Dym i lustra. Opowiadania i złudzenia

Okładka książki Dym i lustra. Opowiadania i złudzenia Neil Gaiman
2015-06-27
2015-06-27
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
fantasy opowiadania groza

Okładka książki Uniwersum DC według Neila Gaimana Neil Gaiman, Alan Grant, Mark Verheiden
Uniwersum DC w... Neil Gaiman, Alan G...
Okładka książki Księga Cmentarna - tom 1 Neil Gaiman, Scott Hampton, Tony Harris, Kevin Nowlan, P. Craig Russell, Stephen B. Scott, Galen Showman, Jill Thomson
Księga Cmentar... Neil Gaiman, Scott ...
Okładka książki Sandman: Noce nieskończone Glenn Fabry, Neil Gaiman, Milo Manara, Miguelanxo Prado, Frank Quitely, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz, Barron Storey
Sandman: Noce ... Glenn Fabry, Neil G...

Okładka książki Ostatnie kuszenie Neil Gaiman, Michael Zulli
Ostatnie kuszenie Neil Gaiman, Michae...
Okładka książki Sandman: Nadzieja w piekle Mike Dringenberg, Neil Gaiman, Malcolm Jones III, Sam Kieth
Sandman: Nadzi... Mike Dringenberg, N...
Okładka książki Sandman: Koniec Światów Mark Buckingham, Neil Gaiman, Tony Harrison
Sandman: Konie... Mark Buckingham, Ne...
Okładka książki Wilki w ścianach Neil Gaiman, Dave McKean
Wilki w ścianach Neil Gaiman, Dave M...
Okładka książki InterŚwiat Neil Gaiman, Michael Reaves
InterŚwiat Neil Gaiman, Michae...

"Dym i lustra" to kolejne arcydzieło Neila Gaimana, które w pełni spełnia oczekiwania fanów autora. Ta niezwykła powieść łączy w sobie elementy fantasy, horroru i dark fantasy, tworząc fascynujący i tajemniczy świat.
Gaiman zaprowadza nas w mroczne zakątki Londynu, gdzie spotykamy głównego bohatera Richarda Maya, zwykłego człowieka, który przypadkowo wpada w wir niesamowitych wydarzeń. Głównym wątkiem książki jest chęć Richarda odkrycia tajemnicy Fascynującego Portalu, ukrytego za tajemniczym dymem w lustrach. Ta podróż odkrywania i poznawania niesamowitych światów, zamkniętych w lustrach o różnych kształtach i rozmiarach, jest jednym z najbardziej wciągających aspektów książki.
Gaiman w swojej charakterystycznej manierze wplata w fabułę elementy nadprzyrodzone i mistycyzm, tworząc niezwykle malownicze i mroczne opisy lokalizacji i postaci. Jego wyobraźnia jest nieograniczona, a światy, które stworzył, są tak realistyczne, że możemy je sobie wyobrazić jako pełnowymiarowe miejsca.
Bohaterowie są również dobrze stworzeni i wyraziści. Mamy tu zarówno niebezpiecznych antagonistów, jak i sympatycznych i niezwykłych przyjaciół Richarda. Ich charakteryzacja jest zbudowana w taki sposób, że z jednej strony możemy sobie ich łatwo wyobrazić i zauważyć ich motywacje. Jednak z drugiej strony często są oni nieoczywiści i zaskakujący.
Język użyty przez Gaimana jest elegancki i płynny, co nadaje powieści nuty poezji. To znak rozpoznawczy autora i jego niezwykłej umiejętności snucia opowieści. Niezależnie od tego, czy jest to moment pełen akcji, czy chwila głębokich refleksji, Gaiman jest w stanie przykuć uwagę czytelnika i utrzymać go w napięciu do samego końca.
Aktualnie mogę stwierdzić, że Gaiman jest jednym z najważniejszych dla mnie autorów, a "Dym i lustra" to jeszcze jeden doskonały przykład talentu Neila Gaimana. Podczas lektury powyższej powieści niejednokrotnie zachwycałam się tekstami autora, które często stanowiły dla mnie punkt wyjścia do przemyśleń lub pochylenia się nad pewnymi kwestiami. W dodatku opowiadania zawarte w tej publikacji zachwycają swoją oryginalnością, mrocznym klimatem i genialnie skonstruowaną fabułą. Dla miłośników literatury fantasy, horroru i dark fantasy, to pozycja obowiązkowa.

Uwielbiam Neila Gaimana, ale... dłuższe formy. Ten zbiór opowiadań jest bardzo nierówny, choć dość ciekawe, że jakość jest tutaj silnie skorelowana z objętością tekstu. Ale po kolei.

To zestaw krótkich tekstów przygotowanych przez autora na różne okazje, głównie do jakichś antologii lub takich, które wynikły z potrzeby chwili. Znajdziemy tutaj zarówno bardzo krótkie, wręcz jednostronicowe, formy, takie na kilka stron, kilkanaście, jak i powyżej 20. I muszę przyznać, że te, które mają więcej niż 10, czyta się zdecydowanie przyjemniej - jest to jakaś historia, czasami z bohaterem bardzo przypominającym autora. W krótkich pisarz mocniej eksperymentuje, także z formą bliską poezji i przyznam, że zupełnie to do mnie nie trafiało. Jednak pewnie będą osoby, które będą to preferować.

Natomiast nawet w tych kilkunastostronicowych opowiadaniach, mimo wyczuwalnej magii Gaimana, często brakuje jakiejś puenty lub myśli, do której czytelnik ma dojść. Są to takie teksty dla tekstów. Trudno się o to złościć, bo na tak małej przestrzeni trudno jest coś więcej przekazać, a poza tym nawet bez "finału" są to ciekawe opowiadania. Z drugiej - trochę szkoda, bo dzięki temu dłużej pamiętałoby się opowiadanie. Jest tutaj też wyjątkowo dużo tekstów o tematyce erotycznej, wręcz czasem pornograficznej, o czym zresztą autor ostrzega w długim wprowadzeniu. Wynika to z faktu, że te teksty trafiły do takich miejsc, ale też mam wrażenie, że trochę za wiele jest tych odniesień bez sensu. Mnie to przeszkadza, komuś może pasować - jak zwykle.

Tym niemniej, mimo że mniej tutaj Gaimana w Gaimanie, to nadal go czuć. I choć ta książka nie zostanie moją ulubioną w pozycji tego pisarza, to nadal może się podobać fanom.

Jest kilka bardzo dobrych opowiadań ale większość jest dosyć chaotycznie i nieskładnie napisana. Odnosi się wrażenie że pisane były w pośpiechu. Są lepsze pozycje tego autora.

Neil Gaiman mógłby na dobrą sprawę opisywać szczurka od herbaty przez 20 stron, a ja wciąż czerpałabym z tego nieopisaną przyjemność

IG:ksiazki_wloczykija
Dym i lustra: Opowiadania i złudzenia" to zbiór opowiadań autorstwa Neila Gaimana, których wspólnym mianownikiem jest eksploracja magicznych i tajemniczych aspektów rzeczywistości. Książka ta prezentuje różnorodność tematów, od nadnaturalnych zdarzeń po ludzkie emocje, tworząc mozaikę opowieści, które wprowadzają czytelników w światy pełne wyobraźni i zaskoczeń.

Ta książka, to doskonały dowód na niezwykły talent Neila Gaimana jako opowiadacza historii. W tej zbiorowej pracy autor pokazuje, że potrafi tworzyć równie wciągające opowiadania krótkie, jak i pełnowymiarowe powieści.

Jego opowiadania to piękna tkanka marzeń i rzeczywistości, która prowadzi czytelników przez lustra czasu, miejsca i wyobraźni. Każde opowiadanie ma swój unikalny charakter i głęboki sens, często zostawiając nas z zaskakującymi wnioskami lub uczuciami.

„Czasami robimy coś, czego żałujmy, ale nic nie da się na to poradzić. Czasy się zmieniają. Drzwi zamykają się za nami. Ruszamy dalej. Sam wiesz.”

Gaiman w "Dymie i lustrach" eksploruje różnorodne tematy, od tajemniczych spotkań z nadnaturalnymi istotami po filozoficzne refleksje na temat życia i śmierci. Jego zdolność do tworzenia wiarygodnych postaci i tworzenia światów, które wciągają czytelnika od pierwszych słów, jest zachwycająca.

To nie tylko światy fantastyczne czynią tę książkę wyjątkową, ale także fakt, że Gaiman umiejętnie wnika w ludzkie serca i umysły. Jego opowiadania odbijają się w czytelniku, pozostawiając głęboki ślad emocji i myśli.

To pozycja, którą koniecznie musisz przeczytać. Zbiór, który zachwyca, prowokuje do myślenia i wciąga w świat, gdzie granice między tym, co możliwe a niemożliwe, zacierają się, pozostawiając czytelnika w błogim stanie zafascynowania.

„Magię można oglądać tylko nocą, a potem wspominać czasy, gdy wciąż była...”

IG:ksiazki_wloczykija

Jeszcze nie przeczytałam wszystkich opowiadań, ale mocno się z nimi męczę. Jest kilka ciekawszych. Większość niestety nie przypadła mi do gustu. Dokończę w ciągu kilku dni, ale raczej nie zmienię już zdania.

Nie lubię opowiadań, bo nie lubię krótkich historyjek o zupełnie obojętnej mi tematyce. Może nie doceniłam tych konkretnych, bo nigdy nie interesowały mnie kuglarskie sztuczki ani iluzje, a przewrotność natury ludzkiej nie wzbudza we mnie sensacji? W każdym razie doceniam nieograniczoną fantazję, za którą uwielbiam Neila Gaimana. Od wierszy i rymowanek spod jego znaku trzymam się jednak z daleka. Bezwstydnie przyznaję, że po kilku wersach odpuszczam je sobie i idę dalej. A dalej? Wcale nie lepiej.
Spodziewałam się - jak autor we wstępie obiecywał - grozy, makabry, i zwątpienia w rzeczywistość. Nie doczytałam się ich. Poza kilkoma perełkami, opowiadania w "Dymie i lustrach" są wybitnie nudne i nawet jeśli nie pozbawione sensu, to zwyczajnie nieciekawe.

"Mikołaj był..." to mój niekwestionowany faworyt, błyskotliwy i tylko na pół strony!
"Cena" zaskoczyła mnie pomysłem.
"Fakty w sprawie zniknięcia panny Finch" oraz "Jak myślisz, jakie to uczucie?" były już w tomie opowiadań "Rzeczy Ulotne"...
Po "Uczcie" wiele oczekiwałam, czytając notę autorską. Ot, to tylko techniczny opis stosunku seksualnego opartego o porno, kompletnie bezsensownie przegadanego i okraszonego "magią". Przypuszczam, że autor wstydził się właśnie tego "przegadania".

Świetna książka.

Świetna książka.

z całej książki podobało mi się tylko opowiadanie o świętym graalu cała reszta nudna lub nudna i niesmaczna przez fantazje autora na temat seksu i genitaliów całość wygląda tak jakby poskładano do kupy wszystkie najsłabsze opowiadania autora które się nie sprzedały

Mam co do tego zbioru mieszane uczucia - niektóre opowiadania są rewelacyjne, inne natomiast nie wyróżniają się niczym nadzwyczajnym.

• Neil Gaiman