Dialogi 1

Okładka książki Dialogi 1
Stanisław Lem Wydawnictwo: Interart Seria: Stanisław Lem - Dzieła publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Stanisław Lem - Dzieła
Interart
1996-01-01
1996-01-01
Lem dialogi

Okładka książki Filozoficzny Lem. Wybór tekstów Stanisława Lema i opracowania. Tom 1 Jakub Gomułka, Filip Kobiela, Stanisław Lem
Ocena 5,5
Filozoficzny L... Jakub Gomułka, Fili...
Okładka książki Podróż siódma Stanisław Lem, Jon J. Muth
Ocena 7,9
Podróż siódma Stanisław Lem, Jon ...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka polskiego Stanisław Baliński, Jan Barszczewski, Joseph Conrad, Wacław Filochowski, Stefan Grabiński, Konstanty Górski, Zygmunt Krasiński, Antoni Lange, Stanisław Lem, Bolesław Leśmian, Janusz Meissner, Franciszek Mirandola, Anna Olimpia Mostowska, Józef Maksymilian Ossoliński, Józef Relidzyński, Władysław Stanisław Reymont, Bruno Schulz, Mieczysław Smolarski, Jerzy Sosnowski, Józef Tyszkiewicz, Sygurd Wiśniowski, Roman Zmorski
Ocena 7,2
Opowieści nies... Stanisław Baliński,...

więcej Więcej

Najtrudniejsza lektura, z jaką miałam do czynienia. Dużo trafnych diagnoz, kilka seksistowskich wstawek

Dawno nie czytałem tak aktualnej filozofii, której zagadnienia wyprzedziły problemy o kilkadziesiąt lat. Doskonałe ujęcie biotechnologii, AI, informatyki szeroko pojętej. -1 za okazyjne błędy, które jednak nijak nie mogą zaburzyć GENIALNOŚCI przewidywań naszego rodaka. Cudze chwalą, swego nie znają - oto my Polacy.

Wyprzedzający swoje czasy

Świetna zabawa we wnioskowanie z często zaskakującą i dowcipną argumentacją - doskonałe, filozoficzne wprawki.

Najtrudniejsza książka jaką dotychczas przeczytałem. Wymaga od czytelnika pełnego skupienia, bardzo ciężko cię ją czyta ze względu na trudny język autora. Natomiast treść jest fenomenalna. Niesamowita wartość filozoficzna płynie z tej książki. Stanisław Lem tym dziełem pokazał całemu światu jak wielką wiedzę posiadał.

folozofia nauki na dość wysokim, prawda, poziomie

1909

Na półkach: , , , , , ,

Swego czasu, w latach 80-tych, lemowskie "Dialogi" wywarły na mnie ogromne wrażenie. Nastolatkiem będąc, nie miałem raczej szansy na pełne zrozumienie tekstu (co się zresztą po aktualnym ponownym przeczytaniu tej książki tylko w niektórych pasażach zmieniło). Ale wywody Lema pokazały mi wtedy, jak wiele zagadnień współczesnego stechnicyzowanego świata jest zagadnieniami dla...

Rzecz o cybernetyce, choć jak to Lem zaczepia o filozofię, biologię, religię, psychologię i socjologię. Ogromne wrażenie wywarły na mnie opisy mechanizmów władzy, zbyt podobne do tych, które można zaobserwować obecnie. To jedna z trudniejszych książek jakie czytałem, ale i jedna z bardziej fascynujących.

Jednym słowem - zawiodłem się. Treść można opowiedzieć przyjaźniejszym językiem. Czytałem na Kindle i dzięki słownikowi wyrazów obcych szło sprawnie czytanie. Ale żałuję czasu. Dobrze że przygodę z twórczością Lema nie rozpocząłem od tej pozycji bo bym się zniechęcił na samym początku. Nie polecam.

Lektura trudna, wymaga od czytelnika ciągłego skupienia. Pierwotne dialogi są lżejsze i łatwiejsze w percepcji. Późniejsze aneksy i komentarze to rzecz wyjątkowo wymagająca. Nie będę odkrywał Ameryki opisując treść, można to znaleźć w sieci bez problemu. Dla czytelników beletrystyki pozycja całkowicie zbędna. Warto jednak poznać nawet nie dla kwestii merytorycznych ale by...

• Stanisław Lem
  • Chcę w prezencie