Awantura w Niekłaju

Akapit Press
1994-01-01
1994-01-01
powieść młodzieżowa

Aż trudno uwierzyć ,że kiedyś istniał taki świat , gdzie dzieciaki nie znały telefonów i internetu a kontakty międzyludzkie , były czymś normalnym .Młode dzieciaki , tworzą zastępy Jaszczurek i Piratów .Jest tu dość ścisły podział na drużyny chłopięce i dziewczęce .Ach , przypominają się tu czasy zuchów i harcerzy , z wielką nadzieją ,że jeszcze gdzieś takie historie się mogą przydarzyć .Nawet inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem .No ja lubię wracać .---(---ocena 8 /10---)

Jedna z bardziej witalnych, żywotnych i zarazem niecodziennych powieści pana Edmunda. O co w niej właściwie chodzi? Zupełnie niezwykła. Jak zresztą "Siódme wtajemniczenie". Trzeba znać.

Całkiem przyzwoita książka, aczkolwiek nie mogłem się w nią wgryźć i dość długo ja czytałem.

Niziurski wielki pisarzem dla młodzieży był, i basta!
To nie jest jego największe osiągnięcie, a przecież takie fajne, i takie mądre (broń Boże nie przemądrzałe i prawie nigdy nie belfersko-pouczające),za to budujące u młodego czytelnika (może jeszcze jakaś młodzież to czyta???) (to znaczy ktoś z tej części młodzieży, która umiejętność czytania posiadła i z niej korzystać chce i umie) poczucie własnej mocy i odczucie niezwykłości świata, nawet w najzwyklejszym Niekłaju.
Mistrzu, chapeaux bas!

Niziurski wielki pisarzem dla młodzieży był, i basta!

Tylko dlaczego okładka wydania Naszej księgarni, które dorwałem jest kadrem z filmu "Spona" a nie nawiązuje do Niekłaja? :)

Ksizka dla młodzieży akurat. Dorosły przy tym może sobie odpocząć po cieslzszych książkach.

Przygodę z Niziurskim rozpoczęłam od "Awantury w Niekłaju". Książka jest ponadczasowa, opisuje zabawy w PRLu. Posiada doskonałą fabułę, zwrot akcji, zaskakujące momenty. Przygodówka młodzieżowa z wątkiem kryminalnym. Opisuje interesujące przygody wakacyjne rywalizujących grup spędzone w ogrodzie. Napisana lekkim i barwnym językiem, ukazuje solidarność i przyjaźń.

Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;),zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i…porządki zajęły mi kilka tygodni.
Przeczytałam ze wzruszeniem i nostalgią. Lektura przywołała wiele bardzo miłych wspomnień i została w biblioteczce. Podsunę wnukom;).

Przeczytałam ze wzruszeniem i nostalgią. Lektura przywołała...

Po czterdziestu latach - bawi równie dobrze :)!

Po czterdziestu latach - bawi równie dobrze :)!

Na nieciekawym obszarze o nazwie Niekłaj, na którym nie ma nawet rzeczki albo stawu, zamieszkuje nieucywilizowany lud. Lud ten ogarnięty jest nieuzasadnioną miłością do tego grajdołka (patriotyzmem). Tubylcy ci zajmują się ciemnymi, śmiesznymi praktykami, na przykład zabawą w Piratów i poszukiwaniem legendarnych ukrytych bogactw. Wskutek działania praw historii do tego ciemnogrodu wkraczają siły postępu (Koloniści),niosące technologię (fabryka, nowy typ silnika) i kulturę (boiska sportowe budowane własnymi rękami). Jednak tubylcy, ogarnięci zaściankowym patriotyzmem, jak również strachem przed nieznanym, organizują ruch oporu i aktywny sprzeciw. To z kolei budzi reakcję Kolonistów, którzy, wbrew pierwotnym postępowym intencjom, muszą się teraz bronić. Zaczyna się wojna prymitywnych tubylców z niosącymi kaganek oświaty kolonistami.

Jest jednak delikatna, lustrzana różnica - otóż wśród Piratów to wódz Zenon jest tym najbardziej nienawistnym, prymitywnym, podstępnym tubylcem. Natomiast szeregowi Piraci gotowi są na układy i współpracę z Kolonistami i nakłaniają Zenona do zakończenia, a przynajmniej złagodzenia, wojny. Przedstawicielem takich ugodowych (skrycie postępowych) tubylców jest Michał. U Kolonistów jest odwrotnie – masy Kolonistów w rzeczywistości niezbyt orientują się w postępie, a pałają żądzą krwawej zemsty. Wódz natomiast nadal piastuje w sobie idee postępu. Jest nim oświecony Andrzej, który ma się do Zenona jak A do Z.

Tak więc u patriotów to przywództwo jest złe a masy dobre, a u postępowców masy może i są złe, ale przywództwo jest dobre i ma szlachetne intencje. I jesteśmy w domu, wiadomo kto jest kim.

„Awantura w Niekłaju” powstała wcześniej niż „Siódme wtajemniczenie”, mamy tu wiele wspólnych wątków, jednak wpływ literatury socrealistycznej jest tutaj aż nadto widoczny, włącznie z sabotażystami działającymi na zlecenie obcych mocarstw.

Książka jednak broni się doskonale na poziomie fabularnym. To prawdziwa przygoda, humor, marzenia o zgranej paczce i miłość do Polski małomiasteczkowej, w której sam się wychowałem.
Gorąco polecam.

• Dzieciństwo