Imperium wódki. Alkohol, władza i polityka w Rosji carskiej

Okładka książki Imperium wódki. Alkohol, władza i polityka w Rosji carskiej Mark Lawrence Schrad Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Imperium wódki. Alkohol, władza i polityka w Rosji carskiej
Mark Lawrence Schrad Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
historia
2015-01-01
Aleksandra Czwojdrak

W pijanym widzie

Wyzwanie LC
Ciekawa lektura o roli alkoholu w zniewalaniu społeczeństwa. O nierozważnych decyzjach, karaniu trzeźwych i krótkowzroczności władz.

Wyzwanie LC

Popularnonaukowe opracowanie kulturowej historii okowity, inaczej zwanej wódką na podstawie dziejów rozwoju państwa rosyjskiego. Autor zaczyna poszukiwania pierwszych śladów ognistego napoju we wczesnośredniowiecznych zapiskach Rusi, a następnie prowadzi narrację aż do czasów współczesnych ze szczególnym zainteresowaniem dla późnej nowożytności. Już od pierwszych stron widać myśl przewodnią, która będzie nam towarzyszyła do ostatnich stron książki: wódka jest nierozdzielnym i najważniejszym składnikiem rosyjskiej duszy, a jej obecność dostrzec można w niemalże każdym istotnym aspekcie kultury. Idąc dalej tym tropem autor- przypisujący sobie głęboką znajomość kultury rosyjskiej- uważa, że próby zrozumienia Rosji czy to dawnej czy współczesnej bez uwzględniania czynnika „wódczanego” będą tylko namiastką prawdziwego obrazu rzeczywistości. Rosjanie z pewnością nie zachwycą się tą lekturą i chyba nic w tym dziwnego, bo książka zdaje się utwierdzać najgorsze dla nich stereotypy pijanego Rosjanina (Swoją drogą w książce nie zabrakło również polskich odniesień). Książka o tyle interesująca, że pośrednio dotyczy również nas i daje pojęcie o głęboko zakorzenionych, a rzutujących na obecność odniesieniach z przeszłości, które dla ludzi spoza naszego kręgu kulturowego mogą wciąż stanowić istotę naszej duszy.

• Rosja, ZSRR
  • O używkach
  • Historia mniej dawna
  • EBOOK/SCAN
  • Wygrane w konkursach

Dodaj cytat z książki Imperium wódki. Alkohol, władza i polityka w Rosji carskiej