Nie tylko kocie sprawki

Okładka książki Nie tylko kocie sprawki Bożena Czarnota
Okładka książki Nie tylko kocie sprawki
Bożena Czarnota Wydawnictwo: Armagraf bajki
32 str. 32 min.
bajki
Armagraf
2014-01-01
2014-01-01
32 min.
bajki zwierzęta baśń ilustracje wierszyki

Bożena Czarnota w swojej książce „Nie tylko kocie sprawki” z wielką wprawą sięga po znane nam motywy literackie zawierające postaci zwierząt. Z tego powodu wśród licznych bohaterów nie zabraknie hiszpańskiego byczka Fernanda (w niektórych regionach nazywanego Fernandinem),przyjaciół jeża i krasnala, kota Florka (przypominającego bohaterów z serialu animowanego: Bonifacego i Fliemona) , mądrej sowy, rudej Basi, sikorki, misia śpiocha, ślimaka Onufego, mrówek, jeża i muchomora, wróbla i sroczki. Nie zabraknie też obserwowania przyrody, dostrzegania dziecięcych marzeń, prostych zachowań. Pojawiające się w tomie bohaterzy liryczni z jednej strony poddani są personifikacji, a z drugiej dokładnej obserwacji pozwalającej na przeniesienie młodych czytelników w świat zwierzęcych zachowań, intertekstualnych kontekstów. Czternaście lekkich utworów wzbogacono insertującymi i estetycznymi ilustracjami Barbary Pingot, przyciągającymi wzrok małych czytelników.
Bardzo ucieszyło mnie rozpoczęcie tomiku hiszpańskim motywem byczka pragnącego zostać poetą, a nie walecznym bykiem ofiarnym w czasie corridy:
„Młody byczek Fernandino
wciąż nadrabiał tylko miną,
bał się byczych walk okropnie
i namyślał się roztropnie.
Nie pochwalał on walk byków,
nie chciał nabrać złych nawyków.
chciał poetą-byczkiem zostać
i pisaniu wierszy sprostać”.
Takie odmienne spojrzenie na naturę i kulturowe spojrzenie na zwierzęta pozwala na refleksję nad stereotypami. Z drugiej strony młodzi czytelnicy mogą przyjrzeć się zwyczajnym zachowaniom zwierząt, które albo są śpiochami albo lekkimi i zwinnymi skoczkami czy też bardzo przyjaznymi zwierzętami. Różnorodność zachowań i charakterów lirycznych bohaterów pozwala na podjęcie dyskusji oraz większą empatię dla innych ludzi. Kot będący pozornie uosobieniem lenia uzmysławia, że pracy niektórych osób nie widać, rozćwierkana sikorka wprowadza dobry nastrój, przyciąga wzrok, każdego zagaduje i rozwesela. Do tego nie zabraknie tematu przyjaźni ponad wszystko. Jeż i krasnal odmiennych charakterach doskonale się dogadują i regularnie spędzają ze sobą wiele czasu. Z kolei sowa staje się przykładem miłośniczki mądrości, uczoności i niesienie pomocy, ale tylko w nocy, ponieważ (jak kot) w dzień odsypia pracowitą nockę. To uzmysławia nam, że trzeba umieć i wiedzieć, kiedy można prosić o pomoc.
Bożena Czarnota czerpie ze znanych motywów i bohaterów ubierając je w nową szatę, pozwalając spojrzeć na nich z innej strony i zachęcając do obserwowania przyrody oraz otwartości na ludzi i ich bogactwo osobowości. Utwory poetki są bardzo proste, bazują na płynności i rymach ułatwiających dzieciom zapamiętanie wierszy, które zamieszczono w książeczce o miękkiej , błyszczącej oprawie. Wszystkie strony są śliskie. Niewielkich rozmiarów publikacja doskonale sprawdza się w czasie spacerów. Piękne ilustracje Barbary Pingot sprawiają, że lektura jest bardzo przyjemna i atrakcyjna dla dzieci. Obrazki zawierają malowane akwarelą portrety wszystkich lirycznych bohaterów, przez co z jednej strony są bardzo realistyczne, a z drugiej sprawiają wrażenie baśniowych.
„Nie tylko kocie sprawki” Bożeny Czarnoty to książeczka bardzo atrakcyjna dla przedszkolaków.

Księgarskie półki wypełnione są po brzegi literaturą każdego gatunku. Często wybór odpowiedniej książki bywa naprawdę trudny, zwłaszcza, jeśli bierzemy pod uwagę literaturę dziecięcą. Na ratunek rodzicom wychodzi z dość ciekawą alternatywą Wydawnictwo Armagraf z książką „Nie tylko kocie sprawki” autorstwa Bożeny Czarnoty, bajkopisarki i poetki z Opola.
Tomik, a zarazem debiut autorki, to zbiór czternastu wierszy ilustrowanych przez Barbarę Pingot, absolwentkę Politechniki Zielonogórskiej, malarkę, grafika oraz projektanta stron. Podczas lektury mamy okazję poznać wielu nietuzinkowych bohaterów jak Kota Florka. Mądrą Sowę, czy Rudą Basię, przyjacielską wiewiórkę, która uwielbia codzienne harce po drzewach –

„Ruda Basia – nie sarenka...
po gałęziach chętnie skacze,
wspina się po drzewa sękach,
lecz nie nazwiesz jej puchaczem. (...)”

Warto również wspomnieć o dość oryginalnym byczku imieniem Fernandino, któremu zamarzyło się zostać poetą –

„Młody byczek Fernandino
wciąż nadrabiał tylko miną,
bał się byczych walk okropnie
i namyślał się roztropnie.
Nie pochwalał on walk byków,
nie chciał nabrać złych nawyków.
chciał poetą-byczkiem zostać
i pisaniu wierszy sprostać.”

Pod postaciami zwierząt zostały skryte nasze słabości, jak np. pycha (Ta sikorka, ta malusia) czy lenistwo (Kot Florek),ale na szczęście w książce nie tylko nasze przywary znajdują swoje miejsce. Autorka w swojej książce porusza również temat przyjaźni (Jeż i Krasnal),pomocy bliźniemu (Mądra sowa) czy pogoni za własnymi marzeniami – wspomniany już Fernandino. Podczas lektury da się odczuć inspirację twórczością Jana Brzechwy, który słynął właśnie z wierszy dla dzieci, zapewne nie ma osoby, która nie znałaby jego „Abecadła” czy „Dyzia Marzyciela”. Inspirację Brzechwą da się odczuć zwłaszcza w takich wierszach jak „Wieści z lasu” czy „Tańczące mrówki”. Ale „Nie tylko kocie sprawki” to również platoniczna miłość, z którą spotykamy się w wierszu „Wróbel i Sroczka” –

„(...) Jestem bardzo niecierpliwa,
kocham boćka, tu się przyznam.
Nóżki jego chcę podziwiać,
może miłość jemu wyznam? (...)
Hej, ty sroczko, „bawidamku”!
Lepiej szukaj pożywienia,
a nie buduj myślą zamków,
mów marzeniom do widzenia.”

czy lekki humor, który ujawnia się w wierszu o sympatycznym, ale ciut niezdarnym ślimaku Onufrym -

„Ślimak w gości się wybierał,
długo w szafie za czymś szperał,
kiedy z półki spadła „mucha”.
To z radości, aż „zagruchał.
W lot chwyciła odgłos myszka,
A ciekawość w oku błyska,
Zwęszyć chciała, gdzie afera,
Plotki milsze jej od sera. (...)

Czy w dalszym fragmencie –

Nie drwię jednak – jest kolegą!
Lubię przecież Onufrego.
Spytam może, dam mu radę...
Choć na szali przyjaźń kładę.
Ślimak wcale się nie dąsał,
spuścił oczy, słowem pląsał,
mówi myszce – Dziś na łąkę...
Bo poznałem tam biedronkę. (...)”

Autorka w swoich wierszach bawi się nie tylko rymem i obrazem, ale stara się również uchwycić grę słów, która widać we wspomnianym już wierszu „Tańczące mrówki”, a dokładnie wersie „nie znał żuczek takich sztuczek”. Jednakże trzeba również zwrócić uwagę na drobne niedociągnięcia, jakie niestety znalazły się w książce. W niektórych wierszach da się wyczuć zgubienie rytmu, zbyt proste rymy, które można odnieść wrażenie, że zostały stworzone na siłę. Da się również zauważyć nierówne wersy, czy złą interpunkcję lub jej brak, przykładem takich wierszy są „Kłopot z zimą” czy „Nim księżyc zacznie ziewać”, które są najsłabszymi wierszami w książce.

Jeszcze warto wspomnień kilka słów o samym wykonaniu zbioru. Książeczka została wydana w miękkiej okładce na błyszczącym kredowym papierze, dzięki czemu ilustracje wyglądają estetyczniej i bardziej „żywo”, a niewielki format (15x17cm) pozwala zabrać książkę na spacer z dzieckiem lub czytać naszej pociesze podczas podróży. Same ilustracje, malowane akwarelą, zostały wykonane bardzo profesjonalnie, a dzięki odpowiedniemu zastosowaniu barw i realności namalowanych postaci, na pewno przyciągną uwagę najmłodszych.

Podsumowując. Pomimo małych niedociągnięć, jakie znalazły się w książce, debiut Bożeny Czarnoty można uznać za udany i godny polecenia.

Anna Jakubczak vel RattyAdalan

Tomik, a zarazem...

• Ga-gatti
  • Poezja
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach

Dodaj cytat z książki Nie tylko kocie sprawki