Faktor XX. Jak pracujące kobiety tworzą nowe społeczeństwo

Okładka książki Faktor XX. Jak pracujące kobiety tworzą nowe społeczeństwo Alison Wolf
Okładka książki Faktor XX. Jak pracujące kobiety tworzą nowe społeczeństwo
Alison Wolf Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
592 str. 9 godz. 52 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2015-05-13
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-13
Liczba stron:
592
Czas czytania
9 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377588079
Tłumacz:
Magdalena Sommer, Weronika Mincer
Tagi:
feminizm kobieta praca
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1562
1544

Na półkach:

Emancypacja kobiet, ich prawo do głosu, do decydowania o swoim losie to proces, który trwał przez długie lata. Sytuacja kobiet zmieniała się stopniowo, zarówno w wyniku przemian politycznych, rozwoju cywilizacji, jak i pod wpływem samych kobiet, które nie godziły się na przedmiotowe traktowanie, które głośno domagały się praw. Rewolucja francuska z 1789 r. czy walki o niepodległość w Ameryce Północnej były kamieniami milowymi w walce o równouprawnienie, zaś rozwijający się ruch kobiecy wysuwał żądania przyjmowania kobiet w poczet studentów, równej pracy i płacy, zrównania praw małżonków czy innych uprawnień, które dziś wydaja się nam oczywistością. W wielu krajach kobiety mogą wykonywać już większość zawodów zarezerwowanych dotąd dla mężczyzn, stają się kreatorkami własnych biznesów czy wspinają się po szczeblach korporacyjnej kariery. Czy jednak to wyzwolenie ich spod jarzma rzeczywiście się dokonało, czy przed nami jeszcze daleka droga? Jakie skutki dla mikro- i makrootoczenia spowodowała emancypacja kobiet? Jakie nowe dylematy i ograniczenia niesie dla kobiet równouprawnienie?
Na wszystkie te pytania odpowiedzi poszukuje Alison Wolf, ekonomistka, specjalistka w dziedzinie zarządzania sektorem publicznym, autorka raportu rządowego na temat edukacji zawodowej. Jej książka „Faktor XX. Jak pracujące kobiety tworzą nowe społeczeństwo”, opublikowana nakładem wydawnictwa MUZA SA, to obszerne studium nad historią kobiecej emancypacji, a także próba analizy obecnej sytuacji kobiet i ich miejsca we współczesnym świecie. Posługując się danymi statystycznymi, bazując na posiadanej wiedzy ekonomicznej i psychologicznej, opierając się na historycznych faktach, stworzyła ona portret kobiety XXI wieku, nie zapominając jednocześnie o wydarzeniach, które doprowadziły do stworzenia tego obrazu. Wolf unikając naukowego języka, pisze prosto o rzeczach skomplikowanych, zmieniając książkę analityczną w porywające kompendium wiedzy na temat kobiety. Dlatego też ta publikacja powinna się znaleźć w biblioteczce każdej kobiety, niezależnie od obranej drogi życiowej powinna był również lekturą obowiązkową dla socjologów, psychologów czy historyków.
Książka podzielona jest na dwie części, z których pierwsza dotyczy szeroko pojętego tematu funkcjonowania kobiety na rynku pracy, zaś druga – nowego podziału domowych obowiązków i kwestii stereotypów, czyniących z kobiety strażniczki domowego ogniska i … kury domowe. Autorka posługując się przykładami znanych, współczesnych kobiet dowodzi, że dla wielu kobiet kwestia płci nie jest najważniejszą kwestią w ich życiu. Fakt, iż są one kobietami nie determinuje ich losów takim stopniu, jak to miało niestety miejsce jeszcze przed stuleciem. Coraz więcej kobiet kończy studia, zajmują one kierownicze stanowiska w firmach, podróżują same po świecie, zarabiając sumy, o których wcześniej nie mogły nawet marzyć. I choć nieustannie słyszymy, że w pewnym momencie napotykają na „szklany sufit” to, jak wskazuje autorka „wykształceni, dobrze zarabiający mężczyźni również stanowią około 15 procent wszystkich mężczyzn w krajach rozwiniętych (…)”. Wolf podkreśla również, że miejsce pracy zaczyna pełnić centralną rolę w życiu kobiety, zauważa, że obecnie wiele wykształconych kobiet pozostaje bezdzietnych z wyboru oraz dostrzega powiększającą się przepaść pomiędzy matkami z wyższym wykształceniem, a pozostałymi kobietami, zadając jednocześnie pytanie, czy jest to zjawisko przejściowe czy trwałe. Wolf pisze również o rodzicielstwie pracujących kobiet, o opiece nad dziećmi i dylematach kobiet, które chcą realizować się w pracy, a przy okazji mieć rodzinę i zajmować się domem.

(...)

Pełna treść recenzji znajduje się na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/

Emancypacja kobiet, ich prawo do głosu, do decydowania o swoim losie to proces, który trwał przez długie lata. Sytuacja kobiet zmieniała się stopniowo, zarówno w wyniku przemian politycznych, rozwoju cywilizacji, jak i pod wpływem samych kobiet, które nie godziły się na przedmiotowe traktowanie, które głośno domagały się praw. Rewolucja francuska z 1789 r. czy walki o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    40
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    3
  • Feminizm
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2020
    1
  • TAK
    1
  • MAM PAPIEROWĄ
    1
  • Jest
    1
  • 2015
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Faktor XX. Jak pracujące kobiety tworzą nowe społeczeństwo


Podobne książki

Przeczytaj także