Art & Soul

Filia
2016-03-16
2016-03-16
Katarzyna Agnieszka Dyrek
liceum nastoletnia ciąża artyści literatura kobieca malarka literatura amerykańska

Zastanawiam się, jaką recenzję napisałabym na temat tej książki, gdybym sięgnęła po nią tuż po jej zakupieniu czyli jakieś sześć lat temu. Jak odebrałabym treść tej pozycji i co byłoby dla mnie w niej najważniejsze. Czy czułabym się rozczarowana? A może wręcz przeciwnie, "Art & Soul", którą napisała Brittainy C. Cherry stałaby się jedną z lepszych książek, które przeczytałam?

Wydaje mi się, że moja opinia na temat tej pozycji, byłaby o wiele niższa i nie skupiłabym się na tym, o czym była treść, a raczej na tym, o czym nie była. Co w takim razie się zmieniło?

Nie będę ściemniać. Poleciałam na okładkę. Byłam przekonana, że taka ilustracja może oznaczać tylko jedno - romans jakich wiele. Jakie było moje zdziwienie, kiedy zamiast tego otrzymałam historię dwójki młodych ludzi, których życie nie oszczędziło. Autorka już na samym początku przestaje bawić się w kotka i myszkę i rzuca w nas bombą w postaci informacji, że dziewczyna jest w ciąży. Z kim? Kiedy do tego doszło? Jak powiedzieć o tym rodzicom? Ta historia ledwo się zaczęła, a już życie głównej bohaterki staje się dosyć trudne.

"Jedna prawda boli znacznie mniej niż tysiąc kłamstw..."
Levi natomiast postanawia zamieszkać tymczasowo ze swoim ojcem, by poznać go nieco bliżej. Co zatem wydarzyło się w przeszłości, że ich więź osłabła? Dlaczego chłopak postanowił opuścić swoją matkę mimo że zdawał sobie sprawę z jej stanu psychicznego? W tej książce znaleźć można wiele wątków, gdzie decyzje do podjęcia, nie należą do najprostszych i najprzyjemniejszych. Niczym Wiedźmin, trzeba wybrać mniejsze zło, ponieważ bycie neutralnym w ogóle nie wchodzi w rachubę.

Drogi tych dwoje skrzyżują się wielokrotnie, jednak najbardziej ich relację umocni wspólny projekt o tytularnej nazwie "Art & Soul". Wykonanie tego projektu będzie polegało na połączeniu sztuki malarskiej ze sztuką muzyczną, w jedną całość i trzeba powiedzieć, że autorka umieściła w tej pozycji na prawdę sporo sztuki.

Na samym początku napisałam, że sześć lat młodsza ja napisałaby nieco mniej pozytywną recenzję tej książki. Dlaczego? Wydaje mi się, że z powodu własnych oczekiwań. Byłam przekonana, że jest to zwyczajny romans, young adult, gdzie spotyka się dwoje młodych ludzi i zakochują się w sobie bez pamięci. Okazuje się, że Brittainy C. Cherry w swojej książce "Art & Soul" zawarła coś o wiele ważniejszego niż motylki w brzuchu i problemy szkolnych dzieciaków, którzy nie wiedzą w co się ubrać na domową imprezę u jednego ze swoich kolegów.

"Jako rodzice dokonujemy wyborów. Podejmujemy trudne decyzje, których nie chcemy. Dajemy sobie radę z najtrudniejszymi rzeczami. Pozwalamy dzieciom się nienawidzić, jeśli ma to dla nich znaczyć lepsze życie."
Czytając ją będąc nieco starsza, dostrzegam tutaj o wiele więcej rzeczy, na które warto zwrócić uwagę i o których warto pisać. Mamy tutaj chociażby wątek ciąży. Ciąży, która nie została pozytywnie przyjęta przez rodziców przyszłej matki, ani też przez chłopaka, z którym jest to dziecko. Jest wątek dziewczyny, z której każdy się nabija, a także ciężko chorego mężczyzny, któremu wydaje się, że nie jest już nic w stanie naprawić.

KONTYNUACJA RECENZJI NA BLOGU:

polecam

polecam

Emocjonująca i... Przeczytałam ją w ciągu kilku godzin :)

Emocjonująca i... Przeczytałam ją w ciągu kilku godzin :)

Myślę, że jest to historia, którą zapamiętam przez długie lata. Bohaterowie są nastolatkami, jednakże można odnieść wrażenie, że przeżyli więcej niż niejeden dorosły. Jest to opowieść o miłości, podejmowaniu trudnych decyzji, które będą mieć wpływ na całe dorosłe życie. Jest to książka o przemijaniu, wybaczaniu. Dodatkowo momentami nie dało się pohamować łez.

Nie porwała mnie jakoś specjalnie od pierwszych stron, później była coraz bardziej wciągająca. Historia młodych ludzi, która daje do myślenia.

Piękna historia dwójki młodych ludzi, którym życie rzuca kłody pod nogi.

Piękna historia dwójki młodych ludzi, którym życie rzuca kłody pod nogi.

Wciągnęła mnie od pierwszych stron, jednak nie zauroczyła. Była dobra :) i tyle . Mocno przewidywalna :( zakończenie pomknęło mega szybko, brakowało mi wczucia się w to wszystko.
Podobało mi się projekt, jaki musieli wykonać, dobrze, gdy dzieciaki muszą się wysilić, a nie zrobić tylko kopiuj wklej.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Brittainy C. Cherry mogę zaliczyć do udanych. Mimo, że jest to młodzieżówka, po które zbyt często nie sięgam to jednak książka bardzo mi się podobała. Możliwe, że wynikało to też z tego, że bohaterowie jak na swój wiek (ok. 17 lat) byli dość dojrzali. Poważne problemy ich nie unikały i zdążyli już trochę poznać dorosłego życia.
Aria jest artystyczną duszą, lubi odkrywać świat, analizować przez pryzmat sztuki, eksperymentować ze swoim wyglądem. Z tego powodu w szkole zawsze trzymała się na uboczu, ale uczyła się dość dobrze. Jeden błąd okazał się jednak rzutować na całą jej dotychczasową rzeczywistość, bo nastoletnia ciążą zdecydowanie nie jest mile widziana w jej otoczeniu.
Levi jest muzyczną duszą, jest sympatyczny, miły, romantyczny i ponad wszystko stara się być wobec wszystkich fair. Po latach bez kontaktu z ojcem przyjeżdża do jego miasteczka, by spędzić z nim trochę czasu i odpocząć od wykańczającej go psychicznie matki.
Tę dwójkę połączy szkolny projekt - Art&soul, ale czy jest szansa, że coś jeszcze?
To jest bardzo przyjemna, wzruszająca książka. Ja jako czytelnik szybko wciągnęłam się w fabułę. Zdecydowanie można się przy niej wzruszyć, zwłaszcza obserwując jak ci młodzi ludzie podejmują tak ważne, życiowe decyzje. Jeszcze raz polecam.

Aria...

Genialna powieść jednej z moich ulubionych autorek Brittainy C. Cherry, która potrafi złapać za serce i wynieść na najwyższe emocjonalne szczyty.
Wzrusza, bawi i poucza:) Nie będę pisała dlaczego, bo i Ty z pewnością jak już czytasz opinię na jej temat to zapewne planujesz w nieodległej przyszłości zagłębić się w tę wspaniałą historię. Jestem nią wprost oczarowana !!! I powiem wam, że już zaczyna brakować mi tych 'kiepskich żarcików matematycznych' głównego bohatera, dlatego wciąż do nich wracam haha
Ile ja się na nich uśmiałam to to jest wprost niepojęte haha To nie tylko jeden z najpiękniejszych romansów, ale również prawdziwe życie, które każdemu z nas może się przytrafić i to na każdej płaszczyźnie naszego życia, tak naprawdę. Gwarantuje, że przepadniecie dla tej cudownej powieści z duszą, tak jak i ja przepadłam ! 🥰

Art&soul-powieść z gatunku #youngadultbooks autorstwa B. C. CHERRY, od niedawna jednej z moich ulubionych autorek. Jest to książka poruszająca trudny temat, którym jest ciąża w okresie licealnym. Jest to także książka o miłości, która teoretycznie nie mogła zaistnieć, a jednak. Aria&Levi - dwoje szesnastolatków z bliznami na sercach, tak samo naznaczonych. Początkowa przyjaźń przerodziła się w coś więcej, mimo wielu przeciwności losu. Potęga miłości ubrana w słowa. Książka, mimo swojego ciężkiego tematu napisana ładnie, prosto i delikatnie. Niezwykle ciepła. Dająca nadzieję na to, że... Niemożliwe istnieje. Polecam, z czystym sercem. Ale uwaga! Wciąga! 😀

• 2016
  • 2017