Pęknięcie

MADA
2004-01-01
2004-01-01
czarny humor

Nie gwarantuje kompletnie żadnych emocji, może tylko zażenowanie. Zdecydowanie za bardzo prostacka i powtarzalna. A komunistyczne bloki i rzeczywistość w tyle zapowiadały coś, jasne, prostego i szczerego do bólu, ale z pomysłem.

Mierna książka, irytująca narracja (szczególnie komentarze w nawiasach),język beznadziejny. Czasem potrafiła zaciekawić jakimś zwrotem akcji, często przewidywalnym, lub też interesującą kreacją uczuć bohatera, jednak nic wielkiego, by móc się nad tym rozwodzić dłużej niż kilka minut.

Polecam, jeśli chce się zabić czas. Czy coś można z tej książki wynieść? Można z pewnością poświęcić się niewymagającej analizie zachowań bohaterów, ale na tej płaszczyźnie nie spodziewałbym się cudów. Poza tym nic szczególnego.

Czasy głębokiej komuny, beznadziei, braku perspektyw, braku możliwości. Książka napisana niezwykłym, rozbudowanym językiem. Opisuje też niezwykłą historię młodego, niepracującego Kucyka, który, aby przetrwać dzień, zaczyna go od picia i połknięcia "tabletek z krzyżykiem". Kucyk przeżywa coś na kształt miłości, ale uczucie to jest prymitywne, zbrukane. Być może tematyka jest mało zrozumiała dla tych, którzy owych czasów nie pamiętają. Specyficzna, poruszająca, zastanawiająca.( 14 / 52 )

Zachęcona opisem na tylnej okładce postanowiłam przeczytać w pierwszej wolnej chwili. Nie skusić się na opis 'Przesycona czarnym humorem, niepokojąca, skatologiczna, perwersyjna.' to jak odmówić mrożonej kawy w upalny dzień - samobójstwo! Niestety, podobnie jak z kawą, nazwa i opis nie zawsze gwarantują jakość.

Nie wiem, co dobrego mogłabym napisać o tej książce. Może to, że ma dużą i w miarę czytelną czcionkę? Albo, że jest stosunkowo schludnie wydana i ma niewiele stron? Chyba to jedyne plusy jakie jestem w stanie znaleźć, a i one są wciągnięte na listę dość niechętnie. Na kolejnych stronach roi się od literówek, błędów gramatycznych oraz wyrazów, które być powinny, a jednak ich nie ma. Czarny humor - doprawdy? Niepokojąca - czyżby? Perwersyjna - jak mój kot pijący wodę. Skatologiczna - owszem, totalnie gówniana. To chyba jedyny punkt opisu, który się zgadza.

Historia, która miała potencjał. Postacie, które miały szansę być ciekawe. Niestety ktoś uznał, że opisanie ich w taki, a nie inny sposób będzie dla nich korzystne, czym zabił je już na wstępie.

Polecam, szczerze - jeśli jesteś masochistą, nie masz co robić z czasem, chcesz poćwiczyć cierpliwość lub szybkie czytanie. Ewentualnie wykorzystać ją w toalecie - przynajmniej skatologia wciąż będzie się zgadzać.

Nie wiem, co dobrego mogłabym napisać o tej książce. Może to,...

Nie wiem, czy ta książka jest dobra, ale na pewno nie jest przeciętna. Podczas czytania jej, sama fabuła nie wydawała mi się jakaś nadzwyczajna, bo teraz już nawet niewiele z niej pamiętam, za to pamiętam bardzo dobrze sylwetki bohaterów, którzy są ciekawymi postaciami. Książka zostawia po sobie jakiś przyjemny niesmak, nie do końca wiem, jak to określić. Myślę, że kiedyś przeczytam ją jeszcze raz.

Czytało się bardzo przyjemnie. Dobra do pociągu lub na leniwy wieczór.

Czytało się bardzo przyjemnie. Dobra do pociągu lub na leniwy wieczór.

Irytujący sposób prowadzenia narracji, denerwujące powtórzenia. Nie budzi żadnych emocji obiecanych w opisie.

• Lit. polska
  • 2015