The Pope in Winter. The Dark Face of John Paul II's Papacy

Okładka książki The Pope in Winter. The Dark Face of John Paul II's Papacy John Cornwell
Okładka książki The Pope in Winter. The Dark Face of John Paul II's Papacy
John Cornwell Wydawnictwo: Penguin Books biografia, autobiografia, pamiętnik
Penguin Books
2005-04-01
2005-04-01
Jan Paweł II religia papież

Zacząłem tę książkę czytać w 10 rocznicę śmierci papieża Wojtyły a skończyłem-jak się okazuje- w dniu jego urodzin. Cały miesiąc obcowania z tym, co do powiedzenia o papieżu z Polski miał John Cornwell, autor książek o dwóch innych papieżach, ale przede wszystkim dziennikarz. Dziennikarz, którego relacji, komentarzy chciałoby się słuchać zamiast popisu jaki w kolejną rocznicę śmierci JP2 dali polscy dziennikarze, którzy już chyba nie odróżniają skostniałego XIX-wiecznego języka kościelnego od tego, którym posługują się współcześni, kiedy rozmawiają o Kościele...
Żeby było jasne na samym początku, książka, którą przeczytałem z wielkim zainteresowaniem, nie jest atakiem antyklerykała na postać w Polsce umiłowaną i podziwianą, choć niemal zupełnie nieznaną.
Autor pokazuje papieża Wojtyłę od wczesnych lat jego trudnego dzieciństwa, młodości, która przypadła na czas wojny, przez te lata kiedy był biskupem, kardynałem i wreszcie papieżem. Myślę, że tytuł pierwszej części "Święty teatr" mógłby służyć za trafny opis tego kim był i jak działał Jan Paweł II. Świetnie zapowiadający się aktor, który wybrał życiową drogę duchownego, ale zdolności aktorskie wykorzystywal niemal do końca swego życia... To papież gestów, otwarty dla świata, ale głuchy i zamknięty na głosy wewnątrz samego Kościoła. Słodki, skromny, pokorny- taki jawił się ludziom, choć bliscy jego współpracownicy mogliby temu zaprzeczyć.
Teatralność jego gestów, celebrycki niemal styl zupełnie przesłaniał cichą rewolucję, jaka dokonywała się w murach Watykanu wbrew temu, co oczekiwano od Soboru Watykańskiego II . Odchodzono od kolegialności (wspólpracy, porozumiewania się z innymi biskupami) a zmierzano w kierunku centralnego zarządzania. Cornwell pisze, że za pontyfikatu JP2 cofnięto się niemal o kilkadziesiąt lat, do papieża Piusa XII, który mawiał, że on nie chce współpracowników, tylko ludzi wykonujących jego rozkazy. Papież "z dalekiego kraju" jawi się w książce jako ten który z Polski do Rzymu wnosi ze sobą jakąś cząstkę Żelaznej Kurtyny.
Autor poświęca też dużo uwagi nauce moralnej papieża. O jego książce "Miłość i odpowiedzialność", którą Wojtyła napisał jeszcze jako biskup i w konsekwencji o całym nauczaniu dotyczącym spraw seksualnych, pisze jak o studiowaniu praktych seksualnych Ziemian przez antropologa z Marsa...
Dotyka niezrozumiałego dla wielu a zażarcie bronionego przez Wojtyłę zakazu używania środków antykoncepcyjnych. Widać tragiczne skutki tego papieskiego zakazu chociażby w Afryce, gdzie z jednej strony mamy twarde weto dla prezerwatyw, już nawet nie jako środka antykoncepcyjnego, ale chroniącego życie wielu przed epidemią AIDS. Z drugiej strony brak reakcji na sprawę afrykańskich duchownych zamieniających żeńskie klasztory na własne haremy w celu uprawiania seksu bez zagrożenia wirusem HIV.
W książce dużo miejsca poświęcono również kryzysowi pedofilskiemu w Kościele, gdzie niejednokrotnie obraz tej instytucji jawił się jako ważniejszy niż los ofiar zboczeńców w sutannach i habitach.
Dużo by jeszcze pisać o tej książce, bo warta jest uwagi. Niewątpliwie jest takim lekarstwem ze słów na chorobę wojtyłomanii która w ostatnich czasach panoszy się w naszym kraju. Polacy kochają kogoś, kogo zupełnie nie znają i niestety chyba znać nie chcą....

• Koniecznie

Dodaj cytat z książki The Pope in Winter. The Dark Face of John Paul II's Papacy