładach przedstawia podstawowe kwestie związane z analizowanym tematem pracy. Lektura ta oprócz walorów poznawczych, porusza też kwestie praktycznego funkcjonowania jednostek i organizacji w warunkach nieustającej batalii o dusze, serca i umysły jednostek, grup i społeczeństw w XXI w. Dla ludzi aktywnych w sferze publicznej - politycznej, gospodarczej, społecznej etc pozycja obowiązkowa.

Dr Brzeski otwiera oczy. Przedstawia podstawowe mechanizmy wojny informacyjnej, którym jesteśmy współcześnie poddawani.
Ważna książka.

Ważna książka.