The Mark of Athena

Okładka książki The Mark of Athena Rick Riordan
Okładka książki The Mark of Athena
Rick Riordan Wydawnictwo: Penguin Books Cykl: Olimpijscy herosi (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Olimpijscy herosi (tom 3)
Penguin Books
2013-10-03
2013-10-03

Historia zaczyna się rozkręcać, a bohaterowie łącza siły. Dzięki temu, że autor poświęcił tyle czasu nowym postaciom, są teraz pełnowymiarowe, a ich przygody bardzo angażują. Dostajemy kolejne spotkania z mitologicznymi bohaterami, a oprócz tego kilka przepowiedni Rzymskie wakacje, pewną czirokeską opowieść i to zakończenie...

nico w sloju 💔💔💔

nico w sloju 💔💔💔

Historia rozpoczyna się , gdy Annabeth znajduję się na greckim statku i wraz z Nią są tam : Jason , Piper , Leo i Hedge po chwili docierają do brzegu i wychodzą na ląd , a tam widzą cały obóz i Annabeth po chwili dostrzega Percy’go i czuję ogromne szczęście , a po chwili idzie ku niemu , ale gdy stają naprzeciwko siebie nie wiedzą jak się zachować , ale bardzo szybko rzucają się sobie w objęcia i całują , a po pocałunku ku zaskoczeniu innych Annabeth rzuca chłopaka na ziemię i przygniatając kolanami mówi by nigdy więcej Jej nie zostawiał , a ten się śmieję i mówi , że też za Nią tęsknił. Następnie przedstawia dziewczynie Reyna i ta zaprasza wszystkich na ucztę czemu sprzeciwia się Oktawian , ale nikt go nie słucha i na uczcie Annabeth odkrywa , że Reyna próbowała poderwać Percy’go , ale ten Ją odrzucił i dziewczyna domyślając się tego ma ochotę wycałować swojego chłopaka i odkrywa także , że Reyna kochała się w Jasonie i teraz jest zazdrosna o Niego i Piper , a sam Jason i Percy szybko nawiązują dobrą relację i wszyscy zaczynają dyskutować o Wielkiej Przepowiedni i Annabeth oznajmia , że ta siódemka Półbogów o których mówi Przepowiednia to : Ona , Percy , Jason , Piper , Leo , Hazel i Frank. I oczywiście Oktawian się temu sprzeciwia i wciąż im nie ufa. I nagle zjawia się Ella i wygłasza przepowiednię o Annabeth , ale Percy niecąc wywołać konfliktu próbuję przekonać wszystkich , że to nic nie znaczy i Annabeth mimo , że czuję , że Jej chłopak coś ukrywa pomaga mu i wszyscy odpuszczają. A po uczcie Jason zabiera Piper na przechadzkę po obozie. Tak samo Percy chcę zabrać Annabeth , ale Reyna się temu sprzeciwia i mówi Percy’mu , że chcę pogadać z Annabeth na osobności i przechodzimy do tej rozmowy i Reyna mówi Annabeth , że według wierzeń Rzymian Atena(matka Annabeth) nie miała dzieci i dlatego inni tak na Nią patrzą , a także dodaję , że domyśliła się , że Ella wygłosiła prawdziwą przepowiednię , ale wierzy Annabeth , gdy ta mówi , że nic nie rozumie i obie dochodzą do wniosku , że muszą sobie zaufać , ale nagle okręt Greków atakuję Rzymian i Reyna krzyczy „Zdrada” , ale Annabeth jest w szoku i nie rozumie co się dzieję i Reyna Jej wierzy i następnie obie biegną w stronę mieszkańców obozu i widzą panikę , krzyki i bieganie i Annabeth dostrzega jak Rzymianie atakuję Piper i Jasona(Chłopak usiłuję bronić dziewczynę) i wtedy pojawia się Oktawian i mówi , że to Leo ich atakuję , ale Annabeth mu nie wierzy i ten zarzeka się , że to prawda i dodaję , że był z Nim na ich statku i nagle Leo zaczął do nich walić z dział i wtedy zjawia się Percy i On i Annabeth wiedzą , że muszą uciekać i chłopak pyta Hazel i Franka czy idą z Nimi i Ci potwierdzają i po lekkich problemach Percy , Annabeth , Frank , Hazel , Jason i Piper dostają się na okręt i dostrzegają tam Leo , który faktycznie atakuję Rzymian działami , a na pytanie Annabeth co ten wyprawia odpowiada , że musi ich wszystkich zniszczyć i wtedy Percy rzuca się na Niego i powala na ziemię i prosi Annabeth by ich stąd zabrała i ta staję przed sterem i uciekają. A Leo po chwili przytomnieję i mówi reszcie , że nie ma pojęcia co się stało. I , że jakaś siła zmusiła go do zaatakowania Rzymian. I bohaterowie mu wierzą i czują , że maczała w tym palce Gaja by skłócić obozy , ale muszą się zatrzymać , bo okręt jest uszkodzony i ostatecznie się rozdzielają by odnaleźć części , które są im potrzebne by naprawić okręt. A po naprawie ruszają dalej i spotykają Pana D , ale On ich nie pamięta. Jednak i tak daję im wskazówkę co do Gai , a w dalszej podróży Jason mówi Piper , że w Rzymie krąży plotka mówiąca , że dawno temu Rzymianie zabrali coś Grekom i dlatego się nienawidzą i tą rzecz może odnaleźć ktoś kto podąża za Znakiem Ateny i chłopak nie powiedział o tym Annabeth , bo wie że ta będzie chciała odnaleźć tą rzecz choć jest to niebezpieczne. A po tym wyznaniu Jason mówi Piper , że nigdy Jej nie opuści. Następnie nadchodzi noc i Annabeth oraz Percy spędzają razem czas i w pewnym momencie Percy mówi , że w Rzymie jest pewne miejsce(Nowy Rzym) , gdzie Półbogowie mogą zamieszkać , wziąć ślub i mieć dzieci i chłopak proponuję swojej dziewczynie by tam zamieszkali po wojnie i dziewczyna oblewa się rumieńcem , ale podoba Jej się ten pomysł i zasypiają wtuleni w siebie. A rano trener daję im szlaban za przebywanie razem:D I w trakcie podróży bohaterowie odkrywają , że Nico jest w niewoli u stworów Gai i zostało mu kilka dni życia i wiedzą , że muszą go ocalić. A po jakimś czasie Annabeth siedząc sama wspomina jak jakiś czas przed odnalezieniem Percy’go spotkała matkę , ale ta była jakaś inna i nie pamiętała Annabeth i zaczęła krzyczeć , że to Rzymianie Ją tak załatwili i skoro Annabeth jest Jej córką to musi podążyć za znakiem Ateny i Ją pomścić zabijając Rzymian , ale Annabeth odmówiła , bo ważniejszy był Percy i Bogini powiedziała wtedy Jej , że jak staję po stronie Rzymian to już nie jest Jej córką. I w pewnym momencie Rzymianie ich odnajdują i dowodzi nimi Oktawian i podczas ucieczki Annabeth staję naprzeciwko Reyna , ale już Jej nie wierzy i Annabeth wtedy mówi , że podąży za Znakiem Ateny i odnajdzie posąg Ateny , który może albo przywrócić zgodę między obozami albo zgładzić Rzymian i Annabeth twierdzi , że ich pogodzi. A następnie głównym bohaterom udaję się uciec i kontynuują podróż i w końcu Annabeth będąc samą odnajduję posąg , ale wpada w tarapaty i w tej samej chwili reszta ekipy ratuję Nico i ruszają pomóc Annabeth i im się udaję , ale gdy wydaję się , że mogą bezpiecznie odejść nagle Annabeth zostaję pociągnięta w głąb Tartaru i Percy w ostatniej chwili Ją łapię , ale nie ma sił wciągnąć Ja z powrotem i Annabeth nie chcąc by Percy’mu coś się stało mówi mu by Ją puścił jednak ten odpowiada , że już nigdy się nie rozstaną i po tych słowach patrzy na resztę i mówi Nico , że spotkają się w Empirze(śmiertelna strona wrót śmierci) i po tych słowach On i Annabeth spadają w otchłań , a reszta ekipy choć są załamani wierzą , że oboje przeżyją i kontynuują podróż. I tak się kończy kolejny tom. Ogólnie historia jest rewelacyjna , ale poprzedni tom był lepszy. Na minus to , że jest tak mało wspólnych scen między Percy’m , a Annabeth. Dwa tomy się nie wiedzieli , a tu praktycznie ciągle są osobno:/ Choć scena z planowaniem przyszłości świetna. Nie podobało mi się też , że autor tak zakręcił z tą misją bohaterów. Najpierw mieli odnaleźć wrota , później doszło ratowanie Nico , a na koniec jeszcze ten posąg Ateny. I pewnie wrota zniszczą dopiero w kolejnym tomie. Ogólnie najlepsze w całej książce było zakończenie jak Annabeth i Percy spadają do Tartaru razem , bo chłopak nie chciał kolejny raz stracić ukochanej. Ciekawe co ich tam czeka , bo przeżyć na pewno przeżyją. Wkurza mnie też , że jest tak mało Bogów. Zeusa nadal nie było. Tak samo Posejdona. I Hadesa. Tak samo wkurza brak Grovera. No i znów mamy irytującego Jasona i Leo. Rzymianie też mnie jakoś tu wkurzali. Zwłaszcza ten Oktawian

„Znak Ateny” to trzeci tom wspaniałej, fantastycznej serii młodzieżowej autorstwa Ricka Riordana - „Olimpijskich Herosów”.

Przy okazji tego tomu nie powiem już wiele więcej niż przy poprzednich, bo pozachwycałam się tą serią już na wszystkie sposoby.😂 Uwielbiam świat, w którym dzieje się cała akcja. Autor mistrzowsko połączył tu mitologię grecką i rzymską. Stworzył też bohaterów, których się kocha i kibicuje się im z całych sił. W literaturze młodzieżowej szukam przede wszystkim wciągającej, pełnej przygód akcji i bohaterów, których historie łapią za serce i w tej serii dokładnie to dostaję, więc bawię się wspaniale! Ten tom może ciut mniej mi się podobał niż poprzednie, ale to nadal jest mocne 8/10!❤️

Świetny tom. Z chyba najbardziej zaskakującym zakończeniem ze wszystkich do tej pory przez mnie przeczytanych. Ale to tylko podgrzewa atmosferę i zachęca do sięgnięcia po kolejne.

Co tu dużo mówić. Rick Riordan jak zwykle nie zawodny.

Co tu dużo mówić. Rick Riordan jak zwykle nie zawodny.

Znak Ateny bardzo mi się podobał w końcu Annbeth i percy są razem długo na to czekałam zostały już tylko dwa tomy

Po pierwsze i, co uważam, najważniejsze... Nie należy tej części czytać, nie posiadając pod ręką kolejnej.
Chociaż niektóre elementy wydawały się momentami naciągane i przewidywalne, to wciąż fabuła została rozegrana tak dobrze, że trudno było się oderwać.

Odniesienie do mitologii w najlepszym wydaniu.

Odniesienie do mitologii w najlepszym wydaniu.

RICKY U DEVIL! Czytane z zapartym tchem.

RICKY U DEVIL! Czytane z zapartym tchem.

• Rick Riordan