Cel za horyzontem

Okładka książki Cel za horyzontem Krzysztof Kotowski, Karol K. Soyka
Okładka książki Cel za horyzontem
Krzysztof KotowskiKarol K. Soyka Wydawnictwo: Black Publishing biografia, autobiografia, pamiętnik
Black Publishing
2015-05-08
2015-05-08

To nie jest pozycja dla niespełnionych polonistek, którym zły szyk zdaniowy przeszkadza, lub brak chronologii. Ta książka nie ma się "dopasować" do czytelnika. To jest tak porządna i fachowa pozycja, że ona na wejściu zdobywa szacunek i serca czytelników kochających wojsko. Jeszcze bardziej kocha się komandosów po takich lekturach. Kawał żołnierskiego życia w kościach przedstawił nam płk Soyka.

Poniżej mamy opinię Zaczytanej, która punktuje błędy w redagowaniu książki (i bardzo słusznie). Ja dodam jeszcze, że nie podoba mi się ani tytuł, ani opis redakcyjny. Niestety, wspomnienia nie obejmują praktycznie w ogóle zadań snajperskich! Jednak niewątpliwym walorem pozycji jest jej warstwa dokumentalna, przedstawiająca początki oraz rozwój Gromu. Za to daję sześć gwizdek.

Ta książka byłaby interesującą i wciągającą lekturą, gdyby ktoś ją sensownie zredagował, uporządkował rozdziały, żeby tworzyły chronologiczny ciąg wydarzeń, a nie przypadkowy zlepek wspomnień snajpera. Druga kwestia to korekta językowa, której nie zrobiła ani korektorka książki ani współautor, czyli dziennikarz opisujący swoją rolę jako słuchacza i rejestratora wspomnień. Szkoda, bo zmarnowano całkiem ciekawy materiał, a dodatkowo jest to dość zaskakujące, biorąc pod uwagę, że książka została wydana w Wydawnictwie Czarne, które raczej dba o dobrą redakcję i korektę wydawanych reportaży.

Świetna książka uchylająca nieco rąbka tajemnicy co do naszej jednostki specjalnej GROM. Autor ciekawie i zajmująco opisuje kulisy jej powstania, funkcjonowania, selekcji jej członków. Smaczkiem jest tu kontekst polityczny, pokazanie jak organy państwa które powinny dbać o dobro kraju i formować takie jednostki, podchodziły do powstania GROM. Dobrze ze wśród ówczesnej kadry wojskowej był gen. Sławomir Petelicki, twórca GROM. Powstała bowiem formacja, która ma świetną renomę wśród specjalsów innych państw, a nawet w pewnym momencie historii była stawiana jako wzór. Udział w akcjach zagranicznych, konflikty- to były momenty gdy nasi komandosi mogli sprawdzić swoje umiejętności jak i zdobyć nowe doświadczenia. Czytając o akcjach na Haiti, w zatoce Perskiej czy tez Iraku poczułam autentyczną dumę z naszych chłopców. Powinnismy być dumni, ze w naszym kraju powstała taka jednostka. Że mimo niechęci klasy politycznej znalazły się osoby, które patrzyły trochę dalej niż w perspektywie kilku lat. Jednocześnie książka pokazuje jak krótkowzroczność, zachowawcze działania, czy tez głupota ludzi z kręgów polityki mogły zniszczyć coś z czego jako kraj możemy być dumni. Śmiało można powiedzieć ze osoby z tej jednostki to najlepsi z najlepszych, wyszkoleni, zmotywowani, a przede wszystkim specjaliści w swoim fachu. Polecam serdecznie 🙂

Przeczytałem wcześniej kilka innych książek napisanych naszych żołnierzy lub z ich udziałem. Tą oceniam najwyżej bo mówi co nieco o kulisach o kontekście politycznym w którym przyszło działać dowódcom i żołnierzom. Osoby z zewnątrz takie jak ja nie mają o tym pojęcia.
Tak jak przy poprzednich książkach powtórzę: NAWET JEŻELI NIE INTERESUJE CIĘ WOJSKO, przeczytaj.

W książce znalazłem to czego oczekiwałem. Trochę teorii, dużo ważnych faktów z historii jednostki oraz wspomnień z realizacji bądź treningu. Polecam

Ciekawa książka o najlepszej polskiej jednostce specjalnej. Jej autorem jest człowiek z 20 letnim doświadczeniem w tej formacji. Jeden z pierwszych komandosów GROM-u, uczestnik wielu zagranicznych szkoleń i misji wojskowych oraz szef szkolenia tej jednostki. Pierwszy polski absolwent legendarnego kursu "Zielonych beretów" w Forcie Bragg - SFQC. Soyka opowiada o historii powstania jednostki 2305, relacjonuje doświadczenia z selekcji, opisuje broń i taktykę jednostek specjalnych przybliżając przy tym jednostki z innych krajów. Mówi o ćwiczeniach w Bieszczadach oraz USA i uchyla kulisy misji zagranicznych (Haiti, Iraku, Zatoka perska). Przybliża po trochu osobę Generała Petelickiego i nie omieszkuje przy tym podzielić się z czytelnikiem wpływem polityki na kwestie związane z wojskiem. Niestety tytuł książki jest mylący. Jeżeli ktoś oczekuje od książki szczegółów szeroko pojętego snajperskiego fachu srogo się zawiedzie. Snajperskiej roboty jest jak na lekarstwo, a szkoda bo gdyby autor uraczył nas szczegółami ze szkolenia snajperskiego ocena książki i przyjemność płynąca z czytania zapewne byłaby wyższa (przynajmniej dla mnie). Mimo wszystko jest to bardzo ciekawe uzupełnienie literatury o jednostkach specjalnych. Uważam też, że ta książka jest lepsza od "Krwi snajperów" mimo, że jest w niej zdecydowanie mniej snajperskiej akcji niż we "Krwi". Polecam.

W kilku słowach.
Książka raczej dla osób choć minimalnie zainteresowanych tematem.
Autorzy omawiają między innymi historię powstania jednostki oraz działa GROMu na Haiti, w Iraku i Afganistanie. Poruszają też temat szkolenia sił specjalnych.
Moim zdaniem autorzy czasem zbyt mocno skupiają się na szczegółach opisu danej taktyki walki czy akcji, które dla laika nic nie wniosą do lektury, ale nie ma ich zbyt dużo więc czytelnik raczej na nich nie polegnie.
Książka napisana lekiem językiem, a pojawiająca się terminologia specjalistyczna jest objaśniona w stopniu co najmniej wystarczającym dla zwykłego czytelnika.
Mogę ją spokojnie polecić.

W kilku słowach.
Książka raczej dla osób choć minimalnie zainteresowanych tematem.

Bardzo dobra biografia specialsa z elitarnej i chyba najlepszej Polskiej jednostki GROM. Opisuje nam jak wyglądała rekrutacja, szkolenie, misje i walka z wrogiem. Pokazuje nam jak w krótkim czasie stworzono jedną z najlepszy jednostek specjalnych na świecie. W tle jest też polityka, która zamiast wspierać to chce niszczyć dorobek jednostki. A podsumowanie jest odpowiedzią na lewacką propagandę, żeby terrorystów traktować "humanitarnie", tak jak oni nigdy tego nie robili mordując setki niewinnych ludzi.

Polecam!

GROM. Owiany sławą, ale i mgłą tajemnicy. Zabawne jak można wprowadzić czytelnika w świat jednostek specjalnych tak daleko, w rzeczywistości mówiąc tak niewiele. Garść anegdot, trochę o fundamentach, celach. Przez chwilę zostajemy przeniesieni w wir walki i wchodzimy w skórę "Specjalsa". Książka napisana z zadziwiającą lekkością. Ostatni rozdział wbijający w fotel! Warta polecenia...

• Militaria