Matka

11 min.
Cecylia Niewiadomska
śmierć matka

Okładka książki Królowa Śniegu Hans Christian Andersen, Vladyslav Yerko
Królowa Śniegu Hans Christian Ande...
Okładka książki Dzikie łabędzie Hans Christian Andersen, Joanna Concejo
Dzikie łabędzie Hans Christian Ande...
Okładka książki Dzielny ołowiany żołnierzyk Hans Christian Andersen, Aleksandra Michałowska
Dzielny ołowia... Hans Christian Ande...

"Matka" to poruszająca baśń Andersena, ukazująca siłę i niezłomność matczynej miłości. Opowiada historię biednej kobiety, której ukochane dziecko zapada na śmiertelną chorobę. Zrozpaczona matka wyrusza w desperacką podróż, by ocalić życie syna. Spotyka na swej drodze różne postaci, z których każda oferuje jej pomoc w zamian za coś cennego. Matka, gotowa na wszystko, zgadza się na każdą ofiarę, byle tylko uratować swoje dziecko.

Baśń Andersena urzeka prostotą języka i głębią przekazu. Autor z niezwykłą wrażliwością opisuje uczucia matki, jej strach, ból i determinację. Podkreśla potęgę miłości, która potrafi pokonać wszelkie przeszkody.

"Matka" to nie tylko piękna historia, ale również uniwersalne przesłanie. Uczy nas o poświęceniu, sile wiary i bezgranicznej miłości matki do dziecka. Baśń skłania do refleksji nad wartościami życia i znaczeniem rodziny.

"Matka" to poruszająca opowieść autorstwa słynnego duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, która ukazuje siłę i poświęcenie matczynej miłości.

Andersen w sposób niezwykle wnikliwy opisuje życie prostego matki, która poświęca się całkowicie dla dobra swojego syna. Bohaterka ta nie zna luksusów ani bogactwa, jej życie to ciężka praca i codzienne zmagania się z biedą. Pomimo tego, że jej los nie jest łaskawy, to jednak odnajduje szczęście w miłości do swojego syna i wypełnianiu swojej roli matki.

Jedną z najbardziej wzruszających cech tej opowieści jest sposób, w jaki Andersen ukazuje bezwarunkową miłość matki. Mimo trudności i przeciwności losu, matka pozostaje silna i wierna swojemu synowi, gotowa poświęcić wszystko dla jego dobra.

Język użyty przez Andersena jest prosty, ale niezwykle przekonujący. Autor posługuje się piękną prozą, która porusza serce czytelnika i oddaje głębię uczuć matki. Opisuje on codzienność i walkę bohaterki w sposób, który sprawia, że czytelnik może łatwo zidentyfikować się z jej przeżyciami i doświadczeniami.

"Matka" to opowieść, która przypomina nam o sile miłości i poświęcenia, jakie może wyzwolić relacja między matką a dzieckiem. Jest to klasyczna historia, która mimo upływu czasu wciąż porusza serca czytelników na całym świecie.

W skrócie, "Matka" Hansa Christiana Andersena to wzruszająca opowieść o miłości, poświęceniu i sile więzi rodzinnych, która z pewnością zostanie zapamiętana przez czytelników na długo po przeczytaniu.

Zawsze doceniam historie podkreślające ofiarność i oddanie matek, tak samo jest w przypadku tej historii. Krótka, acz poruszająca.

Na półkach: , , , , , , , ,

"Matka" to jedna z mniej znanych baśni Andersena. Chwyta za serce a jednocześnie przepełnia ją życiowa prawda. Przejmuje, zasmuca, skłania do refleksji. Klasyk umiejętnie stopniuje napięcie. Równoważy bardzo trudny temat, baśniowym, onirycznym, lekkim klimatem, na który wpływa pojawienie się postaci Śmierci oraz spersonifikowanych elementów przyrody.

Pewna biedna matka miała małego synka, kochała go nad życie. Lecz synek podczas srogiej zimy zachorował. Pobladł, pocił się, śmierć była blisko. Nagle znikł, mama zrozpaczona poczęła go szukać. Jak zakończy się ta tajemnicza historia? Czy chłopiec przeżyje?

Baśń mówi o sile poświęcenia wynikającego z matczynej miłości.
Utwór znany jest także pod tytułem "Opowiadanie o matce".
Duński mistrz sprawił że mocno przejąłem się losami rodzicielki. A wystarczyła magia prostego języka.

Zdecydowanie polecam osobom o dużej wrażliwości i empatii, a także lubiących baśnie.
Także za to że niesie z sobą dużo mądrości, stawiam mocne 9/10.

Pewna biedna matka...

Dojmująca baśń o miłości matki do swojego dziecka. Opowiastka o kobiecie która w pogoni za śmiercią była wstanie oddać wszystko i wyruszyć w podróż przez miasto, mroczny las, zamarznięte jezioro aż do ogrodu śmierci, byle by odzyskać ukochane dziecko.

Poruszająca

Poruszająca

Dobra i poruszająca - o miłości matki do dziecka. Ze względu na wymowę ponadczasowa.

To piękna baśń Andersena, która opowiada o miłości pozwalającej przezwyciężyć egoizm. Największą miłością na świecie jest oczywiście miłość matki do swego dziecka. Matka chciałaby dla swojej pociechy wszystkiego, co najlepsze i oddałaby za to dosłownie wszystko: oczy, włosy, a także głos - jednak ta baśń uświadamia nam, że nie zawsze to, co nam wydaje się być najstraszliwszą tragedią jest nią rzeczywiście. Lepsze jest długie życie w nędzy czy przedwczesne przeniesienie się do "nieznanego kraju"?

M, jak Matka.
Z cyklu AA - Alfabetyczny Andersen.

Po nieco ponad miesiącu przerwy powracam do czytania Andersena. Czytam więc, a tu śmierć, śmierć dziecka oczywiście, tak to już u Hansa Christiana bywa. Opowieść nadaje tej śmierci pewien głębszy, pocieszający sens, rozpaczliwa miłość matki i jej cierpienie, zostają w pewien sposób ukojone przez wgląd za czarną zasłonę śmierci.
Zatem z jednej strony "Matka" wpisuje się w anegdotyczny nurt andersenowych opowieści, z drugiej jednak mocno trzyma się bajkowej przygodowości. Zrozpaczona bohaterka przemierza nocne miasto, mroczny las, na wpół zamarznięte jezioro, by w końcu dostać się do ogrodu śmierci, w którym ta zrywa kwiaty-życia.
Opowieść to krótka i pewnie nie robiłaby większego wrażenia gdyby nie cała ta magiczna otoczka. Oto śmierć przychodzi pod postacią starego wędrowca, a matka w pogoni za nim rozmawia z nocą, z krzakiem i z jeziorem, które kolejno żądają od niej: śpiewu, ciepła i OCZU (sic!). Również ogród śmierci i wizja kolejnego - ogrodu w niebie, robi niemałe wrażenie.

Przeczytać warto - spojrzeć na Andersena z nieco innej perspektywy. Poza opowiadaniem bajek, mocował się on także z ciężkimi zagadkami - cierpieniem, obecnością zła i śmierci na świecie - i wyjaśniał je na swój, pełen magii i wiary sposób.
Warto sprawdzić, zwłaszcza, że cała opowieść liczy sobie zaledwie kilka stron i można ją bez problemu zdobyć na wolnelektury.pl.

M, jak Matka.
Z cyklu AA - Alfabetyczny Andersen.

Trochę przeciągnięty wyciskacz łez, a jednocześnie głęboko mądre.

Trochę przeciągnięty wyciskacz łez, a jednocześnie głęboko mądre.

• Wolne Lektury
  • Klasyka