Czarne światła: Łzy Mai

Okładka książki Czarne światła: Łzy Mai Martyna Raduchowska
Okładka książki Czarne światła: Łzy Mai
Martyna Raduchowska Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Czarne Światła (tom 1) fantasy, science fiction
Czarne Światła (tom 1)
Fabryka Słów
2015-05-15
2015-05-15
cyberpunk kryminał thriller psychologiczny transhumanizm czarne światła androidy cyborgi technologia

Jest to kolejny cykl który czytam tej autorki. Poprzedni to Szamanka od umarlaków która była świetna .
"Łzy Mai czytało się dobrze... Było ciekawie i intrygująco ale końcówka (może pomijając spotkanie Jareda z Mai) już aż tak mnie nie zaciekawiła. Ogólnie gdy zaczęłam czytać i dobrnęłam mniej więcej do połowy, wydarzenia potoczyły się trochę inaczej niż myślałam.
Mimo powyższego książka na tyle dobra że postanowiłam sięgnąć od razu po część następną a właściwie to już kończę ją czytać .... A jest ona według mnie jeszcze lepsza od tej książki więc warto .

Mimo...

Coś innego na mojej półce czytelniczej. Akcja osadzona w niedalekiej przyszłości sprawia, że w wyobraźni pojawiają się wizualizacje tego, co nieuchronnie się zbliża. Dogłębne analizy psychologiczne bohatera oraz sam bohater sprawiają, że czyta się ją jednym tchem. Serdecznie polecam.

Ostatnio jestem trochę w cyberpunkowym nastroju więc ta książka idealnie mi się wpasowała :)

Dobrze się czyta, główny bohater interesujący i można uwierzyć w jego rozterki.

Zakończenie słabsze niż pozostała część książki ale na pewno w niedługim czasie sięgnę po kolejną część.

Polecam!

Dobrze się czyta, główny bohater interesujący i można uwierzyć w jego rozterki.

Polecam!

Ogólnie bardzo fajnie się czytało, ale zakończenie pozostawia niedosyt

Ogólnie bardzo fajnie się czytało, ale zakończenie pozostawia niedosyt

Bardzo ciekawa kreacja postaci Jareda, niesamowicie wciągnęła mnie finałowa scena za murem i moment kiedy główny bohater zaczął wierzyć Mei, przestał ją podejrzewać o dokonane zbrodnie, i po raz pierwszy zaczął ją traktować jak człowieka. Podobał mi się też fakt, że Jared powoli oswajał się ze wszczepami w mózgu i wyglądało to bardzo naturalnie. Podsumowując, jedna z lepszych polskich sci-fi jakie znam, z miłą chęcią poznam ten świat lepiej.

Łzy Mai

Zaskakująco dobra książka, na którą zwróciłem uwagę dzięki świetnej okładce : ) (Przy czym mam na myśli tę od wydawnictwa Uroboros, ta od Fabryki Słów jest beznadziejna… i tu się kłania marketingowa funkcja okładki, o której to funkcji wielu wydawców zapomina.)

Książka napisana wg recepty Alfreda Hitchcocka – najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie stale rośnie. Przy czym początkowe trzęsienie nie wciągnęło mnie specjalnie, natomiast świetny styl autorki oraz płynność w opisywaniu technologii tak mi się spodobały, że czytałem dalej i niedługo potem sama historia również mnie wciągnęła.

„Łzy Mai” łączą cyberpunk z powieścią detektywistyczną. Akcja rozwija się w spokojnym tempie, dzięki czemu jest miejsce na poznanie świata, ciekawie opisanych technologii, rozważania na temat człowieczeństwa i rozterki głównego bohatera. To wszystko jest zgrabnie połączone i spojone toczącym się śledztwem. Podziwiam wiedzę autorki z zakresu neurobiologii i kryminalistyki. Wykorzystanie jej w połączeniu z pomysłami stricte cyberpunkowymi pogłębia świat, sprawiając wrażenie realności naukowej, której tak mało jest we współczesnej literaturze fantastycznej.

W sumie, książkę oceniam na 7/10, ale… w momencie dodawania recenzji „Łzy Mai” mają średnią 7.5, i jakoś tak mi się spodobały, że nie mam serca zaniżać im oceny, więc daję 8 : )

Wśród komentarzy widzę sporo malkontentów narzekających. Narzekanie na krajową literaturę fantastyczną jest od dawna wizytówką polskiego tzw. fandomu. Nowe fantasy – to nie to co Sapkowski, nowe s-f – Lem już dawno to przewidział, nowy cyberpunk – nudne i nic odkrywczego… Jasne, pytanie czego się oczekuje, jeśli odkrywczych myśli zapisanych po raz pierwszy, zachęcam do czytania traktatów starożytnych filozofów, ja oczekuję od współczesnej literatury fantastycznej rozrywki w konkretnym klimacie na co najmniej dobrym poziomie i dokładnie to otrzymałem od Pani Raduchowskiej. Po drugą odsłonę „Łez Mai” sięgnę na pewno i już teraz żałuję, że będzie to ostatnia część historii.

Pozdrawiam,
Jarek

Łzy Mai

Klimat podobny do Blade Runnera, ale w mojej opinii opowieść o wiele od niego lepsza. Ktoś mi tę książkę kiedyś polecił, i od zakupu troszkę czekała na półce... ale jak zacząłem czytać to od razu zamówiłem Spectrum . Polecam 10/10

Świetnie opisany świat, Historia szybka zwalnia retrospektywą. Tytułowa bohaterka pojawia się na końcu. Zakończenie niby jest, brakuje wiele odpowiedzi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Styl autorki widać na pierwszy rzut oka, co jak dla mnie, jest wielką zaletą, ale niestety nie trafia do mnie klimat cyberpunkowego świata. Była to moja pierwsza próba zagłębienia się w taki gatunek i pomimo średnich wrażeń, myślę, że jeszcze kiedyś dam temu szansę ;)

Wspaniały rozbudowany swiat który ma w sobie mix cyberpunka, łowcy androidów, postapo. Fajny kryminał i mocna fabułą, bohaterowie są super rozbudowani. Jedynie minus daje za to ze wspomniano ze Quinn ma dzieci a potem niebyło żadnej sceny z ich udziałem. Super rozkmina czym jest człowieczeństwo.