Warszawa. Miasto grzechu. Prostytucja w II RP

PROMOHISTORIA - Histmag.org
2014-01-01
2014-01-01
II RP Warszawa

Krótkie opracowanie, dotyczące ciemnej, mrocznej historii Warszawy. Książka oparta na wielu przedwojennych opracowaniach, gazetach, dziełach literackich. Podane wiele adresów, czytając miałem wrażenie, ze to przewodnik po przybytkach seksualnych stolicy.

Podziwiam autora za dotarcie do tak wielu materiałów.
Książka napisana przystępnym językiem.
Dobrze się czytało.
I wielkie brawa za uświadamianie ludzi, którzy błędnie uważają że kiedyś było lepiej.

Podziwiam autora za dotarcie do tak wielu materiałów.
Książka napisana przystępnym językiem.
Dobrze się czytało.

Ciemna strona miasta- prostytutki i przestępcy- duet nierozerwalny, choć prostytucja okresowo była legalna. Dokument niezbyt obszerny, ale rzuca światło na ten aspekt życia miejskiego. Ciekawe jak jest dziś?

Literacko słabo, ale treść i poruszony temat interesujące.

Literacko słabo, ale treść i poruszony temat interesujące.

Dla ludzi zainteresowanych historią Dwudziestolecia, albo historią Warszawy to będzie bardzo ciekawe.
Jak ktoś czyta literaturę międzywojenną to niemal nie sposób znaleźć książki, w której nie występowała by "kobieta upadła" a to znaczy, że zjawisko musiało występować dość powszechnie. Tu autor, na podstawie przedwojennych opracowań policyjnych i naukowych oraz na podstawie literatury stara się przedstawić jaka była skala zjawiska, jakie było tło środowiskowe i finansowe. Nie idzie po wierzchu tylko wnika ale jednocześnie nie jest to książka naukowa. W sam raz do czytania.

Audiobooka nie polecam. Lektor powinien zająć się czym innym, albo powinien jeszcze dużo ćwiczyć zanim zacznie zarabiać czytaniem.

[Audiobook, czyta Krzysztof Sikorski, ponad 2 godziny]

"Dżentelmen syfilisa się nie boi, dżentelmen syfilis ma" - podobno było to popularne hasło ulicy międzywojennej Warszawy. Choroby weneryczne to jeden ze skutków prostytucji. Nie była ona tak rozprzestrzeniona w Warszawie jak np. w Paryżu czy Berlinie, ale do miast bezgrzesznych stolica Polski z pewnością nie należała. System prawny opierał się na tzw. sanitarnej reglamentacji nierządu. Czyli legalna prostytucja wymagała m.in. okresowych, udokumentowanych badań lekarskich kobiet. Ale jak łatwo się domyślić, nielegalnych prostytutek było kilkakrotnie więcej niż tych zarejestrowanych.

Książeczka Rzewuskiego opiera się przede wszystkim na dokumentach policyjnych i doniesieniach prasowych. W zasadzie w ten sposób zebrane informacje niewiele nowego wnoszą w porównaniu z tzw. wiedzą potoczną, dostępną np. w tekstach literackich. Lekko jedynie zaszokowała mnie wiadomość, że polskie dziewczyny należały do czołówki w handlu żywym towarem. Autor zresztą w pierwszych rozdziałach książki wymienia jako odbiorców prostytutek znad Wisły kraje południowoamerykańskie, pod koniec dodaje do nich ... Chiny.

Książka dostępna jest także w formie audiobooka. Ale niestety, lektor nie bardzo potrafił sprostać zadaniu.

Świetna rzecz, gorąco polecam wszystkim pasjonatom nieznanej Warszawy.

Świetna rzecz, gorąco polecam wszystkim pasjonatom nieznanej Warszawy.

Krótka lektura o prostytucji w Warszawie w okresie międzywojennym. Generalnie spodziewałem się opowieści, opisów i historii a tym czasem przedstawione zostały suche informacje z gazet i paru publikacji.
Od książeczka do zapomnienia bo i nawet wiedza uzyskana za bardzo przydatna nie może być. Nudy na budy.

Interesujące opracowanie na temat prostytucji w Warszawie w Dwudziestoleciu Międzywojennym. Paweł Rzewuski przedstawił drugie oblicze Warszawy, takie, które nie przyszłoby nam, w dzisiejszych czasach powszechnej rozwiązłości seksualnej, w ogóle do głowy. W książce zabrakło mi odniesienia do czasów współczesnych, m.in. porównania np. ilości prostytutek dziś i wtedy. Autor mógłby także bardziej rozwinąć następujące tematy: leczenie chorób wenerycznych, środki antykoncepcyjne (dlaczego niektóre z nich były szkodliwe? jaka była ich skuteczność?) oraz ciąże prostytutek (jak często decydowały się na aborcję? czy po urodzeniu dziecko zostawało z nimi czy było oddawane? jak z problemem radzili sobie sutenerzy?). Ogólnie polecam, opracowanie nie jest długie i czyta się naprawdę bardzo szybko.

Zgodna z oczekiwaniami. Lekka, popularna, ciekawa. Napisana ze swadą typową dla wielkich erudytów.

• Ebooki
  • Kindle