Wyspa Marii

powieść historyczna
Region
2015-05-01
2015-05-01
średniowiecze kwidzyn krzyżacy prusy dorota z mątowów mistycy

Kala ma racje-rzeczywiście warto przeczytać tę książkę. Najmocniejszą stroną autora jest niewątpliwie historia. Porusza się po przeszłości tak, jakby w niej mieszkał. Dosłownie podróż w czasie. Fabuła również super! Jesli miałabym się do czegokolwiek przyczepić, to brakowalo mi trochę opisów przyrody. Jest to jednak powieść historyczna, wiec opisy flory i fauny nie są tu tak istotne, a to,co najważniejsze, niewątpliwie w tej ksiażce jest.

„Wyspa Marii” Kazimierza Trybulskiego to powieść, której akcja rozgrywa się pod koniec XIV w. w Kwidzynie. Jest więc powieścią historyczną, tak jak dwie poprzednie książki tego autora. Muszę się pochwalić, że przeczytałam wszystkie, ale najbardziej podobała mi się ta ostatnia, czyli „Wyspa Marii”. Przede wszystkim bardziej interesująca, wartka i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji jest fabuła tej powieści. Dramatyczne losy kwidzyńskiego karczmarza zakochanego po uszy w żonie swojego serdecznego przyjaciela nie pozwalały mi oderwać się od książki. Poza tym znajduje się w niej więcej postaci historycznych, ni z w poprzednich powieściach. Niewątpliwie najważniejszą z nich jest bł. Dorota z Mątowów. Przyznam się, że nie znałam tej ciekawej, chociaż kontrowersyjnej świętej i chociaż autor nie umieścił jej na pierwszym planie, wiele się o niej dowiedziałam. Wiele dowiedziałam się też o średniowiecznym Kwidzynie, o życiu ludzi w tym mieście, a także o tym, jak żyli i myśleli ludzie w średniowiecznym państwie krzyżackim. W Kwidzynie byłam tylko raz w życiu i na pewno pojadę ponownie, żeby zwiedzić miejsca występujące w tej powieści. Interesująca jest też narracja, którą autor rozdziela pomiędzy poszczególne postacie, także czytelnik otrzymuje obraz rzeczywistości z punktu widzenia kilku bohaterów powieści.
Podsumowując: książka moim zdaniem jest bardzo ciekawa i naprawdę warto ją przeczytać. Szczerze polecam!

Dodaj cytat z książki Wyspa Marii