rozwińzwiń

Romans z X Muzą. Teksty filmowe z lat 1917-1976

Okładka książki Romans z X Muzą. Teksty filmowe z lat 1917-1976 Antoni Słonimski
Okładka książki Romans z X Muzą. Teksty filmowe z lat 1917-1976
Antoni Słonimski Wydawnictwo: Więź film, kino, telewizja
308 str. 5 godz. 8 min.
Kategoria:
film, kino, telewizja
Wydawnictwo:
Więź
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
308
Czas czytania
5 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
836035622X
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki W oparach absurdu Antoni Słonimski, Julian Tuwim
Ocena 7,5
W oparach absurdu Antoni Słonimski, J...
Okładka książki Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych Mateusz Andała, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Tomasz Bąk, Edward Balcerzan, Marcin Baran, Stanisław Barańczak, Kacper Bartczak, Miron Białoszewski, Miłosz Biedrzycki, Dominik Bielicki, Zbigniew Bieńkowski, Jacek Bierut, Wojciech Bonowicz, Piotr Bratkowski, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Wojciech Brzoska, Andrzej Bursa, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Józef Czechowicz, Stanisław Czycz, Tytus Czyżewski, Cezary Domarus, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Konstanty Ildefons Gałczyński, Rafał Gawin, Zuzanna Ginczanka, Stanisław Grochowiak, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Kamila Janiak, Piotr Janicki, Jerzy Jankowski, Jerzy Jarniewicz, Bruno Jasieński, Mieczysław Jastrun, Radosław Jurczak, Adam Kaczanowski, Tymoteusz Karpowicz, Bożena Keff, Piotr Kępiński, Barbara Klicka, Bartosz Konstrat, Szczepan Kopyt, Jakub Kornhauser, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Jalu Kurek, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Piotr Macierzyński, Tomasz Majeran, Natalia Malek, Jakobe Mansztajn, Paweł Marcinkiewicz, Maciej Melecki, Stanisław Młodożeniec, Andrzej Niewiadomski, Klara Nowakowska, Bronka Nowicka, Grzegorz Olszański, Antoni Pawlak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Pióro, Lech Piwowar, Adam Pluszka, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Michał Pranke, Julian Przyboś, Tomasz Pułka, Maciej Robert, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Robert Rybicki, Bartosz Sadulski, Marcin Sendecki, Jerzy Skolimowski, Rafał Skonieczny, Krzysztof Śliwka, Szymon Słomczyński, Antoni Słonimski, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Anatol Stern, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Wisława Szymborska, Maciej Taranek, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Adam Wiedemann, Kazimierz Wierzyński, Wojciech Wilczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Wacław Wolski, Wiktor Woroszylski, Maciej Woźniak, Grzegorz Wróblewski, Bohdan Zadura, Urszula Zajączkowska, Filip Zawada
Ocena 6,2
Zawrót głowy. ... Mateusz Andała, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
367
132

Na półkach:

Słonimskiego przedstawiać nikomu nie trzeba. Jest to zdecydowanie mój ulubiony felietonista, i w ogóle jeden z najlepszych w historii polskiej literatury. Z uwagi na moje zainteresowania kinem przedwojennym z przyjemnością sięgnąłem po niniejszy tom. Zawiera on teksty, dotyczące filmu bardzo w tym przypadku szeroko pojętego, które Słonimski publikował od 1917 (pierwszy wiersz, poruszający tą tematykę) do śmierci w r. 1976. Najcenniejsze w/g mnie są felietony recenzujące polskie filmy przedwojenne, szczególnie te nieme, które się nie zachowały do dnia dzisiejszego (szczególnie polecam ten o filmie "Iwonka" - boki zrywać!). Nie jestem natomiast przekonany co do wyboru, dokonanego przez Hendrykowskich - wrzucili oni tu wszystkie teksty, w których pada słowo "film" lub "kino", nawet, jeśli te fragmenty liczą jedno zdanie. Dlatego - tylko siódemka.

Słonimskiego przedstawiać nikomu nie trzeba. Jest to zdecydowanie mój ulubiony felietonista, i w ogóle jeden z najlepszych w historii polskiej literatury. Z uwagi na moje zainteresowania kinem przedwojennym z przyjemnością sięgnąłem po niniejszy tom. Zawiera on teksty, dotyczące filmu bardzo w tym przypadku szeroko pojętego, które Słonimski publikował od 1917 (pierwszy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1577
1572

Na półkach: ,

Przede wszystkim już w momencie pierwszego zetknięcia z tą książką i jej tytułem zostałam wprowadzona w błąd.
Przede wszystkim, słuszniej byłoby powiedzieć, że jest to wiersz o kinie z 1917 roku, teksty z lat 1920-1939 oraz nieliczne eseje, w których Słonimski zabierał głos w kwestiach dotyczących polskiej kinematografii (jeśli chodzi o ścisłość: komentarz do filmu o Mickiewiczu z 55 roku, cytaty z innych publikacji Słonimskiego z roku 56, następnie po jednym króciutkim urywku z roku 60 oraz 61, a cały tom kończą publikacje z lat 71-76). Czy wobec takich luk nie prościej i uczciwiej byłoby napisać po prostu "Teksty filmowe" i nie bawić się w poddawanie jakichkolwiek dat, skoro nijak się mają do rzeczywistości, a każdy średnio zorientowany czytelnik widzi, że podane lata odpowiadają mniej więcej całemu okresowi twórczej aktywności w życiu Słonimskiego? Może i uczciwiej, ale na pewno nie brzmiałoby tak ładnie.
Idźmy dalej.
Książka liczy sobie stron trzysta, z czego czterdzieści zajmuje wstęp, a kolejne dziesięć bibliografia i indeksy. Pozostała suma dwustu pięćdziesięciu wobec szerokich marginesów i takiej też interlinii doprawdy nie przedstawia się imponująco. Dociekliwych czytelników pragnę poinformować, że teksty powojenne zajmują skromniutkie dwadzieścia stron.
Skąd taka dysproporcja? Otóż stąd, że autorzy tego opracowania, państwo Małgorzata i Marek Hendrykowscy, mają najwidoczniej głowę do interesów i po zainwestowaniu kilkudziesięciu złotych w trzy tomy "Kronik tygodniowych", przedrukowali z nich wszystkie felietony, w których pojawia się słowo "film" lub "kino"" nieważne, czy przywołane jako złośliwy komentarz, czy jako porównanie, czy wreszcie obecne jako główny problem. Przyznaję, że kiedy to odkryłam, nie mogłam własnym oczom uwierzyć.
Dalej wcale nie jest lepiej i krótki rzut oka na bibliografię pozwala się zorientować, że dokonując wyboru para "redaktorów" skorzystała ze źródeł powszechnie dostępnych, nie wykonując żadnej - podkreślam: żadnej - pracy godnej uwagi. Nie ma tu nowych niepublikowanych tekstów, odkrytych rękopisów, w pocie czoła opracowanych zapisków. Nie. Jest to, co każdy czytelnik może sobie zrobić we własnym zakresie, to znaczy przeczytać dostępne w bibliotekach pisma publicystyczne Słonimskiego, zeskanować i zrobić swój wybór , a zaoszczędzi przy tym 40 zł.
Przełknęłabym to jeszcze, ale czarę przelała kropla przypisów, dodanych chyba sobie a Muzom (szczególnie tej tytułowej),które nie wyjaśniają nic ani też nic nie wnoszą.
Słonimski, oczywiście, broni się sam, ale mam wrażenie, że teksty zebrane w tym tomie pozostawione w oryginalnym kontekście - w towarzyszeniu innych "Kronik", wspomnień o Warszawie i felietonów - wypadłyby znacznie lepiej.

Przede wszystkim już w momencie pierwszego zetknięcia z tą książką i jej tytułem zostałam wprowadzona w błąd.
Przede wszystkim, słuszniej byłoby powiedzieć, że jest to wiersz o kinie z 1917 roku, teksty z lat 1920-1939 oraz nieliczne eseje, w których Słonimski zabierał głos w kwestiach dotyczących polskiej kinematografii (jeśli chodzi o ścisłość: komentarz do filmu o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    2
  • Cinema
    1
  • Papierowe
    1
  • DOMOWA BIBLIOTEKA
    1
  • 2) Filmoznawstwo
    1
  • PRZECZYTANE przed 2015
    1
  • Lata 20., lata 30. - w starym kinie
    1
  • Ola biblioteka papierowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Romans z X Muzą. Teksty filmowe z lat 1917-1976


Podobne książki

Przeczytaj także