Sprawy Sherlocka Holmesa

Okładka książki Sprawy Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle
Okładka książki Sprawy Sherlocka Holmesa
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna Cykl: Sherlock Holmes (tom 9) kryminał, sensacja, thriller
Sherlock Holmes (tom 9)
The Casebook of Sherlock Holmes
Biblioteka Akustyczna
2014-12-16
2014-12-16
9788364732003
Ewa Łozińska-Małkiewicz
Holmes opowiadania sprawy

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Interesujące przypadki spraw rozwiązywanych przez słynnego detektywa. Odczuwalny klimat dawnej epoki. Wciąga.

„Sprawy Sherlocka Holmesa” to ostatni już tom 12 opublikowanych w latach 1921–1927, które nie stanowią zbytniego odstępstwa, od wcześniejszych dzieł A. C. Doyla o przygodach genialnego detektywa, a jedyną wyraźną różnicę stanowi poruszany przez Watsona wątek przejścia Holmesa na emeryturę, o czy lekarz napomyka w niemal każdym opowiadaniu, w związku z tym mamy do czynienia w dużej mierze z pomniejszymi sprawami, których rozwiązania detektyw podejmował się przede wszystkim dla rozrywki i z czystej ciekawości. Są to sprawy po części kuriozalne, po części typowe dla wcześniejszych spraw Holmesa. Chociaż trudno jest mi wybrać, to muszę przyznać, że ten właśnie tom czytało mi się najlepiej spośród wszystkich dzieł autora, po które miałam przyjemność sięgnąć.

Sherlock nigdy nie zawodzi, chociaż zdecydowanie wolę Conan Doyle’a w dłuższej formie.

Pierwsza książka z cyklu o Sherlocku Holmesie z jaką się zetknąłem. Jak wrażenia? Bardzo pozytywnie. Myślę, że mogę polecić ludziom, którzy zamiast przemyśleń egzystencjalnych stawiają raczej na interesujące postacie, bo ich tu nie brakuje. Mi niesamowicie do gustu przypadła osoba Sherlocka i czytanie, jak rozwiązuje kolejne zagadki było prawdziwą przyjemnością. Polecam

Szkoda, że to już moja ostatnia przygoda z Sherlockiem.
Genialna seria!

Szkoda, że to już moja ostatnia przygoda z Sherlockiem.
Genialna seria!

Klasyka. Choćby z tego powodu warto przeczytać.
Historie zróżnicowane. Zarówno z zaskakującym, jak i dość przewidywalnym czy wręcz naiwnym zakończeniem.

Klasyka. Choćby z tego powodu warto przeczytać.

Trzy lata i dwa miesiące trwała moja przygoda z książkowym Sherlockiem Holmesem, rozpoczęta lekturą „Studium w szkarłacie”. Dziś, wraz z zakończeniem „Spraw Sherlocka Holmesa” kończy się też dla mnie cykl przygód brytyjskiego detektywa. Muszę przyznać, że czas spędzony z twórczością się Arthura Conan Doyle’a z pewnością był bardzo udany, a historie o Holmesie raczej nie zawodziły. Niestety ostatnia część jest chyba najsłabszą, choć wciąż dość dobrą książką. Konstrukcja jest standardowa - „Sprawy Sherlocka Holmesa” to zgiór kilku noweli osadzonych w różnych etapach kariery detektywa, z których jedna została nawet opisana z jego perspektywy. Jak zwykle historie mniej lub bardziej zaskakują, a przy tym czyta się je szybko i przyjemnie, tak jak wszystkie poprzednie tomy.

Fajny zbiór opowiadań detektywistycznych z najlepszymi bohaterami. Lektura to doskonały towarzysz spokojnego popołudnia. Niektóre zagadki pozostają ciekawe nawet po upływie ponad stu lat od ich opisania.

Jest to moje pierwsze zetknięcie się ze zbiorem opowiadań o słynnym detektywie i jego pomocniku. Lekturę tę czytało mi się lekko, łatwo i przyjemnie. Przytoczę 2 fragmenty, dzięki którym "łyknąłem" tę książkę w ciągu 3 dni:
str. 76 -> "(...) mój drogi, Watsonie, przyznasz sam, że wszystko, co przechodzi wraz z krwią do systemu trawiennego, stanowi stratę dla mózgu. A ja jestem ucieleśnieniem mózgu, Watsonie. Cała reszta mojej postaci to zaledwie nieistotny dodatek. I w związku z tym muszę dbać szczególnie o mózg."
str. 323 -> "Jednakże pozostaje przyroda. Przyroda i Josiah Amberley. Możesz połączyć się w bliskości z jednym i drugim.
- Usłyszałem jego suchy chichot, kiedy się rozłączał."

Ciekawostka: z reguły narratorem jest Watson, rzadziej - Holmes, a raz - mamy narrację 3.osobową.

str. 76 - "(...) mój drogi, Watsonie, przyznasz sam, że wszystko, co przechodzi wraz z krwią do systemu trawiennego, stanowi stratę dla mózgu. A ja...

Chyba z lekkim przesytem kończę śledzenie perypetii S. Holmsa. Współczesne adaptacje filmowe Sherlocka dodają historiom pazura. Może fabularyzacje niepotrzebnie nadmuchały nadzieję na mega ekscytujące historie. A tu "tylko" bardzo dobre klasyczne opowiadania. Swoją drogą to że to już 9-ty tom opowiadań czytany ciurkiem też obniża przyjemność (bo była to przyjemność) czytania.

• Kryminał
  • Sherlock Holmes