Uczta dla wron: Cienie śmierci

Okładka książki Uczta dla wron: Cienie śmierci
George R.R. Martin Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Pieśń Lodu i Ognia (tom 4.1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Pieśń Lodu i Ognia (tom 4.1)
A Feast for Crows, vol. 1
Zysk i S-ka
2015-04-13
2006-01-01
Data 1. wydania:
2004-02-01
Michał Jakuszewski
Westeros Pieśń Lodu i Ognia Gra o tron HBO

Dużo osób pewnie się ze mną nie zgodzi, ale jak dla mnie na razie to najsłabsza część. Wątki się rozmyły, utraciliśmy z oczu kilku bohaterów a pozostali głównie wędrują. Ciągnące się przez całe strony podróże wraz z opisem roślinności i każdego pagórka są zwyczajnie męczące. Tu jeżyny, tu drzewa strażnicze, tam kępa traw, w końcu traci to urok, nawet jeśli podkreśla to...

jak dla mnie seria ta jest niesamowita

Za mało Aryi. A Daenerys w tym tomie w ogóle nie ma...

Tutaj Martin pokusił się już o dodanie nowych narratorów, już nie tak intrygujących jak w pozostałych tomach. Czytałem z mniejszym zaangażowaniem, niż poprzednie.

Jak dla mnie to najsłabsza z przeczytanych do tej pory części.
Akcja toczyła się głównie w jednym miejscu i brakowało mi przygód innych bohaterów.

Prawda jest taka, że tak, jak mocno doceniam całą sagę Martina, tak bardzo nie lubię tego konkretnego tomu i tych konkretnych wydarzeń. Tak naprawdę nie lubię tych bohaterów w tym momencie ich podróży. Nie podobały mi się te wątki w serialu, był to dla mnie najnudniejszy moment w całej historii i wygląda na to, że ich książkowe odpowiedniki wcale nie wyglądają lepiej.

Dla...

Sytuacja przy minirecenzji tej powieści jest podobna jak z jej poprzedniczką. Nie czuję potrzeby pisania dwóch oddzielnych recenzji, więc przy obu częściach wkleję to co zobaczycie tutaj.
Nawet w przypadku serii tak genialnej jak "Saga Pieśni Lodu i Ognia" musiała trafić się w końcu czarna owca. I mimo tego, że ta czarna owca jest lepsza niż wiele białych owiec, tak...

Oczywiście książka jest dobra. Zdecydowanie najciekawszymi watkami są perspektywy Cersei, Jaimego oraz Aryi. U Brienne cały czas to samo, można się tutaj trochę znużyć.

Tak jak od innych części sagi nie mogłam się oderwać, tak do tej jakoś tak nie biegłam. Być może przez brak zwrotów akcji, a bardziej ciągniecie do przodu wydarzeń z poprzedniej części. Nie twierdzę, że było to coś złego, bo jakaś część musiała to rozwinąć, ale podpadło to pod swojego rodzaju stagnację. Mimo wszystko książka jest bardzo dobra.
I już zabieram się za kolejną...

Spokojniejsza i nieco słabsza od poprzednich części, ale w dalszym ciągu ciekawa. Dużo narracji Brienne oraz Cersei, co jest dla mnie dużym plusem.

24 460
    6 207