Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach

Okładka książki Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach Marta Ruszkowska, Zofia Stanecka
Okładka książki Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach
Marta RuszkowskaZofia Stanecka Wydawnictwo: Egmont Polska poradniki
poradniki
Egmont Polska
2015-03-23
2015-03-23
Dla dzieci

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Rodzeństwa potrafią być przerażająco różne. Tak samo wychowywane dzieci stanowią często piękny kontrast, z jakim mamy do czynienia w książce „Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach”. Jula jest typem grzecznej dziewczynki, która zawsze chce się pięknie prezentować. Czasami przesadza z ozdobami, ale wszystko w imię upiększania się. Natomiast Pola jest prawdziwym tygrysem. Można powiedzieć, że takim tygryskiem jak z bajek o Kubusiu Puchatku: bryka, zachowuje się nieodpowiednio i nie do końca rozumie, dlaczego jej zachowanie jest złe. W całym tym zamieszaniu wielką rolę odgrywa mama, która musi dziewczynkom wiele rzeczy tłumaczyć, aby umiały się odpowiednio zachować w każdej sytuacji. Bycie damą to nie tylko chodzenie w pięknych bucikach i sukienkach, ale umiejętność dostosowania się do sytuacji.
Razem z bohaterkami małe dziewczynki dowiedzą się, jak powinny się ubierać, dlaczego należy dbać o czystość i higienę oraz właściwe zachowanie. Odkryją, że bycie damą wcale nie musi być nudne, bo damy też chodzą na plażę, zwiedzają, bawią się na przyjęciach urodzinowych, chodzą do teatru, gdzie wbrew pozorom może być bardzo ciekawie.
Książka Zofii Staneckiej jest napisana bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu dzieci nie będą miały problemu ze zrozumieniem. Wielkim plusem jest podzielenie opowieści na rozdziały, co ułatwi rodzicom poruszanie się w książce i czasami czytanie podczas tych specjalnych okazji, kiedy brakuje sił na tłumaczenie, dlaczego strój, który sobie wybrało dziecko jest nieodpowiedni.
Jest to świetna lektura dla dziewcząt, które chcą wiedzieć jak powinna zachowywać się i ubierać dana. Można ją śmiało czytać przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Duża czcionka i interesujące ilustracje powinny przyciągnąć dziewczynki i zachęcić je do samodzielnego czytania.
Polecam również serię o Basi autorstwa Zofii Staneckiej.

Moja sześcioletnia dama jest zachwycona książeczką...zresztą mama-lektor również ;)

Historie były zabawne i w dodatku opowiedziane prostym językiem, co, jak dobrze wiemy, jest najbardziej wymaganą cechą ciekawej książki dla czytelnika. Autorka napisała osiem, mniej więcej jednakowej długości opowiadań, które nie dość, że wciągają czytelnika bez reszty, to potrafią również zaciekawić nas zasadami poprawnego zachowania. Niemal na każdej stronie autorka stara się nam wyperswadować, jak powinna zachowywać się prawdziwa dama.

Cała recenzja: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/

Wychowanie dzieci jest niezwykle trudnym procesem. Pół biedy, jeśli dziecko zafascynowane kimś dorosłym pragnie powielać jego postępowanie. Ale jak wytłumaczyć dziecku, które nie ma takich zapędów, że coś po prostu wypada, a coś innego jest nie w tonie? Dla tych, którzy jednak chcą zgłębić tajniki savoir vivre`u książeczka "Damą być..." będzie jak znalazł.

Bohaterki książeczki, siostry Jula i Pola nie są do siebie podobne. Jula w każdej sytuacji pragnie być damą, jest wręcz na tym punkcie przewrażliwiona. Natomiast Pola ponad wszystko ceni sobie dobrą zabawę i wieczny luz. Dziewczynki razem się bawią, chodzą do teatru i na przyjęcia urodzinowe. Spędzają czas na plaży, w górach, na spacerze czy na zimowej górce. Ot zwyczajne, życiowe sytuacje. Każda z nich zachowuje się na swój sposób, jednak z każdej opowieści dowiadujemy się jak powinny zachowywać się grzeczne, "ułożone" dzieci. Mali czytelnicy z treści dowiedzą się nie tylko tego jak należy się właściwie zachowywać w danej sytuacji, ale także tego, że mimo najszczerszych chęci eleganckie zachowanie nie zawsze jest łatwe i każdemu zdarza się popełniać błędy.

Książeczka zawiera osiem krótkich opowiadań dotyczących konkretnych sytuacji. Autorka w sprytny sposób przekazuje w treści zasady dobrego zachowania. Nie robi tego w sposób nachalny ani w moralizatorskim tonie. To miłe i zabawne opowieści o dwóch siostrach, które ma się chęć poznać. Treści jest stosunkowo niewiele. Każde opowiadanie ma niecałe cztery strony i jest napisane dużą, wyraźną czcionką. Ilustracje znajdują się na końcu każdego rozdziału, więc nie rozpraszają dzieci, chcących samodzielnie przeczytać tekst. Główne ilustracje zawierają coś na kształt podsumowania danej "lekcji savoir vivre`u". Są proste, nieprzekombinowane i bardzo wymowne.

Poza oczywistymi walorami książeczki ja zwróciłam uwagę na coś innego, jak dla mnie jeszcze bardziej pozytywnego niż główne przesłanie. Mam na myśli model kochającej się i akceptującej siebie nawzajem rodziny. Mama z miłości do córek i męża potrafi przymknąć oko na bałagan, tata stara się zapanować nad swoimi wadami. Dziewczynki mimo dzielących je różnic są ze sobą bardzo zżyte, wspierają się i chętnie spędzają ze sobą czas. Wszyscy się o siebie troszczą

"- Damy pewnie nie mogą płakać? - chlipnęła Pola.
- Nie wiem - szepnęła Jula. - Ale mam to w nosie. Chcesz żebym cię przytuliła?"*

"Przy następnym mostku wszyscy skakali po kamieniach. Tata popisywał się przed mamą i tym razem to on wpadł do wody"**

Mam nadzieję, że książeczka doczeka się kontynuacji i będę miała przyjemność poznać kolejne przygody Juli i Poli oraz dobre rady i zasady właściwego zachowania w tak przystępnej formie. Polecam :)

Bohaterki...

Książeczkę pochłonełyśmy! Obie fajnie się bawiłyśmy komentując poszczególne rozdziały. Bardzo przyjemne i dla wielu "tygrysków" moze być pomocna ;)

Siostry Jula i Pola różnią się bardzo. Jedna stara się schludnie, czysto i elegancko ubierać oraz zachowywać z gracją, gdy tymczasem druga najbardziej pragnie być tygrysem. Obie spędzają wiele czasu razem i odwiedzają wspólnie takie miejsca jak teatr czy plaża. Jak sobie poradzą i co je jeszcze spotka? Czy tygrysy także potrafią dobrze się zachowywać?

Książka przeznaczona jest dla najmłodszych i ciekawa byłam, w jaki sposób zostaną przekazane zasady savoir vivre’u. To pierwszy poradnik tego typu dla młodych czytelników, jaki trafił do moich rąk.

Na początkowych stronach książki przedstawieni są poszczególni bohaterowie występujący w opowieści. Poznajemy mamę, tatę, Julę i Polę, ale także Emilkę, Marcela i Damę. Przy każdej postaci znajduje się krótki opis tego co lubi, i w przypadku rodziców także czym się zajmuje. Dzięki temu czytelnik odkrywa historie znanych już postaci.

Książka składa się z ośmiu niejako odrębnych rozdziałów, a każdy z nich prezentuje perypetie sióstr w odmiennych sceneriach między innymi: na urodzinach, na balu, w teatrze, czy na jesiennym spacerze. Nie zabrakło jak dla poradnika przystało – licznych wskazówek wplecionych w tekst a odnoszących się do konkretnych wydarzeń. Uzupełnieniem i w pewnym sensie utrwaleniem lektury są ciekawe ilustracje przygotowane przez Martę Ruszkowską. Obrazki są uwieńczeniem każdego z rozdziałów i zawierają elementy, które bardzo dobrze wkomponowują się w omawianą tematykę.

Duża, czytelna czcionka oraz estetyczna i przejrzysta oprawa graficzna zachęcają do czytania. Język jest obrazowy i dostosowany do wieku odbiorcy.

„Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach” to interesujący pomysł na przekazanie najmłodszym podstawowych zasad savoir vivre’u. Lektura nie ma wydźwięku pouczającego, a wzbudza zainteresowanie i zawiera szereg wskazówek właściwego zachowania w różnych sytuacjach, w jakich dziecko może się znaleźć. Kontrastowe podejście Juli i Poli oraz ich interesujące pomysły niejednokrotnie wzbudzają uśmiech. Na zakończenie lektury dziecko otrzymuje dyplom bez względu na to, czy jest damą, czy tygrysem, gdyż obie te postacie pomimo różnic mogą się właściwie zachowywać.

Książka przeznaczona...

Książka składa się z kilku opowiadań rozgrywających się w gronie rodzinnym i najbliższych przyjaciół, w domu, na spacerze, w górach, na plaży, na balu, w teatrze, itd. Dużo tu zabawnych wydarzeń związanych z życiem dziewczynek, poukładanego i szczęśliwego życia rodzinnego, gdzie wszyscy są na swoim miejscu, znają swoje zadania, dużo rozmawiają i spędzają ze sobą czas. Z sytuacji problemowych wychodzą zawsze doskonale. A w trakcie przygotowań do wyjścia do teatru, na noc do koleżanki, wyjazdu w góry czy nad morze, rodzice uczą wytrwale swoje dziewczyny, jak być nienagannymi, ułożonymi damami. Jula oczywiście chwyta wszystko w mig, stosuje się do zasad, Pola wprost przeciwnie.

Dziecko słuchające tych opowiadań poznaje zasady savoir vivre'u, ma do wyboru, naśladować w grzeczności i dobrym stylu Julę, czy brykać i mazać się tortem, jak Pola. Na koniec może otrzymać dyplom: dama czy tygrys???

1981

Kiedy wyciągnęłam tę książeczkę z paczki od razu się uśmiechnęłam. Odkąd tylko zobaczyłam zapowiedź stwierdziłam, że chętnie przeczytałabym coś takiego. Koniec końców to poradnik dla małych dziewczynek, a czegoś takiego jeszcze nigdy nie miałam w rękach. Szczególnie zainteresowały mnie ilustracje, gdyż dwie dziewczynki na okładce bardzo mi się spodobały.

Autorka stworzyła dwie małe bohaterki, które dają przykład, jak należy się zachowywać. Julia i Pola są tak od siebie odmienne, jak tylko mogą być siostry. Pierwsza z nich stara się zawsze zachowywać jak prawdziwa dama. Ubierać się stosownie do sytuacji i nigdy nie dawać złego przykładu. Pola jednak uparcie twierdzi, że jest tygrysem i nie musi przestrzegać żadnych zasad. Starsza siostra próbuje ją przekonać do swoich racji, co często powoduje różne zabawne sytuacje.

Dziewczynki chodzą na urodziny, do teatru i na noc do kuzynki. Przez wszystkie te sytuacje Zofia Stanecka przekazuje małym czytelniczkom, co też wypada, a co nie. Napisane wszystko jest w taki sposób, że nie można odczuć tego jako narzucanie określonego zachowania, a jako łagodne sugestie.

Podsumowania, które otrzymujemy po zakończeniu każdego rozdziału, rozczulają. Ilustracje Marty Ruszkowskiej są przecudowne. Kolorowe, rzucające się w oczy, a jednocześnie subtelne. Idealne dopasowanie do tekstu.

Od początku planowałam przekazać mi ową książeczkę w prezencie innej małej damie, jednak trudno mi się teraz zdecydować, czy właściwie chcę to zrobić. Z chęcią zostawiłabym sobie Damą być na półce, by czekało na to, aż moje przyszłe dzieci, córki mam nadzieję, dorosną na tyle, by zainteresować się tą książeczką. Mimo wszystko mogłoby minąć dużo czasu, zanim stałoby się to możliwe. Myślę więc, że podaruję ją siedmiolatce, jednak nie zapomnę o niej i gdy nadejdzie pora postaram się ją kupić ponownie. Te ilustracje oraz tekst zasługuje na to, by być czytanym, a nie leżeć latami na półce w oczekiwaniu. Zdecydowanie polecam każdej mamie, która chce umilić swojej córeczce dzień.

Autorka stworzyła...

Zofię Stanecką kojarzę przede wszystkim z serii o Basi, choć miałam okazję przeczytać także kilka innych jej książek. Tym razem skusiłam się na najnowszą publikację pisarki, coś zupełnie innego, czyli poradnik o tym, jak zostać damą.

Dama musi potrafić zachować się w różnych sytuacjach, dlatego Zofia Stanecka podzieliła książkę na osiem krótkich rozdziałów - urodziny, bal, teatr, noc poza domem, plaża, góry, jesienny spacer, na zimowej górce. Na końcu każdego z nich znajduje się dwustronicowa wstawka o tym, co dama powinna robić, a co zupełnie jest jej zabronione.

Uważam, że książka jest dość ciekawa, zabawna, jednak moim zdaniem rozdziały są zbyt krótkie, kończą się zupełnie niespodziewanie. Rozumiem jednak, że jest to publikacja dla młodszych dzieci, więc tej treści nie może być aż tak dużo. Bohaterkami są dwie siostry - jedna chciałaby zostać damą, a druga tygrysem. A Ty kim chciałbyś być? Możesz zdecydować o tym sam, na końcu znajduje się dyplom, w którym można wpisać imię dziecka.

Ilustracje są ładne, podobne do tych z książki ,,Nasza paczka i niepodległość". Na pewno są one inne, niż te, które możemy ujrzeć w innych książeczkach. Osobiście bardzo mi się podobają. Przynajmniej mamy pewność, że nie spotkamy niczego podobnego w innych bajkach dla dzieci. Treści jest dość dużo, biorąc pod uwagę całość książki, jednak młodszym dzieciom można czytać na raz po jednym rozdziale.

,,Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach" to ciekawa pozycja. Może zainteresować dziewczynki, które chciałyby zostać damami, a nie wiedzą, jak się za to zabrać. Książka w humorystyczny i zabawny sposób przedstawia porady, jak osiągnąć ten cel.

Moja ocena: 4,5/6

Zofia Stanecka, autorka książek o Basi, tym razem zaprezentowałam poradnik savoir vivre’u, który uczy, jak być damą i bawi zarazem.

Jula i Pola to siostry. Jula stara się być w stu procentach damą, natomiast jej siostra Pola raczej woli być tygrysem. Dziewczynki razem się bawią, chodzą na urodziny, do teatru czy na bal, Jula zawsze stara się być elegancka i poważna, natomiast Pola bardzo jej to utrudnia.

"Damą być" to krótka, ale przezabawna książeczka. Autorka opisuje sytuacje, które miały miejsce w domu dziewczynek oraz starania rodziców, aby wytłumaczyć córeczkom zasady dobrego zachowania.
Pola to dziewczynka, którą trudno ujarzmić, ma głowę pełną pomysłów oraz pytań. Zachowaniem potrafi wywołać zawstydzenie i szok rodziców.

Jako że książeczka jest poradnikiem dla dzieci, dlatego też Stanecka tworzy krótkie rozdziały, w których przedstawia dzieciom jak przygotować się do teatru, na plaże, w góry, na bal czy urodziny kuzynki. Każdy rozdział podsumowany jest w sposób obrazkowy z wpisanymi zasadami, "Co dama może robić, a czego nie powinna."

Oprawa graficzna zasługuje na plus. Twarda okładka, duży rozmiar książeczki oraz czcionki, zabawne i barwne obrazki.

"Damą być" jest rewelacyjną pozycją dla dziewczynek, które pragną nauczyć się kulturalnego zachowania. Książeczkę polecam przede wszystkim małym kobietkom, ale rodzice też powinni ją przeczytać. Utwór jest utrzymany z wesołą nutką w tle.

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Literatura dziecięca
  • Egz. recenzencki
  • Wyzwanie Polacy nie gęsi...
  • Być kobietą, być kobietą: moda / uroda

Dodaj cytat z książki Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach