Niskie Łąki

Piotr Siemion Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2000-01-01
2000-01-01

Okładka książki Śmierć warta zachodu Brygida Grysiak, Cezary Łazarewicz, Dorota Łosiewicz, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Jan Rojewski, Małgorzata Sidz, Piotr Siemion
Śmierć warta z... Brygida Grysiak, Ce...
Okładka książki O kotach Stefan Chwin, Olga Drenda, Gosia Herba, Piotr Paziński, Małgorzata Rejmer, Piotr Siemion, Paweł Sołtys
O kotach Stefan Chwin, Olga ...
Okładka książki Kwartalnik literacko-artystyczny "Metafora" nr 23 (104) Ryszard Grzywacz, Urszula Kozioł, Tadeusz Kuta, Kazimierz Pichlak, Piotr Siemion, Jędrzej Soliński, Ireneusz Staroń, Paulina Subocz - Białek, Krzysztof Zanussi
Kwartalnik lit... Ryszard Grzywacz, U...

Generalnie czyta się miło i przyjemnie. Momentami przekombinowane i nie bardzo wiadomo o co chodzi, ale nutka nostalgii i wiernie oddany klimat minionych lat rekompensują braki.

To nie jest łatwo przyswajalna książka i raczej taka moim zdaniem miała być. Jeśli ktoś szuka tutaj kalendarium wydarzeń Wrocławia lat 80tych i początku 90tych to się zawiedzie, ale książka ma inne atuty i wcale nie jest ich mało!
Jedni stwierdzą że książka posiada wiele głębi i płaszczyzn oraz że skłania do refleksji, a kolejnym że jest płytka, w zasadzie o niczym. Kwiecisty, czasem nawet zbyt kwiecisty i zawiły język powiedzą następni albo wręcz odwrotnie, że język jest prostacki skwitują ich przeciwnicy. Znajdą się również fani "klimatu" tamtych czasów a następnym zupełnie nie przypadnie on do gustu. I to właśnie w TEJ książce pokazało mi że jest niezła, do przeczytania i wyciągnięcia własnych wniosków :)

Początek niezły i klimatyczny, środek przekombinowany, zakończenie niby ok, ale pozostało jakieś przekonanie, że czegoś w tej książce brakuje (lub istnieje w niej jakiś nadmiar - może to kwestia stylu i pustki, którą ów styl zamierzał zakryć? Nie mam pojęcia). Być może dziś czyta się to inaczej - pozycja ta jest odbierana jako nudnawa powieść historyczna (napisana w dodatku dość pretensjonalnym i na siłę wyszukanym językiem),a wtedy kiedy to było pisane (mogę to sobie wyobrazić) było to literackie wydarzenie. Podobnie mam z książką "Zwał" Sławomira Shuty. Polecam koneserom tamtych czasów i miejsc:)

Intro i outro kozak, zwłaszcza dla mieszkańca wrocławskiego Trójkąta. Amerykański środek nuda.

Przeczytałam tę książkę i zastanawiam się, co o niej napisać. Na pewno nie jest to lektura łatwa - nie sprzyjają temu zbyt długie i złożone zdania oraz przekombinowany styl (te porównania i skojarzenia...). Przykład: "Po coraz bliższym lustrze wody sunęły bąble lodowej kry, przysypanej sadzą podczas kolejnej szarej zimy, której oddech zmieniał przemysłowy dym w niebotyczną chorągiew, zwiastującą kolejny, długi, fioletowy zmierzch.". Niczego nowego nie wniosła też do zasobów mojej wiedzy, ani o czasach sprzed trzech dziesięcioleci, ani o ludzkich zachowaniach.

Bardzo podobała mi się pierwsza część, pod każdym względem: języka, stylu, przedstawienia postaci, konstrukcji. A także atmosfery tamtych lat, co nie jest łatwe oddać. Czytało się świetnie, zdania płynęły i miało się uczucie przebywania z wartościową książką. Ale później... Później za dużo było wszystkiego. Sytuacje mało prawdopodobne, scena nakręcania filmu pornograficznego wyuzdana do granic możliwości, za dużo alkoholu, narkotyków, wykorzystywania i naiwności. Czy tak było? No i ten happy end, zupełnie bez sensu.
Ale przeczytać warto.

Zachwyciła mnie ta książka. Jest nieco gorzka, ale pełna inteligentnego dowcipu, a przede wszystkim - pełna prawdziwego życia. Skłania do przemyśleń i refleksji, pozostawia miejsce dla czytelnika, nie wywala wszystkiego jak przysłowiową kawę na ławę, każe myśleć i ćwiczyć umysł. Tego właśnie brakuje dzisiejszym książkom - zbyt często pisane są dla niemyślących. "Niskie Łąki" ratują polską literaturę, są nadzieją, że jeszcze odbije się od dna.
Chętnie wybrałabym się na "Niskie Łąki" do kina. Byłoby to kino trochę w stylu Kieślowskiego (też już się, niestety, takiego nie robi).

Dotrwałam do końca, czekając aż nadejdzie moment, który mnie zachwyci.

Nie nadszedł.

Dotrwałam do końca, czekając aż nadejdzie moment, który mnie zachwyci.

Nie nadszedł.

Wszystko jak w amerykańskim filmie, pojawia się na zawołanie ta sama taksówka w mieście, poszukiwana osoba w tłumie itd. Zupełnie niewiarygodnie przedstawiona, dłużyzny i brak talentu autora nieco przeszkadzają cieszyć się opowiadaną historią współczesnej Polski.

Wyczekiwana przez krytyków polska powieść przełomowa. Całkiem interesująca, pokazuje, jak ludzie radzili sobie w obliczu raczkującego (ale z kopyta) kapitalizmu. Bywa brutalna i nieco pretensjonalna, ale warto przeczytać.

• Wrocław
  • Wypożyczona