Utopce

Okładka książki Utopce Katarzyna Puzyńska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Utopce
Katarzyna Puzyńska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lipowo (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Lipowo (tom 5)
Prószyński i S-ka
2015-11-03
2015-11-03
literatura polska

Z odznaką wśród krwiopijców

Uwielbiam serię Lipowo, choć za każdym razem zastanawiam się, czy autorka nie mogłaby pisać mniejszych objętościowo książek, jednak już na sam koniec zawsze akcja tak dynamicznie sie zmienia i dochodzi tyle nowych faktów, że wiem, że nie jest to możliwe :)

1966

Dobra, klimatyczna historia, czerpiąca z horrorowego lore.

Dobra, klimatyczna historia, czerpiąca z horrorowego lore.

Do tej pory najlepiej z tym cyklem nie było, raczej taka "Moda na sukces 2.0", ale teraz zaczyna się równia pochyła.

Podoba mi się to wplatanie wierzeń słowiańskich w fabułę. Momentami trochę mi się dłużyło czytanie. Dobre portrety głównych bohaterów.

Nie ukrywam, że miałam nadzieję na coś lepszego. Jednak i tym razem się zawiodłam. Akcja okropnie się wlecze, autorka zalewa nas niepotrzebnymi opisami i nie może sobie odpuścić przypominania nam stopni bohaterów. Naprawdę nie rozumiem skąd tyle dobrych ocen. Nie polecam.

To już piąte spotkanie z bohaterami cyklu. Dla mnie najlepsze z dotyczasowych. Ten tajemniczy, lekko niesamowity klimat, super. Polecam i mam nadzieję, że kolejne tomy będą jeszcze lepsze.

trzyma poziom wczesniejszych pozycji

trzyma poziom wczesniejszych pozycji

Daniel Podgórski wraz z Emilią Strzałkowską i Klementyną Kopp, aby ratować komisariat policji w Lipowie zgadzają się na nieoficjalne śledztwo.
Sprawa dotyczy zniknięcia ojca i syna - 30 lat temu we wsi Utopce. Sprawa miała swój początek w roku 1984 i mimo kilku podejrzanych - została umorzona. Policjanci rozpoczynają ponowne przesłuchiwanie mieszkańców wsi. Mają wrażenie, że trafili do innej rzeczywistości - mieszkańcy są przekonani, że mężczyzn zamordował...wampir! Z pozoru absurdalna sytuacja przybiera większego wymiaru. Im dłużej Podgórski z Emilią zagłębiają się w sprawę, tym bardziej sami zaczynają wierzyć w nadprzyrodzone moce a między samymi policjantami zaczyna ponownie iskrzyć.
Klementyna, przez zbliżającą się rocznicę śmierci ukochanej Teresy, sama zaczyna wariować. Znana medium z Utopiec pragnie wykorzystać słabość Komisarz, umożliwiając "rozmowę" Klementyny ze zmarłą Teresą tym samym naciągnąć finansowo policjantkę. Klementyna zmęczona całym dochodzeniem i brakiem jakichkolwiek informacji przestaje panować nad sobą i wydobywa informację od świadków grożąc im bronią.

Czy policjantom z Lipowa uda się rozwiązać tę zawiłą sprawę? Czy faktycznie nad Utopcami wisi widmo nadprzyrodzonych sił?

Kolejne spotkanie w Lipowie. Tym razem mamy doczynienia z kryminałem połączonym z wątkiem paranormalnym.

Hermetyczne, małe środowisko. Skrywące od lat tajemnice. Zazdrość, brak miłości.

Akcja toczy się zarówno w 1984 jak i 2014 roku. Powoli rozkręcająca się akcja (w pewnym momencie to już chciało się odłożyć książkę),mająca idealny zwrot na koniec powieści.
Plusem jest fakt, że nie trzeba znać poprzednich części.
Jedyne do czego mogę się jeszcze przyczepić to wątek miłosny między Danielem a Emilią. Daniel jako ta ciepła klucha nijak nie widzi mi się jako osoba, która jest w stanie zdradzić. (Ups, spojler 🙈)

Pomimo tego, iż nie lubię kryminałów, to ten mi się podobał bardzo.

Pomimo tego, iż nie lubię kryminałów, to ten mi się podobał bardzo.

Jak dla mnie najsłabsza cześć z serii o Lipowie. Mimo to polecam i sięgnę po kolejne części.