Okładka książki The Wonderful Wizard of Oz. Czarnoksiężnik z Krainy Oz. Adaptacja w wersji angielsko-polskiej Lyman Frank Baum
Lyman Frank Baum Wydawnictwo: 44.pl Seria: Czytamy w oryginale inne
2014-01-01
2014-01-01
Anna Paluchowska
adaptacja język angielski nauka języka angielskiego 44.pl

Ciekawe to było chwilami jednak wydawało mi się tylko, że akcja jest nieco za szybka

Za dużo o zabijaniu jak na książkę dla dzieci

Za dużo o zabijaniu jak na książkę dla dzieci

Bardzo dobra książka dla dzieci. Wszystko w niej jest dokładnie przemyślane, wątki rozwijają się niemal jak od linijki, przez co nie zaskoczą bardziej doświadczonego czytelnika, ale na pewno wciągnął młodszego. Mam delikatny problem z przedstawieniem przeszłości bohaterów, która jest moim zdaniem trochę zbyt sztuczna. Dorotka spotyka jakąś postać i ta od razu opowiada całe swoje życie. Jednak to nie wielki mankament, a nawet mankamencik

Odświeżenie w pamięci bajki o zaradnej, odważnej dziewczynce, która mimo odczuwanego niekiedy lęku czy zwątpienia, finalnie jednak nigdy się nie poddawała, przyda się nawet dorosłym. Treść jest lekka i przyjemna, a akcja wbrew pozorom mocno wciąga, od czasu dzieciństwa wielu szczegółów już nie pamiętałam. Nie ma tu, tak jak u Andersena, czy u braci Grimm, okrucieństwa i różnych koszmarnych scen.
całość

Bardzo dobrze przemyślana książka. Wszystkie wątki wyjaśnione, opisane, i doprowadzone do końca. Wielu autorów mogłoby się uczyć staranności od Bauma.

Sama książka według mnie była metaforą wstrząsu mózgu ewentualnie śpiączki głównej bohaterki. Co prawda ile ludzi tyle teorii ale nie mogłem się powstrzymać od analogii podczas czytania.

Wiem, że to jest dla dzieci... ale bardzo mi się podobało. Tylko czemu, do diabła, w filmie pantofelki są czerwone, a nie srebrne?

Jako dziecko nie sięgnąłem po tę książkę, gdyż filmowa (musical) wersja zniechęciła mnie do tego. Od pewnego czasu nadrabiam takie zaległości, czytając dzieciom. I jest to rewelacyjna pozycja, który przypadła do gustu mnie i synowi. Ucząca czym jest mądrość, odwaga i przyjaźń. A zarazem pełna przygód.

Dzisiaj klasyka literaturu dziecięcej, a mianowicie "Czarnoksiężnik z krainy Oz"😊

Za dzieciaka oglądałam tylko ekranizację czarnoksiężnika, więc na starość postanowiłam przeczytać książkę😆

Czyta się dobrze i warto ją znać. Myślę jednak, że może trochę nużyć dzieci, bo nasi bohaterowie cały czas tylko gdzieś idą, ale trzeba pamiętać, że bajka została napisana w 1900 roku, a od tamtych lat realia sporo się zmieniły.

Dobrze się czytało. Podobało mi się, że przyjaciele byli bardzo lojalni wobec siebie. Dla mojej córki trochę nużąca była forma historii, że bohaterowie "ciągle idą i kogoś spotykają, nic innego się nie dzieje". Mają oczywiście jakieś przygody w związku z postaciami, które spotykają, ale faktycznie nie ma odpoczynku od tego schematu. Bardzo doceniam przekaz, że odwagę, dobro, serce, rozum każdy ma już w sobie i każdy może z nich korzystać. Czasem tylko trzeba do tego dojrzeć, a czasem znaleźć swojego czarodzieja/czarodziejkę, który pomoże nam to w nas samych dostrzec.
Na minus - protekcjonalny ton wypowiedzi Oza do Doroty, nie lubię tego. (Choć zdaję sobie sprawę, że książka była napisana sto lat temu i mogło być gorzej).

Piękne

Piękne