Małe kobietki

Okładka książki Małe kobietki
Louisa May Alcott Wydawnictwo: Ethos Cykl: Małe kobietki (tom 1) Seria: W Cieniu Dorastających Dziewcząt klasyka
klasyka
Ludmiła Melchior-Yahil
Louisa May Alcott klasyka literatura amerykańska literatura dziecięca

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Moze gdybym przeczytala z 15 lat wcześniej to bardziej by mi sie podobało:) teraz, dla doroslej osoby, lekka lektura do przeczytania na wieczór

Kolejna z książek w mojej biblioteczce, które trzeba przeczytać. Jedna z kultowych pozycji obowiązkowych dla każdego czytelnika. Poznajemy rodzinę Marchów. Cztery siostry, które staną za sobą w ogień, a przecież każda jest zupełnie inna niż druga. Pomimo tych różnic kochają się bezinteresownie i starają się żyć w zgodzie ze samym sobą. Na tle powieści widzimy jak każda z nich się zmienia i z czasem dojrzewa. Czy każda z nich w przyszłości będzie miała takie życie jakie sobie wymarzyła?

Z jednej strony piękna opowieść dla dzieci, w której nie istnieje smutek bez szczęśliwego zakończenia. Wszystko służy odpowiedniemu wychowaniu, przekazaniu dobrych manier, nauczeniu jak się powinno żyć i odnosić wobec drugiego człowieka. Z drugiej jesteśmy zanurzeni w XIX-wiecznych Stanach, na wskroś zmanieryzowanych, przesyconych patriarchatem i klasowymi stosunkami społecznymi. Dochodzi do absurdalnych sytuacji, gdy tytułowe kobietki przekazując jedzenie ubogiej głodującej rodzinie są nagradzane obfitą ucztą przez sąsiada. Co z tego, że jego majątek pewnie pozwoliłby wykarmić i wesprzeć kilka rodzin xd No ogólnie dobra bajeczka, fajna historyjka, ale no nie w 2021.

Książka lekka i przyjemna. Po lekturze jestem świadom dlaczego ta pozycja miała taki wpływ na wielu młodych Amerykanów. Książka powinna jednak leżeć raczej na literaturze młodzieżowej, nie na półce z literaturą piękną/światową. Klimat nieco przypominał mi Dzieci z Bullerbyn, choć w trochę bardziej dojrzałym, budującym tonie.

Z przyjemnością wysłuchałam ten audiobooka. Kiedyś w dzieciństwie czytałam "Małe kobietki", ale niewiele zapamiętałam. Historie pamiętam z filmów. Teraz po wysłuchaniu rozumiem czemu niektórzy zaliczają tę książkę do klasyków feministcznych a raczej protofeministycznych. Książka jest po prostu miła, poprawia humor, ale ma też przekaz. Podoba mi się jej moralizatorki wydźwięk. Teraz tego brakuje w zamian mamy coaching, a szkoda.
Zdziwiłam się, że pewne wydarzenia, które znam z filmów są w dalszych tomach. Dlatego też pewnie je przeczytam, albo wysłucham.

Na półkach: , , , ,

Bardzo ciepła i mądra historia o dorastaniu czterech sióstr w połowie XIX wieku w Stanach. Historia tak mi się spodobała, że zakupiłam piękną ilustrowaną edycję książki oraz trzy tomy kontynuacji. Nie mogę się doczekać, by wrócić do czytania :-)

Jedna z książek, które się czyta jednym tchem. W cztery godziny przeczytałem całą - bardzo mi się spodobały postacie sióstr March. Mają one takie same problemy, jak każde maluchy czy nastolatki - czy rodzice akceptują to, co my robimy, zastanawianie się nad przyszłymi związkami partnerskimi lub też wyidealizowane wyobrażenia o swojej przyszłości. A życie niejednokrotnie weryfikuje nasze plany i problemy, które zostały wymienione wyżej przeze mnie. Ale i tak chyba najlepszą postacią jest Meg - niejedna kobieta chciałaby być nią, żyć jej życiem. Pomyśleć, że kulinaria Ameryki w początkach jej istnienia były dużo zdrowsze niż teraz, kiedy to zostali zalani wprost tonami tłuszczu w różnych fast-foodach. Ale i tak bardzo polecam, gdyż ta powieść zagwarantuje czytelnikowi ucieczkę do dużo lepszego świata, aniżeli jest tutaj na Ziemi.

Nie wiedziałam co czytać, więc poprosiłam mamę, żeby wybrała mi coś na Legimi z mojej półki i trafiło na Małe kobietki.

Szczerze mówiąc, bardzo dobrze mi się to czytało. Książka jest lekka, prosta, ale przy tym urocza. Jest momentami taka moralizatorska, ale jednak jest to wkomponowane w taki sposób, że nie razi.

Najbardziej polubiłam Jo i mam nadzieję, że w przyszłości połączy ją miłość z Laurie'em. Bardzo lubię ich razem.

Jest to szybka i przyjemna lektura i myślę, że w przyszłości sięgnę po kolejne tomy. Też muszę zobaczyć film, bo nigdy żadnej wersji nie widziałam.

Najbardziej polubiłam Jo i mam nadzieję, że w przyszłości...

7.5
Ciepła powieść obyczajowa.
Znana wcześniej z filmu.
Jest to pierwszy tom o dorastaniu sióstr March.
Trochę zmienione imiona niż oryginalne.
Niemniej przyjemnie się u szybko czytało.

7.5
Ciepła powieść obyczajowa.
Znana wcześniej z filmu.
Jest to pierwszy tom o dorastaniu sióstr March.
Trochę zmienione imiona niż oryginalne.
Niemniej przyjemnie się u szybko czytało.

Klasyka literatury młodzieżowej, która się tak mocno zestarzała, że nie podejmuję się wystawić oceny.
Poglądy na rolę kobiety absolutnie nie do przyjęcia, postacie mają być nudnawe i bez charakteru, aby realizować standardy, Fajnie zarysowane relacje w rodzinie i konflikty między rodzeństwem, wzruszające momenty. Przeczytałam tylko dlatego, że spodobał mi się film Grety Gerwing.
Nie będę jednak tej książki ani ponownie czytać, ani nikomu polecać