Las Vegas. Amerykańska Sodoma i Gomora

Wydawnictwo Poligraf
2015-04-01
2015-04-01
Las Vegas Nevada USA podróże historia USA

Fajnie opisana historia samego miasta jaki i postaci, które swoimi losami tą opowieść napisały. Czasem nudna, ale ogólnie godna polecenia dla tych, którzy byli lub będą W "Mieście grzechu".

Zwykle mówi się, że zamiast o czymś czytać, lepiej tego doświadczyć – zobaczyć, odwiedzić, zwiedzić. Ja Las Vegas widziałam, a mimo wszystko uważam, że warto sobie o nim trochę doczytać, ponieważ stosunkowo krótka historia tego amerykańskiego miasta jest nadzwyczaj bogata i obfituje w liczne ciekawostki, które poznać można choćby dzięki tej pozycji.

Bardzo podobał mi się sposób przedstawienia miasta, jaki wybrał sobie autor: poprzez historie ludzi, którzy przyczynili się do jego powstania i rozwoju, z przytoczeniem zabawnych anegdot i uwzględnieniem ciekawych statystyk – bo w końcu każde miasto tworzą przede wszystkim jego mieszkańcy i (w tym wypadku może nawet w większym stopniu) bywalcy. Zdecydowanie widać, że pan Stalmarsk dogłębnie zbadał temat, co umożliwiło mu zgrabne połączenie twardych faktów i ciekawostek – tak, by zaserwować czytelnikowi sporą dawkę nowej wiedzy, nie nudząc go przy tym. I choć przy tej książce rzeczywiście nie da się nudzić, to niestety miejscami snuta przez autora opowieść jest bardzo chaotyczna. Zdecydowanie przydałaby się tutaj porządna korekta i redakcja, przede wszystkim po to, żeby wyeliminować rażące powtórzenia. Wtedy całość czytałoby się jeszcze lepiej.

„Nie ma nic bardziej amerykańskiego jak odegranie się, jak powrót na szczyt z pozycji przegranego”.

Bardzo podobał mi się...

"To, co zdarzyło się w Vegas, zostaje w Vegas"

Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji: luksusowych hoteli, restauracji z gwiazdkami Michelina, zakupów... Mówi się o nim "Miasto Grzechu" - bo większości kojarzy się z niewybrednym smakiem i żenującymi obyczajami, a dzieje się tak za sprawą bardzo liberalnego stosunku do hazardu, seksu i alkoholu. Dla niektórych Las Vegas to miasto - fikcja, wiara w wygraną, marzenie szybkiego wzbogacenia się.

Czy tak jest w istocie? Czy może to tylko stereotypowe myślenie?

Michael Stalmarsk w swojej książce bardzo dokładnie opisuje to miasto. Przedstawia historie ludzi, którzy stali za rozwojem Las Vegas, zbudowali je i uczynili tym, czym jest dziś. Swoją opowieść rozpoczyna od Williama Andrew Clarka, uznanego za założyciela Las Vegas,a kończy na Steve Wynn'ie znanemu dzięki hotelom i kasynom takim jak: Mirage, Treasure Island, Bellagio, Wynn, czy Encore. Książkę czyta się wyśmienicie, ja dzięki niej przekonałam się do odwiedzenia Vegas, które do tej pory kojarzyło mi się wyłącznie z kiczem.
Polecam.

"To, co zdarzyło się w Vegas, zostaje w Vegas"

• Podróżnicze
  • ⛵ Podróże, morze, góry