Poznań Fantastyczny. Miejska Paralaksa

Okładka książki Fantazje Zielonogórskie. Antologia opowiadań fantastycznych Krzysztof Filipowicz, Maciej Kaźmierczak, Waldemar Konieczny, Andriej Kotin, Zbigniew Kulczycki, Czesław Markiewicz, Igor Myszkiewicz, Joanna Pawłusiów, Anna Rosner, Michał Rybiński, Alfred Siatecki, Marek Starosta
Fantazje Zielo... Krzysztof Filipowic...
Okładka książki Sejm Polski 1493-1993 Anna Rosner, Marek Wąsowicz
Sejm Polski 14... Anna Rosner, Marek ...

Opowiadania skrajnie różne i mocno nierówne, ale czyta się szybko i przyjemnie. Niektóre naprawdę mnie oczarowały i chociażby dla nich naprawdę warto sięgnąć po tę książeczkę. Pozostaje mi żywić nadzieję, że jeszcze kiedyś trafię na twórczość autorów tego zbioru :)

To drugi tom opowiadań z konkursu Poznań Fantastyczny, który mam, ale pierwszy, który przeczytałem od początku do końca niemalże jednym ciągiem. Podczas czytania pierwszego tomu doszedłem do wniosku, że skoro nie mogę przebić się przez początek (bo nie wiedzieć czemu przez zwycięskie opowiadania trudno było przebrnąć),to zacznę czytać od końca, co da mi też chwilę wytchnienia przed każdym opowiadaniem.

Taką samą taktykę zastosowałem przy Miejskiej Paralaksie i zadziałała nawet lepiej niż w tomie sprzed dwóch lat. To zbiór naprawdę interesujących tekstów, których autorzy czasem bardzo luźno podchodzą do konkursowego tematu, czyli tytułowej paralaksy. Oczywiście są także opowiadania, w których jest to zjawisko kluczowe dla fabuły i takie, które pośrednio się do niego odnoszą. Prawie wszystkie, niezależnie od podejścia, czyta się dobrze, szybko wciągając się w akcje czy podążając tropem refleksji bohaterów.

Dwie rzeczy, które trochę zgrzytają, to to, że w większości opowiadań występuje narracja pierwszoosobowa, to jednak zarzut raczej do uczestników konkursu niż jury. Druga to taka, że od końca wciąż czyta się lepiej, także z tego względu, że opowiadania z podium wydają się być warsztatowo słabsze od chociażby niektórych wyróżnionych... A może to po prostu kwestia perspektywy.

• 2016
  • Mam