Bittersüß - davor & danach

2014-10-12
2014-10-12
niemiecki

Opis z okładki:
Czy istnieje druga szansa w miłości?

Ella i Jan byli młodzi i zakochani, aż przestali tacy być. Przez cztery lata nie zamienili z sobą ani słowa. Gdy ponownie spotykają się, wszystko jest inaczej. Tylko silne przyciąganie pomiędzy nimi jest wciąż takie samo.

Jan, niegdyś przystojny łamacz serc, cierpi z powodu ciężkich skutków wypadku samochodowego, a Ella czuje potrzebę pomocy mu i uwiedzenia go. Właśnie ten mężczyzna, który wówczas złamał jej serce, nie wychodzi jej z głowy. Napędzani głodem siebie nawzajem, wdają się w gorzko-słodki romans.

Jednak czy można naprawić zniszczoną miłość? Czy można zapomnieć o przeszłości i rozpocząć na nowo? Czy też jest się skazanym na powtarzanie błędów z przeszłości?
----------------------------------------------------------------

Książka opowiada o parze, która po prawie czterech latach ponownie zaczyna romans. Ich rozstanie nie zakończyło się dobrze, a problemy, które mieli nie zniknęły. Jednak wydaje się, że miłość nigdy pomiędzy nimi nie wygasła, i mimo, iż nie nie ufają sobie, nie są w stanie oprzeć się sile przyciągania, która jest między nimi.

Główne postaci nie są typowymi bohaterami książkowymi, tak nierzeczywistymi, jakich to na ogół spotyka się w romansach tego typu.
Wręcz przeciwnie, są tak realni, że mogliby być naszymi sąsiadami, znajomymi...

Nie ma tu zawrotnych, mrożących krew w żyłach akcji. Pomimo tego, a może właśnie dzięki temu, książka przyciąga. Przyciągają bohaterzy, którzy są przeciętnymi ludźmi z problemami, które mogą dosięgnąć każdego z nas.

Autorka potrafi pokazać psychikę tej pary, zwłaszcza sposób myślenia kalekiego mężczyzny. Jego rozterki, niepewność, wątpliwości. Ta realność jest miłą odmiennością po super bohaterach, o których czytamy, a która od czasu do czasu jest potrzebna.

Autorka w żadnym opisie kalekiego bohatera, jego myśli, sposobu rozumienia, nie przesadzała. Chociaż wielu może denerwować takie podejście mężczyzny do życia, do samego siebie. Mężczyźni też bywają czuli na punkcie swojego wyglądu zewnętrznego, zwłaszcza gdy łączy się z utratą sprawności fizycznej. Oni tylko o tym nie mówią.

Muszę przyznać, że ta książka trafiła do mnie, zwłaszcza że mam podobne doświadczenia z niepełnosprawnym mężczyzną.

Opis z okładki:
Czy istnieje druga szansa w miłości?

• Niemieckie romanse, erotyki
  • 2015