Striptiz NADredaktora

Fronda
2015-05-11
2015-05-11
Marcin Wolski Ryszard Makowski

Satyrycy nie potrafią podchodzić do życia poważnie. Nawet z aresztowania zrobią szopkę, w której przesłuchujący czuje, że wkręcono go w dziwną polityczną sprawę, do której sam nie jest przekonany. Marcin Wolski i Ryszard Makowski sprytnie lawirują słowem, ważą argumenty, żonglują kontrowersyjnymi porównaniami, a do tego rozśmieszają. Takie są ich opowieści z ostatnich trzydziestu lat życia na różne tematy. Możemy się w wielu sprawach z nim nie zgadzać, ale i tak ulegniemy urokowi ich słów.
Marcin Wolski prezentuje nam swoje życie salonowo-polityczne bogate w dziwne wydarzenia, zbiegi okoliczności, irracjonalne zachowania ludzi (a szczególnie władzy). Żywe i humorystyczne opisanie siebie oraz ludzi, których znamy z ekranów telewizji sprawia, że udział w serwowanym nam teatrzyku jest uzależniający.
Przy tej książce nie sposób się nudzić. Jest to kabaret w książkowym wydaniu, a tematyka jest bardzo szeroka: od polityki po literaturę. „Striptiz Nad-redaktora” polecam wszystkim, którzy szukają lekkiej, ale inteligentnej literatury, przy której nie będą się nudzić. Jest to książka, która każe nam na wiele spraw spojrzeć z innej perspektywy i wiele spraw przemyśleć.

Bardzo ciekawa forma "wywiadu". Wywiady bywają nudne...ale nie ten. Dzięki takiej fabularyzowanej formie jest bardziej przystępny. Ciekawy życiorys Marcina Wolskiego staje się jeszcze bardziej interesujący.

Nie ze wszystkim jestem w stanie się zgodzić, ale o jedno muszę zapytać - czy są w młodym pokoleniu tacy ludzie jak Wolski?

Z twórczością Marcina Wolskiego, jak do tej pory, nie miałem przyjemności zapoznać się. Jedynie z lat dziecinnych pamiętam jeszcze „Polskie ZOO”. Chociaż jako dzieciak nie rozumiałem w pełni tego co było w nim zawarte. Dopiero po latach, wraz ze wzrostem świadomości świata, przyszła refleksja nad tym co kiedyś wydawało się tylko dowcipną dyskusją kilku śmiesznych kukiełek. Dlatego też z dużą ciekawością sięgnąłem po książkę „Striptiz NADredaktora”, która stanowi zapis „rozmowy” Ryszarda Makowskiego z Marcinem Wolskim. Przygotowany na strukturyzowany wywiad na tematy od kołyski do czasów współczesnych zapomniałem, iż obaj Panowie są wybitnymi satyrykami, dla których forma jest żywą materią. Dlatego też Czytelnik nie znajdzie w tej książce Ryszarda Makowskiego, jako człowieka od zadawania pytań, ale jego twarze ukryte między innymi pod postaciami ponętnej młodej kobiety, Cyganki z Kazimierza Dolnego, czy dziennikarki „Super Życia na Gorąco”. Natomiast zawsze i wszędzie jest Marcin Wolski, który opowiada o swoim życiu, sprawach ważnych i mniej istotnych w taki sposób, który nie pozwala się oderwać od książki do ostatniej jej strony. Dzieję się tak, gdyż autor „Polskiego ZOO” prowadzi swój własny striptiz – jako człowieka, a nie obnażanie własnej spiżowej kreacji.

Pełna recenzja książki na stronie:

Marcin Wolski to znany i ceniony satyryk, jak też autor kilkudziesięciu powieści oraz zbiorów opowiadań. Kojarzony często z „Kabaretem pod Egidą”, z którym swoje losy związał aż do chwili obecnej. W jego dorobku znajdują się także magazyny radiowe oraz szopki polityczne. Teraz możecie dowiedzieć się więcej na temat jego życia z książki, której zaskakująca jest nie tylko treść, lecz też sama forma. Marcin Wolski odpowiada na wiele pytań, wyraża opinie na ważne tematy oraz kreśli wspomnienia o ludziach i wydarzeniach odgrywających w jego karierze i życiu prywatnym dużą rolę. Nie zabrakło znanych nazwisk. Często przypadkowe zdarzenia czy zbiegi okoliczności nadają nowe znaczenie sytuacji z pozoru nam znanej i zmieniają kierunek wytyczonej drogi. Los bywa przewrotny i ciężki do przewidzenia. Usiądźcie wygodnie i rozkoszujcie się tą nieszablonową lekturą.

Książka od początku wzbudziła moje zainteresowanie. Już sam opis na okładce zapowiada nietuzinkową zawartość, nie wspominając o samej oprawie. Dwóch satyryków opowiada o różnych wydarzeniach, z czego jeden, czyli Ryszard Makowski wciela się w przeróżne postacie zadając pytania drugiemu, czyli Marcinowi Wolskiemu. Zarówno same pytania, jak i odpowiedzi na nie dostarczają wielu informacji, czasem wzbudzają uśmiech, nostalgię, by innym razem zaskakiwać, bądź śmieszyć.

Ryszard Makowski jest znany między innymi z występów w kabarecie „OTTO”, a obecnie „Pod Egidą”. Jest także autorem książek. W lekturze możemy poznać go w różnych rolach. Raz jest oficerem prowadzącym przesłuchanie, później dziennikarką poczytnej gazety „Super Życie na Gorąco”, sprzedawcą znaczków na „Różycu”, czy też atrakcyjną blondynką. To tylko część z postaci a za każdym razem ich kreacje oraz pomysłowość trafiają do wyobraźni i uderzają z dużą siłą realizmu. W zależności od roli, jaką pełni zmienia się też zestaw pytań oraz tematyka, której dotyczą. Poruszane są tematy związane z karierą, życiem prywatnym, jak też z wydarzeniami historycznymi. W odpowiedziach natomiast zawarte zostały opinie Marcina Wolskiego i jego spojrzenie na aktualną rzeczywistość oraz kadry z jego życia. Wiele wniosków nasuwa się po przeczytaniu tej książki, choć nie zawsze nastrajają pozytywnie.

Z chęcią przeczytałam rozdział o ulubionych książkach, jak też samej biblioteczce Marcina Wolskiego. Która osoba lubiąca czytać nie marzy o trzynastu tysiącach książek? Niesamowita liczba. Dowiedziałam się z niego także między innymi, jakie znaczenie ma dla satyryka trylogia Sienkiewicza, czy też, jaką opinię ma on na temat twórczości Andrzeja Sapkowskiego.

Książka została napisana tak, że nie sposób się przy niej nudzić. Lekkie pióro a także różnorodna tematyka przyciągają i dostarczają rozrywki. Z każdej strony płynie też wiedza oraz na każdej kryje skrawek z życia autora odpowiedzi. Nie brak ciekawych zdjęć uzupełniających opowieść.

„Striptiz Nad-redaktora” to lektura, która pozostanie w mojej pamięci na długo ze względu na ciekawą treść, czasem kontrowersyjną i prezentującą inne spojrzenie na wydarzenia, które są nam pozornie znane. Wiele odpowiedzi mnie zaskoczyło i dało do myślenia oraz dostarczyło informacji, o których nie miałam pojęcia. Polecam lekturę zarówno tym, którzy lubią twórczość Marcina Wolskiego, jak też wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się o nim nieco więcej. To nieszablonowy wywiad z lekką nutką ironii, który czyta się szybko i przyjemnie.

• Lit. polska
  • ! Nie posiadam