Alice's Adventures in Wonderland. Alicja w krainie czarów

Okładka książki Alice's Adventures in Wonderland. Alicja w krainie czarów
Scotia Victoria Gilroy Wydawnictwo: 44.pl, Global Metro Sp. z o.o. Cykl: Alicja w Krainie Czarów (tom 1) Seria: Czytamy w oryginale literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Alicja w Krainie Czarów (tom 1)
Czytamy w oryginale
Alice's Adventures in Wonderland
44.pl, Global Metro Sp. z o.o.
2013-01-01
2013-01-01
angielsko-polski czytamy w oryginale 44.pl Alicja w krainie czarów Lewis Carroll

Inspiracje Ignacio Szackiego – 2: Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll

Post dla osób pełnoletnich!

Moje pierwsze zderzenie z „Alicją” miało miejsce bardzo dawno temu i muszę przyznać, że było dość mocne, może nawet za mocne. Po przeczytaniu książki zacząłem się bowiem zastanawiać, dlaczego to jest tak po****dolone, i o co tu, k***a, chodzi?

A chodzi mianowicie o to, że dzieło, które zasadniczo wydaje się być wypadkową literatury pięknej oraz fantastyki skierowanej do dzieci, podstępnie sięga mackami w mroczne otchłanie dorosłości.

Już w latach 30. ubiegłego wieku badacze i literaturoznawcy zaczęli zwracać uwagę na mocno seksualny wydźwięk utworu. Podejrzeń było mnóstwo. Spadanie Alicji w głąb króliczej nory zostało uznane za nawiązanie do penetracji seksualnej, a wybór przez Alicję nienaturalnie małych drzwi prowadzących do cudownego ogrodu - za nawiązanie do upodobań seksualnych pisarza. Teorie na temat ukrytych znaczeń rozmnożyły się w latach 60. i 70. Utwór zaczęto wówczas odczytywać także jako narkotyczną wizję autora. No bo jak tu interpretować fragment, w którym to Alicja spożywa napój, powodujący, iż jej ciało powiększa się do tego stopnia, że wypełnia całą króliczą izdebkę?

Jak było naprawdę, pewnie nie dowiemy się już nigdy, ale powyższe niuanse stanowią zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Zwykło się mawiać, że pisarze często piszą o sobie, chociaż czytelnicy tego nie dostrzegają. Myślę, że Lewis Carroll mógłby na ten temat sporo powiedzieć... Gdyby tylko chciał, i gdyby tylko żył.

Choćby dla samej konwencji onirycznej warto tę wspaniałość przeczytać i jej NIE zrozumieć. Bo może właśnie w niezrozumieniu tkwi cały sens „Alicji”?

***

Jak widać, postanowiłem recenzować to i owo. Na moim Instagramie @ignacio_szacki_autor jest fotka przedstawia miętową „Alicję” zaserwowaną przez Wydawnictwo MG. Tło nieprzypadkowe - trzeba znać genezę dzieła, żeby wiedzieć, na czym owa nieprzypadkowość polega. Teraz egzemplarz leży sobie już u mnie na półce, ale gdy robiłem tę fotkę, to omal nie wpadł do Wisły. Klasyka uchroni się przed wszystkim!

Inspiracje Ignacio Szackiego – 2: Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll

Post dla osób pełnoletnich!

A chodzi mianowicie o to,...

Winę za ocenę ponosi konkretne wydanie o ISBN 9788327430663. Wydawnictwo Olesiejuk na odwrocie książki wykorzystało słynny cytat z Alicji, który - jak wiele innych - w ogóle nie pojawił się w książce!!! NIGDZIE NIE MA INFORMACJI O TYM, ŻE JEST TO WERSJA SKRÓCONA I PRZEDE WSZYSTKIM ADAPTACJA, A NIE ORYGINAŁ!!! To wydanie jest jakimś nieporozumieniem, ładne, ale kompletnie puste. UWAŻAM, ŻE NIE POWINNO SIĘ GO DODAWAĆ, JAKO INNE WYDANIE ORYGINAŁU! Już samo tłumaczenie wzbudziło moje wątpliwości, gdyż polska wersja opiera się na francuskiej - wtedy też zaczęłam szukać informacji. Okazało się, że oryginał ma 241 stron, gdzie tutaj dostajemy 148 - wielką czcionką i w dodatku z ilustracjami! Jestem bardzo, bardzo rozczarowana i odradzam kupno każdemu. Cieszę się tylko z tego, że nie sięgnęłam po resztę książek z serii Klasyki Literatury Dziecięcej wydawnictwa Olesiejuk.

„Mój Boże, jakie wszystko jest dzisiaj dziwne. A wczoraj jeszcze żyło się zupełnie normalnie.”

Mnie jako ośmiolatce powieść spodobała mi się, ale też nieco wystraszyła w baśniowej odsłonie. Jako młodej pannicy wydała się bardziej zrozumiała w aspekcie zabawy językiem i tkwiącymi przesłaniami. Jako dorosłej zachwyciła i natchnęła do wspomnień z pierwszych dłuższych kroków w pasji czytania. Jako czytającej najmłodszemu pokoleniu przyniosła wiele radości i uśmiechu, nakłoniła do sympatycznych refleksji i poczucia dumy, że wciąż udaje się pielęgnować w sobie dziecięcą wyobraźnię i fantazję. Mam wrażenie, że każdy znajdzie w niej coś innego, co mu się szalenie spodoba, w co wkręci się z radością i z wcale nie cichym chichotem, kiedy natrafi na coś, co może mieć nawet kontrastowe interpretacje. Jak na Krainę Czarów przystało, jest dziwnie, wręcz osobliwie, ale tylko w pierwszej warstwie irracjonalnie. Im bardziej rozrusza się wyobraźnia czytelnika, tym do głębszych przesłań dociera. Im bardziej przesłonięta akcją aluzja, tym bardziej udana zabawa, tym mocniej pokręcona fikcja.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/07/alicja-w-krainie-czarow.html

Nie znalazłem swojego wydania ale sama lektura fantastyczna.

Nie znalazłem swojego wydania ale sama lektura fantastyczna.

Na liście lektur młodości "nie no, stary, ale to powinieneś przeczytać" wyprzedza nawet "Akademię Pana Kleksa", w której z piega oderwanego z mordy i rzuconego na trawę wyrastają smoki i inne kwoki. Spodziewałem się chyba za bardzo Lewisa... ale C. S. Lewisa. Carroll nie ma krzty jego talentu. Nie umie imitować dziecięcej psychiki, denerwując czytelnika dorosłego, a młodym nie pozwalając się wczuć. Męczy pytaniami retorycznymi, które Alicja zadaje sama sobie, zachowując się jak upośledzona i robiąc background pod ten słynny carrollowski humor à la "stolicą Rzymu jest Paryż". Nie przekonują mnie żadne interpretacje (z wyjątkami narkotycznych odlotów) - zresztą jak Carroll mógł zawrzeć jakieś kwestie tożsamości w zmianie wyglądu itd., skoro o nawet nie wie, jak dzieci myślą? W ogóle jego stosunek do dzieci jest dla mnie bardzo dwuznaczny i niepokojący. Poza tym straszna z niego męczybuła. Broni go tylko czas powstania.

Ładu i składu w tej krótkiej książce nie znalazłam, ale nikt chyba nigdy ich tam nie poszukiwał. Opowieść ma w swoim absurdzie i braku harmonii tyle uroku, że wróciłam do niej z przyjemnością, zwłaszcza, że częściej oglądałam ekranizacje niż sięgałam po papierowy egzemplarz. To była bardzo miła rozrywka i oderwanie się od książek, po które zwykle sięgam.

#Wyzwanie LC 2022 - Czerwiec

"Alicja w Krainie czarow" któż nie zna tej historii? Mała dziewczynka trafia do innego świata, gdzie musi poradzić sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami. Jak sobie poradzi? Czy bezpiecznie wróci do swojego miejsca na ziemii?

#Wyzwanie LC 2022 - Czerwiec

Czas na klasykę literatury, ale nie taką zwyczajną, ponieważ we śnie Alicji nic nie jest zwyczajne.

Tutaj króluje chaos, abstrakcja i bezsens. Logika nawet nie raczyła zerknąć w stronę Krainy Czarów, tutaj dziw popędza dziw, absurd goni absurd. To całe poplątanie z pomieszaniem jest czymś, co najbardziej urzeka i przyciąga do tej lektury. Nie jest to kolejna oklepana bajka zwalczająca stereotypy. Wśród tego całego bałaganu nie obyło się bez smaczków, czasami ciężko je zauważyć, ale kiedy spojrzy się na strony ponownie, nagle coś co nie ma prawa sensu, nagle tego sensu nabiera.

Powstało wiele wersji Alicji w Krainie Czarów, kilka ekranizacji, powoli zaczynam wszystkie nadrabiać, ale jednak klasyka to klasyka, może nie każdemu przypaść do gustu, jednak uważam że warto po nią sięgnąć, oderwać się od codzienności i zanurzyć się w jeziorze pełnym cudów i dziwactw.

Klasyka literatury nie tylko dziecięcej, która okazała się kamieniem węgielnym m.in. dla "Małego księcia", "Harry'ego Pottera", "Koraliny", "Opowieści z Narnii", "Matriksa" czy "Labiryntu fauna".

Mało który utwór doczekał się tylu interpretacji (i to skrajnych) co "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrola. Polecam wydanie z ilustracjami Tove Jansson (tak, to ta pani od Muminków). Osobiście polowałem na legendarne wydanie w oryginale z ilustracjami Sir Johna Tenniela, ale niestety na próżno.

Swoją drogą tytuł powinien brzmieć "Alicja w Krainie Dziwów", bo jak na ironie nie ma w tej historii czarów.

Nie jest to moja ulubiona bajka.

Nie jest to moja ulubiona bajka.