Olo

Self Publishing
2015-03-23
2015-03-23
humor satyra romans obyczajowe powieść Olo M.M. Galik

Zacznijmy od pozytywów: 5 gwiazdek za świetną narrację i lekkość pisania autorki. Dialogi są niewymuszone, język ani prostacki ani górnolotny, czyta się to naprawdę fajnie i szybko.

Niestety 5 gwiazdek muszę odjąć za samą fabułę i bohaterów. Historia miała być chyba z założenia leciutka i zanadto umysłu nie obciążająca, ale... Bohaterowie za nic nie wzbudzają sympatii: głównie przewija się tam niedojrzały gówniarz, dla którego życiem jest imprezowanie i latanie za laskami, mimo że tak naprawdę kocha tą jedyną i alkoholik/ćpun, który nic nie robi tylko eksperymentuje z własnoręcznie destylowanymi alkoholami i innymi używkami. Nie przeszkadza im to obu w znajdowaniu coraz to bardziej lukratywnych stanowisk, które są im właściwie oferowane od ręki, mimo że czytelnikowi ciężko uwierzyć, żeby w pracy faktycznie kiedykolwiek pracowali.

Do tego niestety w fabule zdarzały się momenty, które chyba miały być zabarwione ironią, absurdem i czarnym humorem, ale niestety nie były, bo były tak kompletnie nierealistyczne, że aż wstrząsało (gość, który oblał się kawą w drodze na rozmowę o pracę przebiera się w sportowe gacie i chowa za teczką zamiast schować za teczką plamę po kawie czy dziewczyna, która wstydzi się swojej figury zamiast czmychnąć z sypialni czołga się pod dywanem).

Niemniej mogę polecić książkę i trzymam kciuki za kolejne książki autorki - lekkości pióra nie da się nauczyć, inne niedociągnięcia z czasem można poprawić. Polecam.

"Olo" autorstwa Moniki Monika Galik​ - niewiele osób wie o książce, nie jest to opasłe tomisko, natomiast czyta się fantastycznie! Poprawia humor już od pierwszych stron. Napisana zabawnie, lekko, z jednej strony odzwierciedla wszystko co nas obecnie otacza w bardzo realistyczny sposób, a z drugiej zawiera bardzo zabawne wątki uruchamiające wyobraźnię - nie natarczywe i doskonale wkomponowane. W wielu miejscach śmiałam się na głos, więc wszystkim Wam serdecznie tę książkę polecam!

Olo, to typowy młody mężczyzna, pragnie znaleźć odpowiednią pracę, mieć fajną dziewczynę u boku i przyjaciół, z którymi można wyskoczyć na piwo. Niestety, jego życie diametralnie się zmienia, gdy rozstaje się z ukochaną dziewczyną. Pozostałością po związku jest złota rybka. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że zwierzę ma magiczne moce i może spełniać marzenia. Kumple Ola w przypływie impulsu marnują swoje życzenie, chłopak wykazuje się refleksem i prosi o możliwość poderwania każdej dziewczyny. Dzięki temu może mieć każdą. Fakt w jego życiu pojawiają się coraz to dziwniejsze niewiasty. W dodatku szefowie Aleksandra okazują się dziwolągami z innej planety. Mężczyźnie przyjdzie się zmierzyć z różnorakimi jegomościami. Pojawia się pytanie, czy odnajdzie tą jedyną i, czy znajdzie swoje miejsce na ziemi.

Autorka posługuje się wieloma neologizmami. Zabawne dialogi, ironia i czarny humor królują w całej historii. Dzieje się sporo, rzekłabym nawet, że bardzo dużo. Książkę pochłonęłam w zdumiewającym tempie, bo to lekka i łatwa lektura. Nie sądzę, żeby kogokolwiek skłoniła do refleksji, bo jej głównym zadaniem jest umilenie czasu. W sumie trochę się zawiodłam, bo oczekiwałam czegoś innego. Denerwowali mnie bohaterowie. Każda kobieta jaka pojawia się w utworze, jest okropna. Jedna miała bzika na punkcie sportu, inna na punkcie jedzenia, a inna wyglądu. Każdą łączy chęć posiadania faceta z grubym portfelem. Zdaje sobie sprawę z tego, że to był pewnie specjalny zabieg, jednak autorka trochę przesadziła. Sam Olo, to obibok i nierób, którego szczytem marzeń jest poderwanie kolejnej dziewczyny.

„Olo” nie zachwyci tych czytelników, którzy nie akceptują magii i różnych dziwnych dziwów. Opowieść czyta się przyjemnie – ale nic, poza tym. Bohaterowie nie są z tego świata. Olo został przedstawiony jak furiat ogarnięty tylko jedną myślą, jak się dobrze zabawić i szybko wyrwać dziewczynę. Wydaje mi się, że częste nawiązywanie do imprez i pijaństwa sprawia, że opowieść staje się mdła. Miałam w którymś momencie dość, kiedy okazało się, że Olo i jego kumpel znowu wybierają się na „browara”. Pojawia się wiele mało ciekawych i nijakich epizodów, czym autorka mnie zanudziła. Opowieść wypada blado. Niemniej jednak, gdyby, ktoś miał ochotę przeczytać to zachęcam. Bardzo chętnie skonfrontuje swoje zdanie na temat tej pozycji.

Aż szkoda, że już skończyłam... Dawno tak się nie uśmiałam czytając ebooka :) idealny na weekend, bo ciężko się od niego oderwać. Dobrze napisany, życiowy, o prawdziwej przyjaźni, o problemach młodych ludzi w pracy i związkach z kobietami! Śmiechu co nie miara! Polecam!

Sama ją napisałam i miałam przy tym niezłą zabawę, więc polecam i będę wdzięczna za oceny.

• Do kupienia
  • Posiadam EBOOK